Zlevní mobilní data? Novela už je na cestě k poslancům

Autor: bru/ČTK - 
8. 3. 2017
12:19

Novela telekomunikačního zákona, která by měla podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vytvořit tlak na pokles cen mobilních dat, míří do Sněmovny. Na dnešním jednání ji podpořila vláda, informoval na Twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Předpis by měl víc chránit spotřebitele, zvýšit pravomoci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a také zajistit přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Operátoři tvrdí, že novela ceny jejich zákazníkům nesníží.

Politické strany se minulý týden dohodly na tom, že projednání návrhu ve Sněmovně se zkrátí tak, aby změna mohla projít legislativním procesem před koncem volebního období. Schůzku zástupců stran sezval Sobotka, který je od března pověřen vedením ministerstva průmyslu a obchodu. Ve funkci ministra předtím skončil Jan Mládek (ČSSD), Sobotka mu vyčítal právě postup v otázce cen mobilních dat.

Novela telekomunikačního zákona zkracuje čas na změnu operátora ze 42 na deset dní a zvyšuje pokuty udělované operátorům z nynějších 20 milionů korun až na deset procent z obratu firmy. Novinkou také je, že smlouvy s operátory budou muset obsahovat možný maximální rozsah jejich jednostranné úpravy a také povinnost operátora informovat spotřebitele o možnosti od smlouvy při změně podmínek bez sankcí odstoupit. Dosud se tak dělo jen při zhoršení podmínek smlouvy.

Z návrhu mělo naopak na doporučení legislativní rady vlády vypadnout ustanovení o možnosti poskytovat klientům jen takové slevy, které by měly firmy dopředu zahrnuté v ceníku. Návrh do novely dodatečně zapracoval bývalý ministr Mládek.

Novela také technicky upravuje přechod digitálního televizního vysílání DVB-T na nový standard DVB-T2, ke kterému by mělo dojít v únoru 2021. Zakotvuje pravidla fungování tzv. přechodových sítí nebo jejich financování.

Premiér Sobotka popsal plán na zlevnění dat v pořadu Ptám se, pane premiére. Podívejte se na video:

Video Sobotka o odvolání Mládka: Vaz mu zlomila „neuvěřitelná arogance“. - Blesk TV

Doporučujeme
repelos ( 8. března 2017 12:35 )

už Sobotáles alias Hácha cítí konec a snaží se groteskním způsobem zachránit nějaké koryto. ale tím ,že najal ty tři agentury to po.sr.al ještě tuplem.poradili mu místo papučí nasadit komisňáky ,ještě brýle z Batmana a je z něho holohlavý gangster.ale nejsou padesátá léta,nic se neutají,každá křivárna na tebe ty křiváku vyleze. kterej blbec v Čechách ti naletí na to,že máš "najednou" obavy o to co tady žereme za sajrajt dvacet let,nebo jak nás natahují operátoři? na to jsi přišel po dvaceti letech a těsně před volbami??? to přestávají ho.vna smrdět.

Zobrazit celou diskusi
Další videa