Propojení úřadů a občanů online kývl Senát. Postačí i občanka s čipem

Budeme potřebovat nové občanky?
Autor: Zuzana Štíchová - 
19. 7. 2017
10:15

Konec zdlouhavého obíhání úřadů, nekonečných front a úředních dnů, které se vám nehodí. To by měla přinést novela zákona o elektronické identifikaci, která souvisí s novými občankami s čipem a zavádí pravdila pro jejich užívání. Normu schválil Senát, čeká ještě na podpis prezidenta Miloše Zemana. Platit by měla začít během příštího roku.

Už koncem května uspěl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se zavedením občanských průkazů s elektronickými čipy. Teď i s návrhem zákona, který by měl zaručit skrze nové občanky snadnou komunikaci s úřady.

Bez nutnosti brát si v některých případech volno ze zaměstnání, aby mohl člověk oběhat na úřadech vše potřebné, by se tak lidé mohli dostat k údajům od zdravotní pojišťovny, rejstříku trestů, bodového systému řidičů, katastru nebo detailům daňových přiznání. Nový systém by tak zastoupil datové schránky, které fungují necelých 10 let. Dalším z cílů nových občanských průkazů je totiž poskytnout držitelům elektronický podpis.

„Cílem předkládaného návrhu zákona je reflektovat změny, které přináší unijní nařízení o elektronické identifikaci a službách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce na vnitřním trhu, případně návrh zákona o elektronické identifikaci v příslušných právních předpisech,“ předkládal v Senátu normu ministr vnitra Milan Chovanec.

Jediná výtka zazněla z úst senátorky Renaty Chmelové (BEZPP), která se doptávala na vznik a fungování národního kontaktního místa pro elektronické zdravotnictví. I ten je totiž součástí novely. Tento bod byl podle ní do zákona narychlo ve Sněmovně dodán. „Tady bych opravdu upozornila na to, že to může být velké nebezpečí v tom, kdo tam bude nahlížet, jaká data bude mít k dispozici,“ varovala.

Na fungování systému bude dohlížet ministerstvo vnitra, které bude udělovat akreditace poskytovatelům těchto služeb. Předlohu včetně samostatné novely souvisejících zákonů ještě musí podepsat prezident.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

honzina212 ( 19. července 2017 12:09 )

...a pas máš?? Tam ten čip je taky...a nikdo tě nemá potřebu sledovat (kromě kontroly na hranicích, příp. letišti)

rentierskej ( 19. července 2017 11:39 )

 sorry jako, ale čipy si nechejte pro ovce. když už op, tak výhradně a pouze bez čipů. velký bratr ať sleduje druhé!

honzina212 ( 19. července 2017 11:17 )

no jo, ale tahle už bude zdarma a ne za 500,-, jak je tomu dosud....

kartona ( 19. července 2017 10:49 )

Já už tu občanku s čipem mám od loňska a nikdo to nemusel schvalovat

Zobrazit celou diskusi
Další videa