Novoroční předsevzetí: Jak je v roce 2016 dodrželi politici?

 • Autor: bel - 
  1. 1. 2017
  05:01

  Před rokem dal Blesk vládnímu týmu úkol: Napište SMS o 16 slovech, co očekáváte od roku 2016! Lhůta pro splnění dnes končí. A tak všichni dostali šanci zhodnotit to. Zhubli jste, prosadili zákony, přinesli lidem dobro?

 • 1.Bohuslav Sobotka (45, ČSSD), premiér

  Přání: „Chci, aby naše vláda zajistila stabilitu, bezpečí, dostatek pracovních příležitostí, růst životní úrovně a podporu rodin s dětmi a seniorů.“

  Skutečnost: „Mám radost z toho, že máme nejnižší nezaměstnanost v EU a že to pomáhá k růstu mezd. Ten naše vláda podporuje pravidelným růstem minimální mzdy a zvyšováním platů ve veřejném sektoru. Díky poklesu kriminality a striktní bezpečnostní a migrační politice jsme mezi 6 nejbezpečnějšími státy světa. Naše vláda snížila daně rodinám s dětmi a prosadili jsme změnu systému valorizace důchodů, která jde ve prospěch seniorů,“ okomentoval své přání Sobotka.

  Bohuslav Sobotka (45, ČSSD), premiér

 • 2.Andrej Babiš (62, ANO), ministr financí

  Přání: „Menší deficit, větší výběr daní, stabilní dluh, prosazení zákonů ministerstva financí, zastavení přílivu uprchlíků, zhubnu a víc času blízkým.“

  Skutečnost: Přebytek rozpočtu je nejvyšší v historii, na daních se vybírá víc, dluh je snížen o 60 miliard, rezort prosadil 61 návrhů zákonů. Příliv uprchlíků se zabrzdil, krize ale trvá. „Nepodařilo se mi zhubnout tak, jak bych chtěl. Sice jsem v létě shodil 10 kilo, ale 6 už jsem zase nabral. A taky pořád trávím příliš málo času s rodinou a s přáteli,“ kaje se Babiš.

  Andrej Babiš (62, ANO), ministr financí

 • 3.Pavel Bělobrádek (40, KDU-ČSL), vicepremiér

  Přání: „Zodpovědnost, solidaritu, svobodu, bezpečí, demokracii, vládu práva, plnění slibů. Návrat daňových slev pro všechny živnostníky a prosperitu.“

  Skutečnost: „Máme prosperitu, nejnižší nezaměstnanost, zvyšují se platy i penze. Patříme k nejbezpečnějším zemím, kriminalita klesá. KDU-ČSL plní sliby. Většina našich programových priorit je splněna, rostou slevy na dani pro pracující rodiče a na daňových slevách pro všechny živnostníky jsme dohodnuti,“ tvrdí Bělobrádek.

  Pavel Bělobrádek (40, KDU-ČSL), vicepremiér

 • 4.Martin Stropnický (60, ANO), ministr obrany

  Přání: „Rozhodující bude vývoj konfliktu na Blízkém východě. A také to, jestli se podaří zklidnit situaci na Ukrajině.“

  Skutečnost: „Konflikt na Blízkém východě dál výrazně ovlivňuje evropskou bezpečnost. A ten stav bude, bohužel, trvat. Ukrajina, to je smutná kapitola…“ shrnul Stropnický.

  Martin Stropnický (60, ANO), ministr obrany

 • 5.Richard Brabec (50, ANO), ministr životního prostředí

  Přání: „Rozjezd velké kotlíkové revoluce, snižování spotřeby energie, rozvoj elektromobility, lepší kvalitu ovzduší, udržení vody v krajině.“

  Skutečnost: „Úspěchů bylo nakonec víc, než jsem si troufl očekávat,“ říká Brabec. Za »megaúspěch « považuje „kotlíkovou revoluci“, lepší ovzduší zajistí mj. i zákon proti »čmoudilům« z komínů.

  Richard Brabec (50, ANO), ministr životního prostředí

 • 6.Svatopluk Němeček (44, ČSSD), exministr zdravotnictví

  Přání: „Ať lékaři neodchází více, ať kuřákům před hospodou zčervenají líce. Zdraví plný raneček přeje Sváťa Němeček.“

  Skutečnost: Před rokem nás potěšil hezkou veršovánkou, ale jemu samotnému rok 2016 přinesl bolavá záda, padáka z funkce a o zákon, který měl kuřákům zčervenat líce, se pořád ještě boxuje. Exministr je ale prý rád, že se podařilo navýšit platy zdravotnického personálu, aby už neodcházel.

  Svatopluk Němeček (44, ČSSD), exministr zdravotnictví

 • 7.Milan Chovanec (46, ČSSD), ministr vnitra

  Přání: „Svět je méně bezpečný. Mnozí už naštěstí prozřeli. Není čas na strach, je čas najít řešení.“

  Skutečnost: „Jen díky realistickému přístupu vlády a včas přijatým opatřením zůstáváme dle světového indexu šestou nejbezpečnější zemí na světě. Audit národní bezpečnosti nám potvrdil, že na většinu hrozeb jsme připraveni. V roce 2017 nicméně začneme přijímat další opatření,“ slibuje Chovanec.

  Milan Chovanec (46, ČSSD), ministr vnitra

 • 8.Marian Jurečka (35, KDU-ČSL), ministr zemědělství

  Přání: „Věřím, že těch 366 dnů budeme žít naplno, abychom udělali něco dobrého pro rodinu a pro společnost.“

  Skutečnost: „Byl to plodný rok,“ říká Jurečka. Jak by ne, doma mu přibyl pátý syn! Ale dobře se prý mají všechny rodiny, které „díky KDU-ČSL mají více prostředků na investice do dětí.“

  Marian Jurečka (35, KDU-ČSL), ministr zemědělství

 • 9.Daniel Herman (53, KDU-ČSL), ministr kultury

  Přání: „Nové výzvy k řešení problémů doma i v zahraničí. Vynasnažím se, aby byl rokem dobrým a úspěšným.“

  Skutečnost: „Kultura přestává být popelkou,“ shrnuje ministr. Vydobyl totiž víc peněz na platy v kultuře i na památky. K úspěchům řadí nový památkový zákon i lepší financování filmů.

  Daniel Herman (53, KDU-ČSL), ministr kultury

 • 10.Dan Ťok (57, ANO), ministr dopravy

  Přání: „Očekávám, že rezort dopravy bude nadále přispívat růstu české ekonomiky. Mým největším přáním je snížit nehodovost.“

  Skutečnost: „Za letošní rok bych chtěl především poděkovat řidičům, protože jsme měli nejmenší počet lidí usmrcených na silnici,“ pochvaluje si Ťok s tím, že rozhýbal i výstavbu silnic.

  Dan Ťok (57, ANO), ministr dopravy

 • 11.Lubomír Zaorálek (60, ČSSD), ministr zahraničí

  Přání: „Neočekávám, že nám něco samo spadne do klína. V zahraniční politice se budeme muset především hodně snažit.“

  Skutečnost: Je prý rád, že se podařilo prosadit náš názor na migraci. A také dvě hlavní věci: zajištění bezpečnosti občanů a podporu exportu.

  Lubomír Zaorálek (60, ČSSD), ministr zahraničí

 • 12.Karla Šlechtová (39, ANO), ministryně pro místní rozvoj

  Přání: „Pevně věřím, že se nám podaří oživit stavební rozvoj v regionech. A že skončí blbá nálada.“

  Skutečnost: „Regionům se daří... A blbá nálada? Tu mají hlavně ti, co nemohou snést, že tato vláda a prezident jsou úspěšní,“ tvrdí Šlechtová.

  Karla Šlechtová (39, ANO), ministryně pro místní rozvoj

 • 13.Kateřina Valachová (40, ČSSD), ministryně školství

  Přání: „Zdraví a spokojenost pro všechny. Vládě přeji stabilitu a rozhodnutí dobrá pro občany. Já chci pomoci školství, učitelům a jejich svěřencům.“

  Skutečnost: Tak zdraví a spokojení asi úplně všichni nejsou, ale ministryně je ráda, že se podařilo zvednout platy ve školství a dosáhnout historicky nejvyššího navýšení rozpočtu rezortu.

  Kateřina Valachová (40, ČSSD), ministryně školství

 • 14.Jiří Dienstbier (47, ČSSD), exministr pro lidská práva

  Přání: „Očekávám, že Česká republika bude zase o něco více místem pro dobrý a důstojný život každého jednoho člověka.“

  Skutečnost: „Mé loňské očekávání je platné pro každý další rok. Podařilo se prosadit výrazné »investice« do vzdělávání, včetně zlepšení ocenění práce učitelů. Zlepšení jsou i v ochraně lidských práv,“ hodnotí exministr.

  Jiří Dienstbier (47, ČSSD), exministr pro lidská práva

 • 15.Jan Mládek (56, ČSSD), ministr průmyslu

  Přání: „Očekávám, že naše země bude v roce 2016 prosperovat a nadále bude bezpečným ostrovem uprostřed Evropy.“

  Skutečnost: „Jsem rád, že se má slova o prosperitě bezezbytku vyplnila a naší ekonomice se v roce 2016 mimořádně dařilo. Máme nejnižší nezaměstnanost v EU, podporujeme úspěšný export, příchod zahraničních investic,“ dme se pýchou Mládek.

  Jan Mládek (56, ČSSD), ministr průmyslu

 • 16.Robert Pelikán (37, ANO), ministr spravedlnosti

  Přání: „Pokračování v započaté práci. Diskuzi se soudci o pravidlech organizace justice. Boj o zákon o státním zastupitelství.“

  Skutečnost: Jeho dvě představy pro rok 2016 se podle něj „v zásadě naplňují“. Povedlo se prý také prosadit několik norem důležitých pro férovější prostředí exekucí a insolvencí.

  Robert Pelikán (37, ANO), ministr spravedlnosti

 • 17.Michaela Marksová (47, ČSSD), ministryně práce

  Přání: „Česká ekonomika a zaměstnanost budou dále růst a všichni naši obyvatelé i obyvatelky budou žít lépe.“

  Skutečnost: „Naštěstí se mé přání splnilo. Ekonomika rostla. Zaměstnanost také – v tuto chvíli jsme v Evropě zemí s nejnižší nezaměstnaností,“ libuje si Marksová.

  Michaela Marksová (47, ČSSD), ministryně práce

stacho ( 1. ledna 2017 12:42 )

Prolhané ozubené vejce.....

petrpupkin ( 1. ledna 2017 11:17 )

Jako vždy nesplnili nic,jen lži a keci a nic než lži.Vše ještě zhoršili.

suov ( 1. ledna 2017 09:46 )

Pane Sobotko, nechte si ty lži pro někoho jiného, občané už vás mají na háku, do teď jste pro občany žádnou bezpečnost nezajistil, navýšení policistů a dát na místo kde je tržiště nějaké zábrany, je úplně na hov no, proti terorismu není obrana, a dobře to řekl prezident Zeman, měly by se spojit síly ve světě a naprosto zničit teroristické hnízda, ale tady u nás si každý dělá co chce, hlavně se sprostě nadává prezidentovi, to si dovolí kdejaký šmejd, a je správné aby vznikl zákon o trestání idiotů, kteří prezidenta sprostě uráží, a vy se smějete jako ša šo, ve vládě máme ministra který si jezdí k Sudeťákům a omlouvá se za nás, nic jste s ním neudělal, a má tam další kamarády, jste slabý premiér, neschopná premiér a už jste to měl dávno vzdát.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa