Poslanci se vrací do práce. Rozhodnou o „lex Babiš“ i nižší dani na noviny

Autor: ČTK, sou - 
10. ledna 2017
07:15

Sněmovna bude v úterý opět rozhodovat o takzvaném lex Babiš, který vetoval prezident Miloš Zeman. Po prezidentově vetu by měli poslanci hlasovat taky o předloze KSČM, jež snižuje daň z přidané hodnoty na noviny a časopisy z 15 na 10 procent. První schůze roku 2017 začíná odpoledne.

Na programu jsou rovněž normy, které dolní komoře vrátil Senát. Jde třeba o pravidla proti nadměrnému zadlužování veřejných rozpočtů, o změny ve vzdělávání lékařů a o omezení zpětného vývozu léků. Potom by poslanci mohli dokončit diskuzi o údajně nevýhodné privatizaci černouhelné těžební společnosti OKD, jež je nyní v insolvenci.

V případě novely o střetu zájmů, která obsahuje omezení pro podnikání členů vlády i dalších funkcionářů, se očekává, že Sněmovna Zemanovo veto přehlasuje. Zeman pokládá části předlohy nazývané lex Babiš za protiústavní. Zjevně míří na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Babiš už ale ohlásil, že se plánuje zbavit akcií skupiny Agrofert, kterou nyní vlastní.

Předloha KSČM by přeřadila noviny a časopisy do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty, nyní jsou v 15procentní sazbě. Zeman ve zdůvodnění veta uvedl, že k daňovému zvýhodnění periodického tisku není důvod. Poukazuje také na to, že letošní státní rozpočet s odhadovaným půlmiliardovým výpadkem výběru DPH nepočítá. Předkladatelé zákona ale tvrdí, že úprava by pomohla novinovému trhu i čtenářům.

Vše o „lex Babiš“ čtěte na Blesk.cz ZDE >>

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

amgal ( 10. ledna 2017 12:30 )

Ministři a poslanci, kteří vlastní solární elektrárny nejsou ve střetu zájmů? Vždyť je stát dotuje z peněz daňových poplatníků. To je také podnikání. Co na to kalousek , paroubek a ostatní vlastníci solárek?

zdenek43 ( 10. ledna 2017 11:58 )

Mgr. Bohuslav Sobotka...... +++Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - trvá)+++ .....Jeho o rok a půl mladší sestra M a r c e l a SOBOTKOVA je televizní dramaturgyně a reportérka (např. v pořadu TV Prima Očima Josefa Klímy nebo dříve Na vlastní oči na TV Nova). ---2013-Šéfreportér Na vlastních očí Janek Kroupa ...dehonestující reportáž o místopředsedovi ČSSD Michalu Haškovi, kterou televize Nova odvysílala , byla šitá na objednávku. Dramaturgyní "očí" je sestra předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. „.......... prosinec 2013 - za zasluhy ....ZA ZASLUHY O VYSTAVBU STRANY soudruhu-pratel z CSSD A SATU......TV Prima ve středu oznámila, že ke konci ledna začne vysílat autorský pořad publicisty Josefa Klímy. Bude se jmenovat Očima Josefa Klímy. Ten si na Primu přivedl část týmu z pořadu Na vlastní oči, který nedávno zrušila TV Nova. ++++++dramaturg++++ JEEEEE - Vybírá literární díla či jiné náměty pro filmové, divadelní nebo televizní zpracování. Projednává jejich použití s autory, spolupracuje při tvorbě jejich scénářů. Také spolupracuje s režisérem, snaží se dbát na zajištění umělecké úrovně filmů nebo divadelních her. V případě divadelního dramaturga má silný vliv na celkové umělecké zaměření divadla. V případě filmového dramaturga vybírá filmy na festivaly a přehlídky.

TrojanSlovakia ( 10. ledna 2017 10:32 )

 Agent Bureš stále úraduje. Slovenský ústav pamäti národa napadol rozhodnutie bratislavského súdu. Kauza Bureš je stále otvorená. Nemáte českých a moravských odborníkov na financie? Bureša nájdete aj v Cibuľkových zoznamoch. 🕵

robin5 ( 10. ledna 2017 10:17 )

Také se mi nezdá termín práce u poslanců a senátorů. Spíš se přišli nažrat, schrupnout si pěkně v klidu, pokecat si o Ježíškovi, na nic rozumnějšího se nezmotají. Peníze si odkývali, tak to nejdůležitější je vyřešeno, a teď pěkně pomaloučku, polehoučku, aby se nezapotili.

111pavel111 ( 10. ledna 2017 09:27 )

" Práce je poslední zoufalý pokus jak získat peníze"

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud