Kolik platí nadlidi v bufetu? Zdražili jim! Za polévku dají o celou korunu víc

Autor: Vladimír Barák - 
27. února 2014
05:00

Polévka za deset, pivečko za 15 korun. Sen? Pravda, o tom se nám, obyčejným lidem, může jen zdát. Přesto nejde o sci-fi. Takové částky platí ve své restauraci poslanci. Přesto se jim zdražilo. Ještě nedávno platili za polévku 9 Kč...

Redaktor Blesku se dostal do přísně střežené parlamentní restaurace, kam mohou jen poslanci se svým doprovodem nebo zaměstnanci Sněmovny. A nestačil se divit. Zatímco v obchodech potraviny prudce zdražily, ve Sněmovně jakoby se zastavil čas.

Ceny pokrmů a nápojů se tu takřka neliší od těch, které jsme zdokumentovali před dvěma roky. Pravda, poslanci přitvrdili. Polévka už nestojí devět korun. Dnes si ji redaktor v doprovodu poslance poručil za deset…

Pán a kmán

A že přítomnost poslance je tu nutností! Bez speciální čipové karty se totiž dovnitř nedostanete. Navíc, zatímco zaměstnanec Sněmovny si tu ze stolku musí vzít umouněný nabídkový lístek, kde najdete na centrum Prahy poměrně běžné ceny, poslanci je přinesen jídelní lístek v kůži. A s cenami výrazně nižšími!

Opice za stovku

Díky tomu zákonodárcům zbude dost peněz například na opravdové alkoholové hody. Ve Sněmovně se totiž stále nalévá alkohol. A jak je tu u všeho zvykem, také dost levně. Nabídka je široká. Nadlidé si mohou v pracovní době poručit nejen pivečko nebo víno. Klidně si tu mohou dát i něco ostřejšího. A byl by hřích toho nevyužít. Kde jinde by v centru metropole našli panáka pětihvězdičkové brandy Metaxa za „lidových“ 25 korun?

Kolik berou?

Základní plat poslance je nyní 55 900 korun hrubého. Pobírá jej však jen pár z 200 poslanců, většina z nich totiž zastává i nějakou další sněmovní funkci, za což jejich příjem roste. Lépe se mají místopředsedové Sněmovny (106 600 Kč), šéfové výborů, podvýborů či klubů a jejich zástupci. Nejvyšší plat má předseda dolní komory, a to 150 100 Kč. Kromě toho mají poslanci nárok na různé paušální náhrady, které se nemusí vyúčtovávat: na reprezentaci a stravování (8300 Kč) či dopravu (až do 31 400 Kč).

„Nereálné ceny,“ říkají U přístavu

Blesk navštívil i „normální“ pražskou restauraci. Podnik s názvem U přístavu sídlící v pražských Holešovicích nabízí zejména česká jídla za lidové ceny. Co na jídelní lístek poslanců řekla jeho spolumajitelka Soňa Rybářová?

„Ty ceny v parlamentní restauraci vůbec nejsou reálné. Při dnešních cenách masa… A za druhé, jako provozovatelka musím zaplatit i kuchaře, pomocnou sílu, servírku… Platím teplou vodu, plyn, elektřinu a nájem! To všechno horko těžko počítám tak, aby to v tom, co nabízím, stačilo a abych neprodělala. Mám tu ceny, za které chodí jíst úředníci i dělníci. A nemyslete si. To, co si vydělám, rozhodně není na vyskakování.“

ruudazvostravy ( 27. února 2014 16:12 )

Noyó,panáčkové,to neyní menáž pro sprostý poulyční tlami.Dyš chce mýt našynec doma trochu posvýcení,tak sy musý chitit na pasece ješka a vosmahnout sy ho na yndulóně.

tina13 ( 27. února 2014 13:32 )

...asi studovala "Práva" v Plzni

sores ( 27. února 2014 13:08 )

Jen ať si boháči dají do trumpety, zbytku apatickým čechům to přeci nevadí, tak proč by toho neměli využít, byli by sami proti sobě.A oni si tím jsou 100% jisti.

samatha08 ( 27. února 2014 13:00 )

Ceny normální, jako všude jinde. Nevím, co Vás tak rozčiluje? Nezapomeňte, že se platí jen cena potravin, ostatní náklady jako plat kuchaře apod v tom nejsou. Kuchař je zaměstnancem státu. V jedné akciovce jsme měli vlastní kantýnu, kde prodávala zaměstnankyně podniku. Za co nakoupila, za to prodala. Žádná přirážka apod.

alusinek ( 27. února 2014 12:27 )

Plno lidí necinkalo a nyní na ten bordel doplácí!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa