Havlova lavička nově i v Izraeli: Samozřejmě za poplatek nadaci Vize 97

Autor: ČTK, všm - 
27. října 2015
19:20

V kampusu Telavivské univerzity stojí od úterý Lavička Václava Havla. Dvě křesílka zakončená skleněnými ozdobami a stolek s prorůstajícím stromem z dílny architekta Bořka Šípka stojí v areálu plném zeleně a uměleckých artefaktů. Místo určené ke spočinutí vybízí k zamyšlení nad světem a k dialogu, jak k tomu český dramatik, disident a pozdější první porevoluční český prezident nabádal. Samozřejmě instalace proběhla za licenční poplatek 30 tisíc korun bez daně.

Ceremoniál odhalení posezení se odehrál za účasti české vládní delegace, která je do středy na návštěvě Izraele. Byl také vyvrcholením oslav 25. výročí obnovení diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi a připomínkou první Havlovy návštěvy Izraele v dubnu roku 1990. Prezident univerzity Joseph Klafter připomněl, že idea „lavičky“ v kampusu vznikla už před rokem.

Český rodák Eli Fischer z Izraelsko-české komory obchodu a průmyslu, která se podílela na financování projektu, zmínil fakt, že návrh lavičky vzešel z Česka od Bořka Šípka a izraelská strana ho dokončila. „To je krásný příklad spolupráce. Česká republika je největším přítelem Izraele nejen v Evropě, ale na celém světě,“ shrnul vztahy obou zemí.

Symbolika Havla

„Odhalení lavičky je jednou z centrálních událostí zmíněných oslav. Je to místo symbolické, univerzita je otevřené prostředí, kde se setkává vzdělání, kultura, duch. Přicházejí sem lidé na veřejné přednášky a dialog. Hledání pravdy, pokora před řádem, který nás přesahuje, to byly myšlenky, které Václava Havla výrazně formovaly,“ řekl ministr kultury Daniel Herman.

Stolkem prochází strom rohovník obecný, jehož plody se nazývají svatojánský chléb. Strom má rozložitou korunu a v místním podnebí poskytuje tolik potřebný stín.

„Lavička je velmi zvláštní pomník, je to vlastně velice skromná věc, která vybízí spíš k tichu než k nějakým velkým oslavám a projevům. Vybízí k tomu, aby si člověk sedl a zamyslel se nad smyslem věcí, smyslem tohoto světa i nad smyslem vlastní existence, to jsou myšlenky, nad nimiž Václav Havel celý život uvažoval, a proto je to nejvhodnější způsob, jak ho připomínat,“ řekl ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Telavivská Lavička Václava Havla je podle Šípka již téměř dvacátou, jen v Česku podle něj jejich počet překročil desítku. „Vždycky nám svítilo sluníčko a vždycky jsme si říkali, že to Vašek dobře zařídil. Dojem toho, že se toho vždycky zúčastňuje, zůstává. Jsem pevně přesvědčen, že je tu s námi,“ uvedl.

Vize 97 chce za lavičky poplatek

Kromě posezení v kampusu připomíná Havla také zahrada v centru Jeruzaléma a již v červnu bylo po něm pojmenováno náměstí v přístavním městě Haifa. V létě však vyšlo najevo, že Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 vyžaduje za užití Havlova jména v podobných případech licenční poplatek. Později se nadace s ministerstvem zahraničí dohodla, že ho vyžadovat nebude. Údajně jí vadilo, že o záměru nevěděla. Jiný případ jsou lavičky, u nichž je poplatek zahrnut do celkové ceny.

Současných akcí v Izraeli spojených s připomínáním Havla se jeho žena ani zástupci nadace neúčastní.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

st.rec ( 29. října 2015 08:16 )

škoda že u lavičky pod stolem není humanitární bombička.Kdo někdy vytvoří vykradenou kasu V.Klause?

vi3ol ( 28. října 2015 13:53 )

Se mi líbí, jak někdo musí něco napsat, aby se po přečtení vlastního kretenismu mohl zasmát.. doteď to snad dělal jenom hradní ožrala po svých "bonmotech"..

vi3ol ( 28. října 2015 13:05 )

Co všechno už máš touhle dobou v sobě ty, radši ani nepiš.. ti udělají domovní prohlídku, chcípáčku..

vi3ol ( 28. října 2015 13:00 )

Už máš chlapa??!

vi3ol ( 28. října 2015 12:52 )

nejsou jako ty, židé jsou pracovití, běž makat i ty..

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud