Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Ruský novinář: Savčenková měla ukázkový proces. S ostatními se soudy „nemažou“

Autor: Zuzana Štíchová - 
2. ledna 2017
05:38

Nezávislý ruský novinář Anton Naumljuk se zajímá o procesy s lidmi, kteří byli zadrženi, protože nesouhlasili s anexí části Ukrajiny. V souvislosti s Krymem byla například souzena také ukrajinská letkyně Nadija Savčenková. Její proces byl ale podle Naumljuka ukázkový, běžné soudy probíhají zcela jinak. Namísto otevřenosti a oficiálních informací čeká novináře i rodiny zadržených v lepším případě vykázání ze soudní síně, v horším zavřené dveře.

V souvislosti s anexí Krymu se mezinárodně známými staly především případy Nadiji Savčenkové a režiséra Olega Sencova. Dostaly se navenek podle vás všechny důležité informace? Nebo zůstalo něco skryto…

„Co se týká kauzy Nadiji Savčenkové, ten soud byl maximálně otevřený, všech 40 a něco svazků bylo zveřejněno jejími právníky a strana státní prokuratury také zveřejňovala obvinění a všechny informace, které získaly ruské tajné služby. Tam nezbylo moc bílých míst. Až na to období, kdy byla držena na Donbasu v zajetí. O čemž máme informace buď jen od ní, nebo jen od lidí, kteří ji tam drželi. A co se týká Olega Sencova, tady zůstává část utajovaných informací, nebo spíš informací, které se veřejně nekomentují, nediskutují. Je to proto, že pan Sencov dosud není osvobozen, není zpět na Ukrajině. Proto se část těchto informací nezveřejňuje, mohlo by to ovlivnit průběh procesu. V případě Sencova a Kolčenka je zřejmý politický kontext, stejně jako v případě Nadiji Savčenkové. Proto se o tom raději veřejně moc nemluví, aby se jim neuškodilo.“

(Pozn.: Oleg Sencov je ukrajinský režisér a aktivista, odpůrce připojení Krymu k Rusku. Ruská FSB ho zatkla v květnu 2014 kvůli členství v nacionalistické straně Pravý sektor, ta je v Rusku považována za teroristickou, z údajné přípravy teroristických útoků či plánování výbuchu památníku Lenina. Podle samotného Sencova byla všechna obvinění smyšlená. Rozsudek padl v srpnu 2015, Sencov dostal 20 let. V průběhu roku 2016 se začaly objevovat návrhy, že by Sencov mohl být vyměněn za Rusy v ukrajinském zajetí. Zatím se tak nestalo.)

Liší se tyto dva případy, sledované procesy, od těch s běžnými lidmi?

„Ten rozdíl je nesmírný a očividný. Procesy, o kterých byla řeč, jsou demonstrativní, ukázkové, a tak se ukázkově chovají obě strany, jak obhajoba, tak strana obžaloby, která se snaží ukázat, že ten proces je maximálně otevřený. Média mohou být přítomna u soudu, stejně tak veřejnost. Ale co se týká ostatních soudů, ne tak medializovaných, tak tam to tak není. Na Krymu jsou například soudní procesy s místními Tatary zcela uzavřené. Nesmí tam novináři ani občané a není možné v podstatě získat nějaké informace.“

Ruský novinář Anton Naumljuk se zabývá soudy s nepohodlnými lidmi, které ruské tajné služby zatýkají na Krymu. Stačí vyvěsit vlajku nebo nesouhlasit s anexí poloostrova. Ruský novinář Anton Naumljuk se zabývá soudy s nepohodlnými lidmi, které ruské tajné služby zatýkají na Krymu. Stačí vyvěsit vlajku nebo nesouhlasit s anexí poloostrova. | Blesk / Zuzana Štíchová

Stalo se, že vás třeba u podobných procesů pustili dovnitř, ale následně jste musel ze síně odejít?

„Není to tak dávno. Teď se třeba na konci roku vězňům u soudu prodlužují vazby, těm krymským Tatarům, protože je tam potřebují nechat i další rok. Během jednoho z těch jednání mi byl umožněn přístup do soudní síně a měl jsem povolení k focení. Když jsem ale vytáhl fotoaparát, tak se mě soudce zeptal, zda jsem něco říkal. Já jsem mu odpověděl, že ne. Ale byl jsem vyloučen ze soudní síně za to, že jsem v ní mluvil. Což není povoleno. Oficiálně to nebylo za to, že jsem chtěl fotografovat. I když to tak bylo.“

Za každým soudem je příběh nějakého člověka. Mluvil jste o tom, že to jsou obyčejní lidé. Čím se tedy provinili?

„Na Krymu pracují ruské tajné služby ve více směrech. Každopádně potlačují a zjišťují případy nesouhlasu či odporu vůči ruskému státu. Ať už v roce 2014, kdy došlo k anexi Krymu, nebo dnes. Proti tomu se rázně zasahuje a na základě toho se vytváří ty trestní kauzy.“

Můžete uvést nějaké příklady?

„Třeba krymský novinář Nikolaj Semena, který je novinářem 30 let, se do takové situace dostal proto, že napsal článek, ve kterém zpochybňuje legitimitu anexe Krymu. Zabývá se tím, zda se to stalo správně, dochází k závěru, že se to stalo nesprávně. Skončil u soudu. Nebo je tady případ člena krymského tatarského národa Ilmy Umerova, který vyjádřil nesouhlas s anexí Krymu a za to je teď souzen. Stejně jako Semena. Je to v rozporu s mezinárodním právem, podle kterého Krym ani není uznán jako součást Ruské federace. Přesto ruské soudy soudí lidi za výzvy k porušení územní celistvosti Ruska a vnímají Krym jako součást Ruské federace.“

A všichni jsou obviněni ze stejných věcí? Nebo jsou ruské tajné služby kreativní?

„Ne všichni, kteří protestují proti anexi Krymu, jsou obviněni z porušení stejného zákona. Například nedávno aktivista Vladimir Baluch umístil na svém domě ukrajinskou vlajku a chtěl tím vyjádřit nesouhlas s anexí Krymu. Načež u něj doma byla bez jeho přítomnosti provedena domovní prohlídka a našli údajně několik desítek nábojů. Za to byl obviněn. Je ale zřejmé, že skutečným důvodem je jeho proukrajinský postoj.“

tgbg ( 2. ledna 2017 07:20 )

Rusko je dnes učebnicovým příkladem fašizmu.

Samo ( 2. ledna 2017 07:15 )

Hovadinamí nás krmíš ty, 1912 a proto jsi ten největší ubožák, který se na těchto stránkách vyjadřuje k Rusku a Ukrajině. Nenapíšeš pravdu i když ji nepochybně znáš.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa