Tři věci: Březnový volební sjezd ČSSD, říjnové sněmovní volby a samozřejmě i prezident Miloš Zeman. Začněme Zemanem. Ten se už před časem rozhodl, že Sobotku zničí, zatímco s Babišem se veřejně kamarádí. Naposled proto řekl, že Sobotkovo znovuzvolení šéfem ČSSD vůbec není jisté, což je jako hasit předvolební paniku v ČSSD benzinem. A záhy se ozval i pučista Michal Hašek, voliči poslaný do advokátského exilu: na sjezdu prý nebude mlčet, bude to bolet.

Zeman a jeho klika v ČSSD intenzivně pracují na tom, aby Sobotku na sjezdu zvolili jen těsnou většinou a k ruce mu místo Milana Chovance dali jako prvního místopředsedu Jeronýma Tejce, jeho veřejného nepřítele číslo jedna. Z toho vyplývá i nová Sobotkova mediální ofenzíva včetně nesobotkovské slovní výbavy na Twitteru. Skoro se bojím to slovo napsat.

I premiér už pochopil, že letošní sněmovní volby jsou jiné v tom, že se hlavní souboj poprvé odehraje mezi dvěma hlavními vládními stranami – ČSSD a ANO. A navíc, že jestli ANO něco fakt umí, pak sebrat voliče zleva i zprava, protože v antipolitické době chytře sedí uprostřed. I premiér proto začal dělat to, co úspěšně dělá i vicepremiér Babiš: souboj personifikuje a nejvíc špiní svého vládního koaličního partnera.

Svým způsobem nejde o nic nového. Úředník Sobotka s podnikatelem Babišem jsou dva neslučitelné živočišné druhy a šéf ČSSD nikdy neuměl se šéfem ANO komunikovat přímo: Žádné SMS, žádné telefonáty, žádné vztyčené prostředníky Andreji, jsi jednička. Premiér s vicepremiérem vždy komunikoval přes média, pokud vůbec. Důvodem konfliktu je ale samozřejmě i předvolební situace, kdy se ČSSD blíží dalšímu grossovskému momentu: její volební preference padají k polovině preferencí ANO a horší PR než Babiš dělají Sobotkovi spolustraníci, hlavně bývalí pučisté.

V každých volbách potřebujete dobrého nepřítele, Sobotka jich ale má víc, než by si přál: Zemana, Babiše, Tejce, Haška, Zimolu Takže zatím vlastně sledujeme spíš Ordinaci v růžové zahradě, kde je taky nejsprostší slovo „ojebat“. Skutečná bitka v blátě totiž teprve přijde. Letošní volební rok je totiž jiný i v tom, že se na podzim v podstatě překryjí sněmovní a prezidentské volby. A to může být „masakr“.

Premiér Bohuslav Sobotka bude hostem dalšího dílu pořadu Ptám se, pane premiére v úterý 21. 2. od 9:00 živě na Blesk.cz. Zeptejte se ho i vy, co vás zajímá.

VŠE O VOLBÁCH DO POSLANECKÉ SNĚMOVNY 2017 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
23 fotografií