Přál hodně zdraví, rodinné pohody a lásky. Andrej Babiš na své první letošní tiskovce hýřil zpočátku dobrými zprávami. „Myslím si, že je na co být hrdí za minulý rok,“ uvedl. Státní rozpočet totiž loni skončil v přebytku 61,8 miliardy korun, což je nejlepší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Schválený rozpočet přitom počítal se schodkem 70 miliard korun. Předloni byl schodek rozpočtu 62,8 miliardy korun.

Oddlužili jsme každého z vás o 6621 Kč, vzkázal Babiš

Babiš uvedl, že daňové rozpočty a peníze daňových poplatníků spravovalo jeho ministerstvo efektivně. Pochvaloval si také, že se podařilo snížit celkový státní dluh.

„My jsme rozpočtově odpovědní a skutečně je potřeba, aby se náš dluh nenavyšoval. A to se nám i daří. Dokonce se nám i povedlo ten dluh snížit o 70 miliard od nástupu naší koaliční vlády. Takže když to přepočteme na stav obyvatelstva koncem září 2016, tak jsme vlastně oddlužili každého občana naší země o 6621 korun. Já doufám, že když budu opouštět tenhle úřad, tak ten dluh nebude vyšší, a to je můj cíl, než jsem sem nastoupil,“ uvedl Babiš.

Babiš hrozil kvůli EET: Končí benevolence

On sám se přitom v minulém roce hodně zasazoval mj. i o to, aby se zlepšil výběr daní. A právě to podle něj hrálo v rozpočtu roli. Poklesly i výdaje na správu státního dluhu.

Co si Babiš pochvaloval, bylo opět zavedení EET, elektronické evidence tržeb. Ale dospěl tu i ke kritice. „EET stále provází různé negativní kampaně a zatím máme pocit, že ne všichni provozovatelé to berou vážně, někteří prohlašují, že to nebudou dodržovat. A my jsme řekli, že před Vánoci budeme benevolentní, ale ta naše benevolence skončila. O to víc, že někteří skutečně si z toho dělají srandu,“ varoval Babiš. 

Připustil, že evidenci provází jisté problémy. „Máme poznatky, že někteří běží na dvě pokladny. Když přijde cizinec, tak dostane jinou účtenku atd. My to vnímáme, my to analyzujeme a bylo by dobré, aby to podnikatelé brali vážně,“ dodal Babiš.

Kritiku ekonomů a opozice ministr odmítl

Za dobrým výsledkem rozpočtu je podle ministerstva financí (MF) růst daňových příjmů, ekonomický růst i úspory v běžných výdajích a na obsluze státního dluhu. Ekonomové ovšem již dříve upozornili, že lepší hospodaření rozpočtu souvisí mimo jiné také s poklesem investičních výdajů vlády na projekty spolufinancované z evropských fondů. Ty loni činily 54,3 miliardy korun, což bylo ve srovnání s rokem 2015 o 118 miliard korun méně.

„Byli jsme kritizováni, že jsme investovali méně. To je sice pravda, ale vůči schválenému rozpočtu jsme investovali navíc 6,2 miliardy korun. Takže ta kritika, že jsme investovali méně, neobstojí. Musíme to srovnávat se schváleným rozpočtem,“ bránil se dnes Babiš. Upozornil, že rozpočet v roce 2015 byl z pohledu proinvestovaných peněz extrémní, protože končilo staré programovací období 2007–2013.

Česká republika měla přebytkový státní rozpočet v prvních třech letech své samostatné existence. Nejvíce v roce 1994, kdy to bylo zhruba 10,5 miliardy korun. „Je to skvělý výsledek,“ říkal k rozpočtu za rok 2016 Babiš. „Předpokládám, že budeme kritizováni za to, že jsme špatně rozpočtovali, ale my si to nemyslíme, my si myslíme, že jsme rozpočtovali dobře,“ dodal.

Sobotka: Vyšli jsme správnou cestou

„Díky úspěšné hospodářské politice vlády zastavujeme zadlužování. Teprve počtvrté v historii byl dosažen rozp. přebytek. Naposledy to bylo v 1995,“ pochvaloval si poté na Twitteru i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Ačkoliv naši vládu pravice kritizovala za zvyšování platů a důchodů, ukazuje se, že opuštění politiky plošných škrtů byla správná cesta,“ dodal později premiér.

ODS: Babišova kouzelnická berlička

Babiš i Sobotka tak předeslali kritiku, která následně skutečně přišla. Podle opoziční ODS měla vláda přebytek ve státním rozpočtu za loňský rok investovat, uvedl v tiskovém prohlášení šéf ODS Petr Fiala.

„Dobrý výsledek rozpočtu mne těší. Vadí mi ale, že občané to bohužel nijak nepocítí. Ani v nižších daních, ani v odbourávání zbytečné byrokracie, ani ve formě lepších služeb,“ tvrdí Fiala. Podle něj Česko zažívá hospodářský růst díky pracovitým lidem. 

Místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija pak Babiše dokonce podezírá z manipulace s čísly, zejména u DPH. Nezdá se jí totiž rozdíl mezi schváleným deficitem 70 miliard a výsledkem. „Seknout se zhruba o 130 miliard oproti plánu je buď absolutní neschopnost, či záměrné manipulování s čísly,“ napsala na Facebooku.

Babiš dle své ostré kritičky není odpovědný ani za nízké úroky, které jsou výsledkem intervencí České národní banky. „Je to další optický doping pro rozpočet a kouzelnická berlička,“ míní Udženija.

VIDEO: Na projednávání rozpočtu do Sněmovny loni dorazil i prezident Miloš Zeman. Rozpočet pochválil.

Video
délka: 03:12

Miloš Zeman popáté ve Sněmovně: Chválil rozpočet, kritizoval sociální dávky. Blesk - Jaroslav Šimáček

Fotogalerie
16 fotografií