Za lež nebo falešné doklady stopka: Poslanci zpřísnili pravidla pro cizince

7. 4. 2017
13:40

Sněmovna schválila novelu, která má zpřísnit podmínky pobytu cizinců v Česku a omezit ekonomickou migraci. Možnost soudního přezkumu rozhodnutí o povolení k pobytu v pátek ale nezrušila. Proti této možnosti se postavili neziskové organizace a obhájci lidských práv včetně vládní rady pro lidská práva, bylo by to podle nich v rozporu s ústavním pořádkem. Novelu nyní posoudí Senát.

Poslanci do novely o pobytu cizinců zapracovali navzdory kritice obhájců lidských práv většinu úprav, které připravil poslanec ČSSD Václav Klučka ve spolupráci s ministerstvem vnitra. Kritikům i z řad KSČM a ANO vadilo mimo jiné to, že novela má omezit právo na sloučení rodin cizinců.

Novela má po vzoru azylového zákona umožnit zastavení řízení o povolení pobytu, pokud by se cizinec bez vážného důvodu k řízení nedostavil, lhal by, předkládal padělané doklady. Na řízení má mít vliv také cizincovo odsouzení pro úmyslný trestný čin. Podnětem byly nedávné problémy se zahraničními pracovníky v některých českých průmyslových zónách.

VIDEO: Takhle policie vyrazila kontrolovat cizince na ubytovnu.
Video „Šťára“ na ubytovnách: Policie kontrolovala cizince. 
720p 480p 360p 240p

Omezit nežádoucí ekonomickou migraci má novela postihem takzvaného skrytého agenturního zaměstnávání bez povolení úřadu práce. Zavádí také kategorii nespolehlivého zaměstnavatele v případě jeho zadlužení, neplacení pojistného za zaměstnance nebo nelegálního zaměstnávání. Taková firma by cizince nemohla zaměstnávat. Proti tomu bouřily zaměstnavatelské svazy v čele s Hospodářskou komorou.

Novela zákona počítá také s tím, že pracující cizinci budou moci zůstat v Česku až půl roku bez toho, aby museli po třech měsících žádat o prodloužení víz. Podnikající cizinci by mohli zůstat až dva roky, pokud by se jejich aktivity týkaly významné investice.

Změna zákona je nutná kvůli směrnicím EU, které byly schváleny před třemi lety. Nově má být v zákoně zaveden nový institut karty vnitropodnikového zaměstnance. Karta umožní cizincům být v Česku až půl roku, pokud pracují na pozici manažera, specialisty či stážisty ve firmě nebo korporaci, která má sídlo mimo Evropskou unii. Až půl roku by v zemi mohli pracovat také cizinci, kteří přijeli kvůli sezonní práci.

Novela má také zlepšit podmínky pro investory. Zákony v současnosti investory vůbec nezohledňují, nově by měly zahrnovat oprávnění k pobytu určeným jen pro ně. Pokud cizinci prokážou přínos investice pro stát, tak jim nové povolení umožní pobyt v zemi, aniž budou muset žádat o vízum.

lepabrena ( 8. dubna 2017 10:46 )

Omlouvám se za chybu- měla jsem napsat ne několika set pro Dlouhého životně důležitých pracovníků z Bývalého Sovětského svazu, ale několika set tisíc těchto lidí. Dlouhý totiž tvrdí, že Češi jsou líní a nechtějí pracovat, proto nám musí přivést nejméně 400 000 občanů z bývalého Sovětského svazu.

lepabrena ( 8. dubna 2017 10:42 )

Špatně čtete článek- proti je Hospodářská komora, jmenovitě její šéf, bývalý člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa a ministr první popřevratové vlády generalisimus Dlouhý. Poděkujte tomuto pánovi také za to, že v ČR není delší dovolená, že v nemoci první dny nemocní nedostávají žádné nemocenské dávky, že odcházíme déle do důchodu, také za příchod několika set pro Dlouhého životně důležitých pracovníků z bývalého Sovětského svazu-který chce mermomocí prosadit a také za to, že místo měnového zlata republiky, má ČR jen téměř bezcenné americké dluhopisy. To vše zařídil a zařizuje šéf Hospodářské komory Dlouhý. Aneb- se Sovětským svazem s rukama až na zem u čehož Dlouhý nemůže chybět!

1912 ( 8. dubna 2017 06:23 )

jsou placený židáckým zločincem SOrošem !!!

teufel ( 7. dubna 2017 14:25 )

... Proti této možnosti se postavili neziskové organizace a obhájci lidských práv včetně vládní rady pro lidská práva
´
Jak jinak, že? Zrušit všechny tyhle parazitující rádoby organizace!

tomik007 ( 7. dubna 2017 14:02 )

Z toho asi CZOBOLANDJANI nebudou mit radost

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa