Vláda tajně jednala o migrantech: Konec uprchlických kvót v Česku

Autor: mah, bud, ČTK - 
5. 6. 2017
18:20

V důvěrném režimu jednal kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) v pondělí o kvótách na přijímání uprchlíků. A shodl se, že nefungují, řekl v odtajněném usnesení. Česká republika proto na základě kvót nepřijme žádné migranty z Řecka nebo Itálie. K rozhodnutí ministrů přispěla i zhoršená bezpečnostní situace v Evropě. Resort vnitra tak začne připravovat obranu pro případné řízení, které by kvůli porušení českého závazku mohla vyvolat Evropská komise. 

Po schůzce kabinetu vše oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v dotazu Blesk.cz na toto téma uvedl, že je přístupem české vlády zklamaný.

„V systému kvót do září, kdy tento jednorázový mechanismus má skončit, Česká republika nebude dál aktivní,“ uvedl Chovanec na tiskové konferenci. Kabinet uložil ministerstvu, aby ukončil veškeré aktivity v této oblasti.

Krok české vlády je podle Chovance reakcí na vyjádření eurokomisaře pro vnitro Dimitrise Avramopulose, který v posledních týdnech apeloval na to, aby státy dodržely své závazky. Také hovořil o hrozbě sankcí. Česko, které by mělo do září přijmout přibližně 2600 lidí, zatím převzalo 12 migrantů z Řecka.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker byl českým rozhodnutím zklamaný. Kvóty podle něj měly povzbudit solidaritu mezi členy EU. V reakci pro Blesk.cz uvedl, že Českou republiku považuje za výrazně evropskou zemi v řadě oblastí. „Přál bych si vidět tohoto evropského ducha víc i v oblasti migrace,“ dodal.

Od května 2016 Česká republika nenabídla žádná místa do programu, který do letošního září předpokládá v Unii přerozdělení 160 tisíc osob. K 12. květnu ale bylo celkově přesunuto jen 18 418 osob a Evropská komise přiznává, že celkový počet dodržen nebude.

Opozice rozhodnutí vlády schvaluje

Představitelé opozice souhlasí s dnešním rozhodnutím vlády nepřijímat už žádné uprchlíky na základě unijních přerozdělovacích kvót. „Toto rozhodnutí vlády je velmi správné, byť to pár měsíců před volbami zavání laciným populismem,“ řekla poslankyně ODS Jana Černochová. Připomenula, že podle ODS jde o zásah do práv suverénních států.

„Nemyslím, že bychom si museli nechat vnucovat kvóty, navíc nastavené i do budoucna. EU chybí celkový přístup k uprchlíkům a navíc jednotlivé země si nemohou dělat, co chtějí, bez dohody s ostatními. Takže toto rozhodnutí vlády podporuji, ale zároveň ji vyzývám, aby se snažila problém řešit na nejvyšší úrovni EU. Evropská komise zatím s žádným smysluplným konceptem nepřišla,“ uvedl předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

Podle místopředsedy KSČM Jiřího Dolejše Česko odmítá diktované kvóty od začátku migrační krize. „Je na čase o tom jen nemluvit, ale jednat,“ dodal.

Také místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek souhlasí s tím, že systém kvót je nefunkční a špatný a že nemůže nikdy fungovat. „Nechce se mi ale věřit, že by naše země neuměla pomoci více než 12 lidem, kteří projdou bezpečnostním prověřením,“ myslí si.

Česku za neplnění kvót hrozí sankce

Setrvání Česka na odmítavém postoji k přijímání migrantů deklaroval Chovanec už v květnu poté, co Evropská komise některým zemím pohrozila řízením, které může skončit před unijním soudem. „Ministerstvo vnitra bylo určeno jako orgán, který má v této věci jednat a připravovat případný odpor proti vytýkacímu řízení, které lze ze strany Evropské komise očekávat,“ řekl v pondělí ministr vnitra.

Na konci celého řízení by mohly země dostat od unijního soudu pokutu. Chovanec dříve o její výši nechtěl spekulovat, experti ministerstva vnitra podle něj hovoří až o deseti milionech eur (asi 270 milionů korun) základní pokuty a dalších desítkách tisíc za každý den následně nesplněné povinnosti.

Juncker ve svém vyjádření ale možnou sankci vyloženě nepotvrdil. „Náš přístup k migraci není represivní. Zdůrazňuje sdílení odpovědnosti a solidarity mezi členskými státy a nechce nechávat všechno jen na zemích, jejichž hranice jsou náhodou vnějšími hranicemi EU,“ řekl k tomu Blesku.

Česká republika proti kvótám bojovala od začátku

Země EU se v září 2015, přes odpor Česka a dalších zemí ze středu a východu Unie, dohodly na pomoci Řecku a Itálii, zatíženým migrační krizí. Podle dohody země EU převezmou 120 tisíc žadatelů o azyl původem ze Sýrie, Iráku a Eritreje. Spolu se starším podobným dobrovolným závazkem se tak mělo za dva roky přerozdělit celkem 160 tisíc lidí.

Nedávno zveřejněná zpráva uvádí, že v Řecku na relokaci čeká okolo 12 400 lidí. V Itálii je registrovaných okolo 2500 osob s předpokladem, že do září přibude dalších přibližně 1800 lidí. Celkem se tedy program do září, kdy by měl skončit, zřejmě dotkne nanejvýš 35 tisíc migrantů.

Proti uprchlickým kvótám Česko protestovalo od samého začátku. V pořadu Ptám se, pane premiére o tom hovořil i šéf kabinetu Bohuslav Sobotka.

Video Sobotka o uprchlické krizi a jednání o kvótách - Blesk TV
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa