Klaus kritizuje Babiše: Hraje politické hry, nebo jeho analytici fatálně chybují

Autor: ČTK, bog - 
15. prosince 2016
13:21

Bývalý prezident Václav Klaus kritizuje vládu za hospodaření se státními prostředky. Podle něj je nepřijatelná chyba, když je rozdíl mezi plánovaným deficitem státního rozpočtu na letošní rok a výsledným plněním v řádu desítek miliard korun. Podle něj se ukazuje, že kabinet nedokáže vydávat peníze, které vybere na daních.

Loni, v roce mimořádně rychlého ekonomického růstu, jsme si na letošek zcela absurdně schválili státní rozpočet s deficitem 70 miliard korun. Na konci letošního listopadu nebyl vykázán schodek, ale byl vykázán přebytek 55 miliard,“ řekl Klaus na konferenci Euro Business Breakfast.

„Když jsem byl ministr financí nebo předseda vlády, tak za přijatelnou chybu odhadu vývoje rozpočtu jsem považoval miliardy korun, nikoli desítky miliard. A má-li vláda peníze, které leží ladem, pak to znamená, že je odebrala daňovým poplatníkům a ti s nimi nemohou nakládat,“ řekl Klaus. Vysoký rozdíl mezi plánovaným rozpočtem a jeho plněním podle Klause ukazuje na to, že vláda neumí zužitkovat peníze, které vybere od daňových poplatníků, případně že jí ve vydání těchto peněz brání zavedené regulace. 

Je dnešní rozdíl fatální chybou analytiků ministerstva financí, nebo záměrnou politickou hrou?“ zeptal se řečnicky bývalý prezident. O skutečné příčině spekulovat nechtěl. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) navrhl využít letošní přebytek státního rozpočtu na snížení státního dluhu. Využití peněz ovšem musí schválit Poslanecká sněmovna v rámci projednání návrhu státního závěrečného účtu. Vláda jej musí poslancům předložit vždy do dubna následujícího roku.

Hunt ( 15. prosince 2016 20:45 )

Klaus+Zeman=největší špíny české politiky po 1989!

zdenek43 ( 15. prosince 2016 18:49 )

ale,ale ... Svetovou krizi ////Celosvětová ekonomická krize byla už v roce 2007 - Cesko 2009 ....//// urcite nemuzete vnutit , ze za ni muze ODS...... ale najdou se i takovi..... a ono se blbe vladne v dobe krize..... aleeeeeeeeee diky tem USPORAM dnes jste mohli mit ......sjednocení sazeb na 17,5 % s účinností od 1.1.2013.. TAKZE POHONNE HMOTY BYSTE MELI V 17,5% DPH a neeeeeeee 21% TAKZE ELETRINU byste meli v 17,5 % DOH a neeeeeeee 21 % TAKZE PLYN ...OVOCE.... ALKOHOL ...... neee v 21%

miroslav57 ( 15. prosince 2016 18:32 )

klaus to jen narcis jinakblb co nechal rozkrást čr a ještě nám tvrdí jak to udělal dobře

zkzkz ( 15. prosince 2016 18:15 )

zkzkz ( 15. prosince 2016 18:12 )

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud