Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Šéf Sněmovny Hamáček: Zakazovat kolegům alkohol není potřeba

Autor: Vladimír Barák - 
3. února 2014
17:32

Čekat na občany? Dostávat proplaceno jen to, co prokazatelně utratím? Zákaz pití alkoholu v pracovní době? Proboha, proč?! Vítejte ve světě nadlidí. V rozhovoru nás do něj uvedl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (35, ČSSD).

Je podle vás v pořádku, že premiér Bohuslav Sobotka vykazuje poslanecké náhrady na fiktivní adresu ve Slavkově?

„Na začátku volebního období bylo všech 200 poslanců dotázáno na adresu trvalého pobytu a na adresu regionální kanceláře. Pan Sobotka uvedl byt ve Slavkově a kancelář ve Vyškově. Na základě těchto údajů se vypočítávají náhrady. Pan poslanec tak postupuje zcela v souladu se zákonem.“

Mluvíte o zákoně. Ale já o tom, zda je to v pořádku podle vás…

„Popravdě já nevím, proč to pan Sobotka takto má, a ani jsem to nezkoumal. Nestarám se o soukromí poslanců a nejsem ani jejich zaměstnavatel. Důležité podle mě je, aby byl dodržován zákon, což se děje.“

Pan poslanec ve skutečnosti bydlí v Praze. Pokud by to přiznal, na výši náhrad by to nemělo vliv?

„Nemělo, protože v takovém případě by se postupovalo podle místa kanceláře, a tu uvedl ve Vyškově.“

Ve své poslanecké kanceláři ale podle našich zjištění už od Vánoc nebyl…

„Je čistě na poslancích, jak si svoji práci zorganizují. Sněmovna pouze poskytuje finance na to, aby poslanec mohl plnohodnotně fungovat. To, jak s tím daný zákonodárce naloží, tedy zda bude v kanceláři osobně, nebo jestli tam třeba bude jen asistent, je na něm.“

Vy sám, pokud nebudete měsíc v kanceláři, byste peníze od Sněmovny přijal?

„Ty náhrady jsou paušální, nezúčtovatelné. Neexistuje mechanismus, jak by poslanec mohl vyúčtovat své skutečné náklady. Bylo by obtížné ty náhrady odmítnout, protože byste odmítal něco, na co máte ze zákona nárok…“

Takže přijal.

„Jsem zvolený za Středočeský kraj a já ve své kanceláři bývám. Vždy tam je minimálně můj asistent. Takže náhrady přijímám a plním své povinnosti. Pan Sobotka tam nebyl asi z toho důvodu, že byl současně designovaným premiérem, a tak mu při všech jednáních asi nezbýval čas. To bych mu nevyčítal.“

Proč tedy poslanecké náhrady nezúčtovávat? Tak, jak to s výdaji musí dělat každý smrtelník?

„To je nekonečná debata. Už v minulosti se nám náhrady zdanily, což podle mě nebylo úplně šťastné, protože to do systému vneslo spíše chaos.“

Takže žádnou změnu čekat nemůžeme?

„Nejsem proti debatě o změně systému odměňování poslanců. Jeden z návrhů padl například od senátora Jaroslava Kubery, aby se všechno sečetlo a zákonodárce dostal jeden plat se vším všudy. Ten návrh mě zaujal svou jednoduchostí. Takovou změnu by ale neměli navrhovat sami zákonodárci, ale spíše vláda.“

Když jsme kontrolovali přítomnost poslanců v kancelářích o tzv. »poslaneckých pondělcích«, často jsme narazili jen na asistenty. To je v pořádku?

„Poslanec nemá kancelář kvůli tomu, aby si to tam odseděl. Tam nemáme žádné píchačky. Cílem kanceláří je, aby občan měl možnost zákonodárce nějak kontaktovat. Ne aby tam poslanec přímo čekal.“

Ale vždyť kvůli tomu má v pondělí ve Sněmovně »volno«. Speciálně kvůli poslaneckým pondělkům v pondělí dolní komora nezasedá.

„Ale to není kvůli tomu, aby poslanec seděl v kanceláři a čekal, až někdo přijde. Má pracovat pro region a je jeho věcí, jak to dělá.“

Víte, že je někdy malý zázrak, že kancelář vůbec najdete? Že je špatně označená, nejsou uvedeny žádné provozní hodiny a po asistentovi ani stopy?

„Tak to už problém je a stávat by se to rozhodně nemělo. V takovém případě se občan může obrátit i na mě a já daného poslance vyzvu, aby sjednal nápravu.“

Naši čtenáři v dopisech často zmiňují živé přenosy z poloprázdné Sněmovny. Píší, že kdyby oni takto nechodili do práce, dostanou vyhazov.

„V takovém případě je nutné rozlišovat dvě věci, a to účast na schůzi a účast na hlasování. Ten prázdný sál Sněmovny, jak zmiňujete, je často záběrem z jednání či hlasování. To ale neznamená, že poslanci nejsou účastni schůze. Jen prostě někde v budově Sněmovny mají například nějaká jednání.“

Nebo popíjejí alkohol v místní kantýně.

„Mohou se věnovat mnoha činnostem, od politických konzultací, přes přijímání návštěv po vyřizování nezbytné agendy v kanceláři. Ale já nejsem jejich zaměstnavatel, abych je kontroloval…“

Alkohol na pracovišti je kdekoli jinde tabu. Neuvažujete o zákazu i ve Sněmovně?

„Já si nemyslím, že je to potřeba. Koneckonců, historie nás učí, že prohibice není věc ideální a spíš situaci komplikuje… Nechme to na odpovědnosti jednotlivých poslanců.“

Jaký je život poslance?

Základní plat poslance je nyní 55 900 korun hrubého. Pobírá jej však jen pár z 200 poslanců, většina z nich totiž zastává i nějakou další sněmovní funkci, za což jejich příjem roste. Lépe se mají místopředsedové Sněmovny (106 600 Kč), šéfové výborů, podvýborů či klubů a jejich zástupci. Nejvyšší plat má předseda dolní komory, a to 150 100 Kč. Kromě toho mají poslanci nárok na různé paušální náhrady, které se nemusí vyúčtovávat: na reprezentaci a stravování (8300 Kč) či dopravu (až do 31 400 Kč).

Do určitého limitu mají také hrazeny administrativu práce, služby asistenta, telefon, internet a pronájem regionální kanceláře. Vedení Sněmovny má nárok na služební vozy. Poslanci mohou využít také stravování či rekreaci za zvýhodněné ceny.

Úspěch Blesku: Sobotka konečně k dispozici voličům!

Poté, co Blesk informoval, že se premiér Bohuslav Sobotka (42, ČSSD) od Vánoc neobjevil ve své regionální kanceláři ve Vyškově a stejně pobíral náhrady, se novopečený premiér konečně chytil za nos „Jedno pondělí měsíčně se bude panSobotka setkávat s občany v Jihomoravském kraji, za který byl zvolen,“ oznámil jeho mluvčí Martin Ayrer. Další poslanecké pondělky pak prý premiér chce věnovat návštěvám dalších regionů.

ivoadler ( 4. února 2014 09:45 )

Vážení, vidím, že jste vůbec nepochopili pozitivní vliv alkoholu na lidské chování. Samozřejmě, že se chirurg před zákrokem nemůže vožrat! Ale po zákroku? Alkohol ve sněmovně uvolňuje napětí a stres, který v politických půtkách zákonitě vzniká. Názor abstinentů: alkohol v žádném případě je blbost.

hofihofi ( 4. února 2014 04:52 )

Takze Muzou delat zakony ozrali Nemusi chodit do prace Nemusi nic delat Muzou beztrestne delat trestnou cinnost

anka ( 3. února 2014 23:35 )

kazdy kdo voli by mel posuzovat politiky a hlavne sledovat toho "sveho" jestli plni to co pred volbami sliboval

anka ( 3. února 2014 23:33 )

ti nahore vedeli, ze Rusko uz jim nepomuze,protoze melo prace samo ze sebou az nad hlavu, - LM nebyli povolany, protoze vzhledem k tomu jak to probehlo vsude kolem nas by to jaksi nedavalo smysl a nemohli jsme byt malou severni koreou uprostred evropy...... tak se radeji pripojili a spolupracovali a vymjednali si podminky - ze nebudou za nic trestany....Vetsina z nich mela deti uz mladem veku, vedeli jak to chodi, meli kontakty, tak sve deti nastrcily kam bylo potrebo a vysvetlili co a jak...ti mladsi si pomohli mezi sebou k penezum a jejim zdrojum, k mistum, k firmam....co bylo a je potreba....lide kolem Zemana porad jeste takhle pracuji...

anka ( 3. února 2014 22:48 )

par lidi nahore delalo rozhodnuti - ostatni komuniste ani stb nevedeli prvni tri dny co delat a jak se zachovat...na poslednim pracoviste pred revoluci jsem byla v praci jedinna jako nestranik - dve tam byli LM, pozdeji jsem se dozvedela, ze sef byl stb a jeho sekretarka- manzelka jineho stb, ktery sefoval zase jinde...Ja byla na ulici od sobotu, v nedeli, a v pondeli jsem odesla z prace na Vaclavak - nikdo mi nic nerekl, ja byla smirena, ze do konce zivota budu muset myt nekde okna nebo tak...a vsichni vyckvali co maji delat - v utery a ve stredu uz vsichni zvonili klicema....

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa