„Tahle katastrofa dopadne i na nás.“ Konečná varuje před hořícím asijským peklem

Autor: Jaroslav Šimáček - 
28. 11. 2015
14:45
Před měsícem porodila syna Šimona, své první dítě. Europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM) však nezahálí ani během svých mateřských povinností. Našla si čas pozastavit se nad problémem, který dráždí především ekology, ale týká se vlastně také nás. I když se stal na druhé straně světa. Obří požáry v Indonésii přitom vznikly podle všeho úmyslem. Kvůli vypalování oblastí, aby se tam mohly pěstovat olejné palmy. A nejen Konečná je z toho v šoku.

Europoslankyně Konečná je stínovou ministryní životního prostředí KSČM. Během své mateřské se pozastavila nad problémem, který není možná tak „atraktivní“ jako všudypřítomná uprchlická krize, ale má také dalekosáhlé dopady. Jde o požáry v Asii.

Pěstování olejných palem se v posledních letech stalo asi největším ekologickým problémem v jihovýchodní Asii. A patrně kvůli tomu tam vznikly i obří požáry.

Požár má katastrofální následky nejen pro Indonésii, její přírodní bohatství a obyvatele. „Ale i pro celý svět,“ varuje Konečná s tím, že tyto požáry za poslední tři týdny vypustily do atmosféry víc CO2, než zvládne třeba takové Německo za celý rok. 

Europoslankyni však nejprve naštvalo mlčení a mlžení kolem tohoto tématu. „Chtěla jsem na toto téma upozornit, protože jsem byla upřímně zaražena tím, jak málo se o této problematice ví a informuje. Už jenom samotný fakt, že požár trvá celé tři měsíce a přitom o něm nikdo vlastně pořádně nevěděl,“ sdělila Blesk.cz Konečná.

„Rozsah požáru silně přispívá k ničení našeho životního prostředí. Situace je o to více kritická, protože to, co hoří, jsou deštné pralesy, které mají nezastupitelný význam pro celý ekosystém,“ pokračuje europoslankyně.

Za požárem i ona vidí kácení a ničení deštných pralesů kvůli pěstování palmy olejné a jejímu palmovému oleji. „V souvislosti s obrovskou poptávkou je potřeba stále většího množství palmového oleje, tudíž i větších ploch pro plantáže. Vzhledem k tomu, že palmový olej se dá pěstovat pouze v pásmu tropických lesů, dochází k masivnímu odlesňování napříč Jižní Amerikou, Afrikou i Asií. Úbytek deštných tropických lesů narušuje klimatickou rovnováhu, přicházíme o celé ekosystémy, o vzácná zvířata i rostliny,“ napsala Konečná na svém webu.

Komunistická politička zmiňuje i vinu velkých nadnárodních korporací, po palmovém oleji tak toužících. Palmový olej se totiž používá v polovině potravinářských výrobků, v kosmetice, ale i v průmyslu a biopalivech. Poptávka je velká, pralesy se tak ničí na řadě míst světa.

Konečná: Hrozí i další migrační krize

Obsáhlé téma chce Konečná otevřít i v europarlamentu, který k němu podle ní zatím nevhodně mlčí. „Prozatím se tváříme, že se nic neděje, a to je chyba,“ míní Konečná. Možný dopad požáru však vidí i v souvislosti se současnou migrační krizí. Právě takové přírodní katastrofy totiž mohou dát do pohybu i další lidi.

„Pokud se s danou situací nebude nic dělat, stanou se některé oblasti neobyvatelnými v důsledku globálního oteplování a celý svět bude vystaven nekontrolovaným migračním vlnám,“ dodává Blesk.cz Konečná před tím, než se v pondělí sejde v Paříži velká klimatologická konference za účasti světových špiček včetně prezidenta USA Baracka Obamy.  

Doporučujeme
repelos ( 29. ledna 2016 22:11 )

homo sapiens,jediný myslící tvor na této zubožené planetě.a za posledních cca dvěstě let ji dokázal tak neurvale zničit.z a každý pokácený strom z deštného pralesa //kdekoli-Brazílie,Indonésie// by měli né dělníci ale majitelé firem být zavřeni nebo zastřeleni-je to de facto skrytá genocida lidstva. lidé se chovají někdy hůře než zvířata. viděli jste někdy na netu řeku Gangu??špinavá voda líně tekoucí a v ní nafouklé lidské mrtvoly.sedí a hodují na nich mrchožrouti.pohřbívají totiž hozením do řeky. a vůbec-veškerá náboženství jsou jen pro lidi chudé na duchu.miliardy lidí se za tisíce let povraždilo ve jménu nesmyslných vír.

zaharvi ( 30. listopadu 2015 19:00 )

 svatá pravda.pod jedním problémem se dějí další svinstva v duchu americké demokracie.za vším zlým je amerika a eu.tomu všemu sekunduje debilní česko.

balika ( 29. listopadu 2015 13:40 )

až na malé výjimky, tu nikdo tento článek asi nečetl, neví o jakou katastrofu se jedná a jen tu primitivně blije

tenco ( 29. listopadu 2015 11:26 )

Další muslimská děfka.

balika ( 29. listopadu 2015 11:13 )

jste primitiv

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud