Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Oblačno, déšť se sněhem 9°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Antibiotika přestávají fungovat! Evropa už připravuje záchranný plán, přiznal Blesku eurokomisař pro zdraví

Autor: Vera Renovica - 
19. dubna 2016
14:30

Používáme čím dál tím víc antibiotik a bakterie si zvykají. Blíží se skutečně doba, kdy se na léčiva nebudeme moci spolehnout? Podle eurokomisaře pro zdraví Vytenise Andriukaitise (64) ano. Jak řekl v rozhovoru pro Blesk, lidé i organizace musí zahájit ofenzivu.

Je nějaká časová hranice, kdy už nám antibiotika nepomohou?

„Britští vědci v jedné studii odhadli, že pokud zásadně nezměníme způsob užívání antibiotik, situace, kterou jste popsala, nastane roku 2060. Jenom loni kvůli rezistentním bakteriím zemřelo v Unii 26 tisíc lidí, celosvětově půl milionu. Finsko zase studovalo, kolik odolných bakterií se k nám dostane ze třetích zemí. A ta čísla jsou alarmující.“

Co s tím Evropská komise hodlá dělat?

„Už nyní máme panevropský akční plán proti rezistentním bakteriím a chceme podpořit plán Světové zdravotnické organizace. Je před námi totiž jediná cesta: jednat společně a s mimořádnou energií. Hlavní problém je nedostatek koordinace mezi jednotlivými odvětvími.“

Která to jsou?

„Důležitý sektor je zemědělství, kam zahrnujeme vše od pěstitelství po chov či rybolov. Druhý sektor je lidský, tedy jak lidé užívají antibiotika. A třetí je životní prostředí. Když se zaměříte na továrny vyrábějící antibiotika ve třetích zemích, zjistíte, že nedodržují přísné podmínky a znečisťují zbytky antibiotik životní prostředí. Nikdo také pořádně nezanalyzoval situaci ve velkých městech. Kolik lidí dnes používá antibiotika v Praze? Kolik se jich pak dostane do kanalizace?“

A co u lékařů? Často předepisují antibiotika ve chvílích, kdy nejsou pro pacienta potřebná. Tam asi můžeme něco udělat my jako pacienti.

„Nepochybně. Doktoři si musí »dupnout« a pacienti na ně nesmí vyvíjet nátlak. Musí být schopni říci: chápu, že máte teplotu, ale je to virus, takže antibiotika nedostanete. I toto je důležité: aby si společnost i na úrovni občanů uvědomila, jak vážná je situace, a začala podle toho jednat v rámci svých možností.“

Takže antibiotika jsou v půdě, v mase, v plodinách, ve vodě, v podstatě všude. Napadá vás ještě jedna věc, kde máme rezervy? Kde si dát pozor?

„Obecně užívání antibiotik bez konzultace s lékařem. Složitá je také situace ve velkých městech, kde lidé užívají antibiotika, aby léčili své kočky a psy, a to podle návodů, které si najdou na internetu. Vždy je třeba postupovat podle rad profesionála, ať už lékaře, nebo veterináře. Jinak jde o tuny léčiv, která se použijí nesprávně a nahrávají právě odolným bakteriím.“

JAKÝ MAJÍ ANTIBIOTIKA VLIV NA TLOUSTNUTÍ, ČTĚTE >>> ZDE!!!

Kdo je Andriukaitis?

Litevský eurokomisař je bývalý lékař s dvaceti lety praxe a spoluautor litevské ústavy. V Praze byl minulý týden kvůli jednání s ministrem zdravotnictví Svatoplukem Němečkem o úrovni české zdravotní péče, setkal se mimo jiné i s premiérem Bohuslavem Sobotkou či ministrem financí Andrejem Babišem a zástupci evropských výborů obou komor parlamentu. Ve svém portfoliu se zabývá mimo jiné také dvojí kvalitou potravin, prevencí nemocí a obezity a snaží se omezit obsah soli, cukru a transmastných kyselin v polotovarech.

Celý rozhovor si můžete přečíst v úterním tištěném Blesku!

lunatic ( 19. dubna 2016 17:14 )

Je zapotřebí vyjádřit dík za tato,uznalá slova ,protože jak vidno,jinak by mnozí ještě museli strádat v reálném socialismu - je moudré poděkovat za to,co bylo pro lidi uděláno dobrého

vemari ( 19. dubna 2016 17:05 )

Moiaza pravdu mas!!!!ten komunismus byl ale kur .. .. Budme stastny ze mame kapitalismus ze mame tak obrovskou zlobu a zavist mezi sebou to za tech komunistu nebylo nebyla to s komunistu takova sranda deti Nam litali venku cele dny byli zdrave silne ,v dnesni dobe jsou deti nemocne kazde druhe dite ma astma nebo ma alergii atd.misto deti ted Nam venku behaji pedofilove a schizofrenici.zdar kapitalismu.!!!!!!!!

AtbOK ( 19. dubna 2016 16:47 )

Zanedbali mi boreliózu, na začátku nepoznali a později bylo už pozdě,léčili antidepresivy a nevyléčili, takoví jsou naši odborníci. Kdyby nedávali antidepresiva, ale antibiotika..... hlavně, že si dupnou a z člověka udělají invalidu. Už je neposlouchám.

moiaza ( 19. dubna 2016 16:29 )

Doba se neskutečně změnila. Za krutého režimu komunismu jsme jako děti byli věčně venku. Byl velký problém nás udržet doma. Běhali jsme téměř pořád. Spousty aktivních her, které nás dokonce bavily. Svíce u nosu, tílko, v ruce krajíc chleba, to byl náš dětský život. Samozřejmě byly i nemoci. Převážně rýma a kašlíček. Léčilo se to horkým čajem z citronem. To dnes, za láskyplného kapitalismu jsme zavalení počítači, tablety, chytrými telefony a další neskutečnou technikou. Dítě neuvidíš ven, jen sedí u svých "beden" a jedou jak pily. Každé druhé dítě neumí kotoul a ještě školou povinné léčí se na páteř, očí a antibiotika nahrazuji lentilky. Věčně u doktora s rodiči a doktoři nevědí co by jim s láskou předepsali za lék. Hrozný byl ten komunismus. Ať žije kapitalismus.

prycsnima ( 19. dubna 2016 15:17 )

 A co už sem přitáhli Inženýři. Bude veselo,a antibiotika už nic nevyřeší.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa