Lex Babiš se novele nepřezdívá náhodou. Bude sice platit obecně, svými parametry je ale šitá na Babiše. Ne náhodou. Kromě poslanců a senátorů, z nichž se většina spíš než voleným funkcím taky věnuje podnikání, máme zkušenosti s bohatými podnikateli v politice včetně majitelů médií dávno: Karel Schwarzenberg a Respekt nebo Ivo Valenta a Parlamentní listy a regionální noviny. Zatím však nikoho velikosti, vlivu a záběru Babiše, druhého nejbohatšího Čecha.

Že podnikatelé jeho typu po vstupu do vysoké politiky parkují nebo „odklánějí“, jak říkáme u nás, svá podnikatelská impéria, bývá zvykem i v zaběhnutějších demokraciích. Díky lex Babiš to teď čeká i Babiše. Ten už předem oznámil, že své firmy do konce ledna odloží do svěřenského fondu, který svěří některému ze svých důvěrníků z podnikání. Jak už to v demokracii bývá, svých firem se tím zbaví spíš formálně, vliv si uchová.

Anketa
Souhlasíte s tím, že poslanci zákonem odstřihli Andreje Babiše od podnikání?
322 hlasů
2 040 hlasů

Skutečně však Babiš zbaví hlavního argumentu politickou konkurenci: Kromě ODS a TOP 09, které spolu soupeří o hegemonii ve stále těsnějším pravicovém chlívku, především svého hlavního soupeře ČSSD, jež proto za lex Babiš nejvíc bojovala. I když i její boj je relativní; argumenty k vetu psala Zemanovi i poslankyně ČSSD Marie Benešová, která tak pomáhala vetovat zákon vlastní partaje.

Hlavní argument tradičních politických stran proti Babišovi doteď zněl, že je díky podnikání ve střetu zájmů. Babiš na to vždy odpovídal, že je na rozdíl od kmotrů a jiných politiků podnikajících přes své matky, manželky nebo milenky aspoň v transparentním střetu zájmů: Všichni vědí, co všechno vlastní, a přesto ho volí. Tím, že teď Babiše tohoto střetu zájmů formálně zbavili a navíc podle svého vlastního zákona, se jeho političtí soupeři zbavili i automatického argumentu.

Majiteli Agrofertu mírně znepříjemnili život, sobě ale neudělali nejlepší reklamu: Už ve sněmovní diskusi, přenášené ČT, si poslanci ANO dali práci, aby lidem řekli, jak podivně podnikají-nepodnikají jejich kolegové z jiných stran. Lex Babiš taky personifikoval letošní volební souboj: Premiér Sobotka dělal z vicepremiéra Babiše mediálního manipulátora, jenž ho za to nazval zrádcem. Za Babiše se postavil prezident Zeman, který má Sobotku taky za zrádce. Prostá mocenská matematika vám napoví, kdo tahá za kratší konec.

Lexem Babiš navíc poslanci zbavili babišovského stigmatu nejen Mladou frontu Dnes a Lidové noviny. Doteď mohli svou diskreditaci v nich diskreditovat vlastnictvím Babiše; odteď jsou to seriózní deníky bez vicepremiérova vlivu. A pokud ne, nestojí jejich lex Babiš za nic. Babiš samozřejmě měl své podnikatelské impérium odložit hned po vstupu do vysoké politiky. Jestli se ho tím ale teď tradiční politické strany chtěly zbavit, spíš mu krátce před volbami pomohly.

Vše o lex Babiš čtěte zde

Fotogalerie
7 fotografií