Sobotka šikuje Sněmovnu proti operátorům: Musí se zlepšit služby i ceny
Ceny mobilních dat i služby pro české zákazníky se musí zlepšit, uvedl v pátek ve Sněmovně premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přispět k tomu má i chystaná novela zákona o elektronických komunikacích, která míří do Sněmovny. Sobotka uzavřel „gentlemanskou dohodu“ s dalšími sněmovními lídry, že na její schválení bude 20 dní - a bez obstrukcí. Brání se přitom, že by šlo o předvolební populismus.
Tlak na operátory pokračuje a má směřovat k tomu, „aby lidé dostali lepší služby a abychom tady měli dobré ceny, protože zejména v té oblasti cen za mobilní data ta situace v ČR uspokojivá není“, jak si v pátek ve Sněmovně postěžoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jinak také úřadující ministr průmyslu a obchodu.
Na páteční ráno se rozhodl svolat schůzku zástupců sněmovních stran, aby s nimi probral chystanou novelu zákona o elektronických komunikacích. A možnost jejího rychlejšího protlačení ve Sněmovně, aby to současná parta zákonodárců ještě do voleb stihla. „Sněmovna je přetížena,“ hlásil Sobotka, proč ke schůzce došlo.
Novele proto mají dát poslanci prioritu. „Doufám, že tohle všechno dohromady povede ke zlepšení služeb pro spotřebitele a samozřejmě to povede také k lepšímu fungování trhu a tím pádem také tlaku na to, aby se zlepšily i ceny mobilních dat v ČR,“ doplnil premiér.
Gentlemanská dohoda
V době, kdy se v Česku začaly intenzivněji řešit ceny dat a tarifů, které jsou pro domácnosti (nefiremní zákazníky) z nejdražších v celé Evropské unii, se Sobotka o problém najednou hodně zajímá.
„Uzavřeli jsme dnes gentlemanskou dohodu, která znamená, že budeme schopni tuto novelu schválit ještě do konce volebního období,“ pochvaloval si premiér. Výsledkem jednání je, že se má zkrátit lhůta pro projednávání novely ze 60 dnů na 20 dnů.
„Žádná ze stran nechce blokovat projednávání toho zákona v Poslanecké sněmovně,“ podotkl Sobotka a váží si prý toho, že strany potvrdily, že nesáhnou k obstrukcím. Novela bude zařazena jako první bod na dubnové schůzi Sněmovny.
Více práv pro zákazníky
Novelu připravilo Ministerstvo průmyslu (MPO) a obchodu ještě pod vedením nyní už odvolaného Jana Mládka. S cenami pohnout nemá, snaží se ale například přispět k lepšímu vztahu mezi zákazníkem a operátory. Ti mají mít nově povinnost, aby se do lhůty 10 dnů vypořádali se všemi náležitostmi a připravili podklady v případě, že se je zákazník chystá opustit. Tedy přejít ke konkurenci.
Novela se zabývá i možností přenositelnosti čísel mezi operátory. „Novela přináší povinnost operátorům informovat účastníky o jejich právu odstoupit od smlouvy bez sankce v případě jednostranné změny ze strany operátora,“ poznamenal premiér.
„To je určitě krok správným směrem,“ kvitoval šéf sněmovního hospodářského výboru Ivan Pilný (ANO) možnost vypovědět bezplatně smlouvu v případě, že ji operátor změní a neinformuje o tom.
Mládkův zákaz individuálních tarifů nepřežije?
Pilný naopak kritizoval část Mládkovy novely, která zamezuje zákazníkům, aby si lidé domlouvali individuální tarify. „V zákoně jsou velmi sporné paragrafy, které zakazují mobilním operátorům uzavírat individuální smlouvy. To ve svém důsledku poškozuje klienty,“ uvedl Pilný a doplnil: „Když řeknete, že přejdete k jinému operátorovi, vždycky dostanete nějakou úlevu.“
Podle Sobotky však má toto opatření ze současné novely zmizet. Vidí jako „pravděpodobné, že vláda toto sporné ustanovení z novely zákona vypustí“.
Pilný přitom upozornil, že novela neupravuje samotné ceny tarifů. „Tarify mobilních operátorů v oblasti dat jsou skutečně přehnané, jsou úplně mimo to, co se děje v Evropě,“ podotkl pouze Babišův poslanec, který bude mít příští týden schůzku s mobilními operátory a bude se je snažit přesvědčit, aby s tarify „něco udělali“.
Novela přitom zahrnuje i vyšší sankce pro operátory. „Jejich zvýšení v podstatě nedává velký smysl,“ míní Pilný. Průběh sestavování novely podle něj nebyl zcela korektní, protože k němu nepřizvali právě mobilní operátory. „Řada připomínek byla ignorována,“ postěžoval si Pilný, který v minulosti řídil Český Telecom i alternativního operátora eTel.
Operátoři zasílají otevřený dopis premiérovi
Asociace provozovatelů mobilních sítí, v níž jsou tři největší čeští operátoři (O2, T-Mobile i Vodafone), přitom zaslala premiérovi Sobotkovi otevřený dopis. „Jako zástupci dotčeného sektoru máme eminentní zájem na tom, aby v ČR v oblasti elektronických komunikací existovalo zdravé konkurenční prostředí,“ uvádí v něm.
Stát podle nich musí vytvořit dlouhodobě konzistentní a předvídatelná pravidla hry. Do novely však podle operátorů byla na poslední chvíli zapracována ustanovení, která nebyla projednána v připomínkovém řízení a ani nebyla diskutována s odbornou veřejností.
„Vzhledem k tomu, že se jedná o změny, které mohou mít zásadní dopad jak na odvětví elektronických komunikací, tak na samotné spotřebitele, je podle našeho názoru rovněž závažným pochybením chybějící relevantní a důkladné odůvodnění včetně analýzy dopadu navrhovaných úprav (RIA),“ stěžuje si asociace.
A to i na to, že by měla být novela probrána rychleji, než je standarní u většiny zákonů. Operátoři vyzývají k poctivému projednání ve třech čteních. „Jsme přesvědčeni, že náš zájem je stejný. Je to především zdravé a předvídatelné konkurenční prostředí, které českým spotřebitelům přinese kvalitní a dostupné služby, zajistí investice do odvětví a vytvoří nová pracovní místa,“ dodávají.
Není ještě před volbami, tvrdí Sobotka
Podle Sobotky jde nyní především o „signál občanům, že poslance zajímají jejich starosti“. „Tady přece nejde o delegáty nějakého sjezdu,“ odmítl Sobotka dotaz na to, zda má jít i o jeho tah před sjezdem ČSSD, který se uskuteční příští týden v Brně.
Sobotka také odmítl, že by v tažení proti operátorům šlo o předvolební kalkul. „Především nemáme těsně před volbami, máme asi v tuhle chvíli osm měsíců do voleb. V této Poslanecké sněmovně ještě leží desítky, možná stovky návrhů zákonů, které se budou ještě projednávat. Je to na základě mého rozhodnutí. Musím říct, že jsem to tak trošku způsobil já,“ zmínil Sobotka ve Sněmovně.
Premiér to zdůvodnil tím, že právě on uložil ministrovi Mládkovi, aby do novely zákona o elektronických komunikacích zapracoval ustanovení týkající se operátorů. Právě Mládek však čelil kritice z opozičních řad, že „šel na ruku operátorům“.
Sobotko,ať uděláš co uděláš nic ti nepomůže pomažeš ze sněmovny jak se žhavým popelem.Do propadliště dějin.