Výstavy a prezentace: Knihovna V. Havla oslaví jeho nedožité osmdesátiny

V pořadí devátý prezident ČR Václav Havel úřadoval v letech 1993–2003.
Autor: bru/ČTK - 
29. 12. 2015
14:07

Nedožité 80. narozeniny dramatika a bývalého českého prezidenta Václava Havla budou hlavním motivem programu Knihovny Václava Havla v příštím roce. Do oslav nedožitého jubilea se zapojí i mnoho dalších tuzemských a zahraničních institucí. Na Tři krále knihovna spustí zvláštní webovou stránku s programem a představí logo oslav, řekl Pavel Hájek z Havlovy knihovny. Havlovy narozeniny jsou 5. října.

Oslavy budou zahrnovat nejen akce kulturní, ale i s lidskoprávní tematikou. Budou mezi nimi tematické výstavy, prezentace, vystoupení lidí, kteří Havlovi byli blízcí nebo kteří se Havlem blízce zabývali. Jedním z českých partnerů budou Česká centra se svými zahraničními pobočkami, Hájek počítá, že celkově se do oslav zapojí desítky organizací a institucí. Mezi tři hlavní patří vedle knihovny ještě organizace Art for Amnesty a newyorská Nadace Knihovny Václava Havla, sesterská organizace pražské instituce, která pěstuje Havlův odkaz v USA.

Knihovna Václava Havla by měla aktivity spojené s oslavou nedožitého jubilea politika, dramatika a významného myslitele zastřešovat. Jednotliví organizátoři mohou u ní žádat o přidělení partnerství. Hájek dodal, že oslavy se nejspíš neponesou v příliš vážném duchu, budou mít i veselejší a odlehčenější části.

V úvodní večer, kterým provede ředitel knihovny Michael Žantovský, představí knihovna projekt Havel@80, spustí prodej elektronického vydání Spisů Václava Havla a promítne sestřih amatérského videa z jedné z prvních domácích prezidentských cest Václava Havla. Knihovna také chystá nové revidované vydání vzpomínek Havlova otce nebo knihu rozhovorů s exprezidentovým bratrem Ivanem.

Václav Havel zemřel ve svých 75 letech 18. prosince před čtyřmi roky. Jeho příznivci si datum každoročně připomínají setkáními, čtením z jeho textů či zádušní mší. Letos se několik stovek lidí vypravilo od sochy sv. Václava v Praze na Hradčany. Nesli ručně vyrobené obří srdce, protože na Pražském hradě podle organizátorů akce dnes srdce chybí. I podle dalších Havlových bývalých spolupracovníků či obecněji příznivců havlovský element v české společnosti i politice chybí, nikdo jím vnášený diskurz nenahradil.

Doporučujeme
moiaza ( 2. ledna 2016 11:36 )

 Chtěl bych dělat vrátného v knihovně chrchly. Nebo nejlépe ředitele. Ale to by Hurvajs Žantovský nepřežil. To by byl džop. Ale já nudu nemám rád, proto zůstanu u toho, co mě baví.

steelheart ( 29. prosince 2015 15:07 )

bože jak hluboko jsme klesli

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa