Neděle 11. června 2023
Svátek slaví Bruno, zítra Antonie
Oblačno, bouřka 24°C

Babiš čelí trestnímu oznámení kvůli nákupu dluhopisů. Agrofert ho brání

Autor: uni, ČTK - 
4. ledna 2017
15:10

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) čelí trestnímu oznámení kvůli tomu, že před více než čtyřmi lety odkoupil dluhopisy své společnosti Agrofert. Autor oznámení, které je podepsané německy znějícím jménem, v jeho postupu spatřuje krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku, píše Echo24. Nákup dluhopisů, díky kterým si Babiš podle serveru přijde ročně na zhruba 90 milionů korun, prošetří policie. 

Předseda hnutí ANO podle serveru Echo24 svým postupem využil mezeru v zákoně, protože dluhopisy v hodnotě jedné koruny vydané v roce 2012 nepodléhaly dani. Základ daně se zaokrouhloval na celé koruny dolů, vlivem zaokrouhlení tak byla u fyzických osob efektivní daň nulová. Agrofert takových dluhopisů v závěru roku 2012 vydal tři miliardy, Babiš jich dnes vlastní polovinu a ročně mu vynášejí zhruba 90 milionů.

„Není legální přimět svou vlastní společnost k tomu, aby vydala dluhopisy, ze kterých nemá žádný užitek jen proto, aby se majitel společnosti obohatil tím, že tyto dluhopisy nakoupí a nemusí danit příjem z těchto dluhopisů,“ stojí podle serveru v trestním oznámení, které dostali policisté v pondělí. Podle zákona se jím nyní budou zabývat.

Babiš: Je to účelový politický útok

Babiš sdělil, že trestní oznámení považuje pouze za účelový politický útok. „Naprosto to odmítám. Vše proběhlo v souladu se zákonem. Šlo o standardní zajištění zdrojů financování investic,“ napsal ČTK v textové zprávě.

Agrofert podle webu Echo24 trvá na tom, že postupoval v souladu se zákonem. „Hlavním důvodem vydání emise dluhopisů bylo zajištění zdrojů financovaní, a to v souladu s plánovanými masivními investicemi skupiny Agrofert pro případ, že by nedošlo k zajištění dlouhodobých bankovních zdrojů,“ řekl webu mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Jde podle něj o běžný postup v souladu se zákonem, který používá celá řada českých firem.


zdonekk ( 31. ledna 2017 17:41 )

  Lidi ja nevim jak vy ale mě se zhnusila roztažená khunda..Jak té ženské je vic jak 20 tak už ta jeji vytahaná díra a kuže je odporná a jak brána do pekla!!Fuj!!Asi se přeorientuju na ptáky

ivoadller ( 4. ledna 2017 17:33 )

No jo, ale to dělají všichni, jinak by ta politika dělat nešla.

ivoadller ( 4. ledna 2017 17:18 )

Tak to je ale dobře, že to chce zrušit, ne?

ivoadller ( 4. ledna 2017 17:13 )

Uvidíme, počkáme si.

ivoadller ( 4. ledna 2017 17:11 )

V nadpisu to je, máš pravdu, jinak jsem reagoval kousek níž.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa