Elektronické občanky budou, kývl Senát. Chovanec narazil s bičem na uprchlíky

Autor: zst - 
31. 5. 2017
17:06

Jeden úspěch, jedna stopka. Takovou bilanci si odnesl ze Senátu ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) po projednání zákonů o pobytu cizinců a novely, která zavádí občanské průkazy s elektronickými čipy.

Senát odmítl zpřísnění podmínek pobytu a zaměstnávání cizinců v Česku, které u poslanců prosadilo ministerstvo vnitra v rámci novely cizineckého zákona. Bylo by to v rozporu s ústavou, právem EU i lidskoprávními závazky ČR, rozhodli senátoři. Už dříve navrhli zamítnout zákon oba přidělené senátní výbory. Novelu tak dostane Sněmovna k opětovnému projednání.

„Nic to neznamená, novela zákona měla dostatečnou podporu ve Sněmovně,“ poznamenal k tomu před novináři senátor Tomáš Grulich (ODS). Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) výtky odmítl s tím, že jsou podle jeho úřadu neopodstatněné. Podívejte se na jeho komentář:

Video Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) je přesvědčen, že zamítnutý zákon o pobytu cizinců přehlasuje Sněmovna. Senát totiž vystavil novele stopku - Blesk / Zuzana Štíchová

K názoru Milana Chovance se přiklání i Grulich, naopak opačný názor má exministr Jiří Dienstbier (ČSSD).

„My tam kolizi s ústavou nevidíme,“ prohlásil Chovanec na plénu. Připomněl, že novelu poslala Sněmovna do Senátu hlasy 148 poslanců, což je víc, než kolik je třeba k přehlasování veta horní komory. Novela je podle ministra potřebná i kvůli omezení ekonomické migrace.

Dienstbier namítal, že návrh například nepřípustně ruší dozor státních zástupců nad výkonem zajištění cizinců v detenčních zařízeních nebo omezuje právo na sloučení rodin cizinců. „V této podobě je návrh neústavní a je v rozporu s evropským právem a lidskoprávními smlouvami,“ uvedl někdejší ministr pro legislativu a lidská práva. Zamítnutí novely vedle obhájců lidských práv požadovala také Hospodářská komora ČR.

Novela má mimo jiné po vzoru azylového zákona umožnit zastavení řízení o povolení pobytu, pokud by se cizinec bez vážného důvodu k řízení nedostavil, lhal by, předkládal padělané doklady. Na řízení má mít vliv také cizincovo odsouzení pro úmyslný trestný čin. Podnětem byly nedávné problémy se zahraničními pracovníky v některých českých průmyslových zónách.

Občanky s čipy dostaly zelenou

Senátoři naopak v souladu s rozhodnutím poslanců poslali k prezidentovi novelu zákona týkající se vydávání občanských průkazů s čipem. „Nebudete muset přinést foto v papírové podobě, použijí se fotky, které už jsou v jiných registrech nebo Vás vyfotí, požádat budete moci v jakékoliv obci s rozšířenou působností, žádost půjde elektronicky, tím se zrychlí vyřízení žádosti,“ vysvětlila význam novely poslankyně a velká podporovatelka Věra Kovářová (STAN).

Nový občanský průkaz s čipem na zadní straněNový občanský průkaz s čipem na zadní straně | Foto: archiv Blesku

Lidé budou moci žádat o vydání osobních dokladů navíc v kratší lhůtě, poplatek bude ale v takovém případě vyšší.

Reakce Milana Chovance po schválení elektronických občanek ve Sněmovně:

Video Elektronické občanky budou konečně fungovat. Řešit bude možné daně i sociální dávky, řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a jeho náměstek. - Blesk / Zuzana Štíchová

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

bumb ( 31. května 2017 18:52 )

bumb ( 31. května 2017 18:20 )

zindula,SUPER a pravdivě napsané.

rentierskej ( 31. května 2017 18:15 )

pravda, ministr kultury by mu asi sednul lépe; jenomže: tím, že je za babišovo ano... (co by dělal na kultuře)? nekulturní bureš potřebuje mít obsazena svými ovečkami "silová" ministerstva. jinak souhlas: je to bída (a není pořádně ani koho volit)!

joudajoudovy ( 31. května 2017 17:53 )

bič na cizince? t big brother arrived in t Czech Republic

rentierskej ( 31. května 2017 17:21 )

tak zrovna martinu stropnickému vzdělání nechybí: Během dětství pobýval s rodiči a sestrou Irenou, která je dnes překladatelka a tlumočnice, v Itálii a Turecku, kde navštěvoval francouzské lyceum v Ankaře. Střední školu zakončil maturitou na Gymnáziu Jana Nerudy na Malé Straně v Praze. Poté vystudoval Divadelní fakultu AMU (1976–1980), aby následně nastoupil do angažmá v Městských divadlech pražských. V roce 1986 se stal členem činohry Divadla na Vinohradech v Praze, kde setrval až do Sametové revoluce. Podepsal petici Několik vět. V novém demokratickém režimu změnil profesi a od roku 1990 pracoval na Ministerstvu zahraničních věcí ČSFR, kde působil v pozici diplomata až do roku 2002. V letech 1990–1991 absolvoval Diplomatickou akademii ve Vídni. Na ministerstvu zahraničí se stal ředitelem sekce kulturních styků. Poté působil jako velvyslanec České republiky postupně v Portugalsku (1993–1994) a Itálii (1994–1997). V letech 1999–2002 byl jmenován opět českým velvyslancem, tentokrát u Svatého stolce. V roce 2002 získal cenu Thálie za svoji roli Howarda Katze ve stejnojmenné divadelní hře. Mluví anglicky, francouzsky a italsky, pasivně německy, rusky a portugalsky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa