Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Za Sobotky a Babiše přibylo 23 tisíc úředníků. Rozpočet stojí téměř 17 miliard

Autor: ČTK, Mii - 
18. října 2016
13:25

Když jde o výdaje na státní zaměstnance, vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a ministra financí Andreje Babiše (ANO) na korunu nekouká. Úředníků v Česku oproti roku 2012 přibylo 23 tisíc na letošních 437 tisíc, náklady na jejich odměňování stouply o 16,6 miliardy na letošních 149 miliard korun. Příští rok by přitom měly výdaje státního rozpočtu na platy dále stoupnout na 162 miliard korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí.

Z celkového počtu téměř 445 tisíc státních zaměstnanců plánovaných na příští rok bude 28 tisíc zaměstnanců orgánů ústřední správy. Tedy ministerstev a centrálních úřadů, jako je Nejvyšší kontrolní úřad, Správa státních hmotných rezerv nebo Energetický regulační úřad.

Dalších 54 tisíc zaměstnanců bude v organizačních složkách státu jako je Generální finanční ředitelství, Česká obchodní inspekce nebo úřady práce. Celkem 86 tisíc lidí bude v bezpečnostních složkách, tedy policistů, vojáků, celníků nebo příslušníků vězeňské služby. Dále bude ze státních peněz placeno příští rok přes 239 tisíc zaměstnanců příspěvkových organizací, přičemž valnou většinu tvoří učitelé.

Nábor plánují vojáci a celníci 

Platy učitelů by se podle návrhu rozpočtu měly příští rok zvýšit o zhruba 3000 korun. Dále by mělo přibýt zhruba 2000 vojáků a 750 lidí na úřadech spadajících pod ministerstvo práce a sociálních věcí.

Rozšíření svých řad plánuje podle dřívějšího vyjádření i Finanční a Celní správa. Důvodem jsou jejich nové kompetence v boji proti daňovým únikům. Celkově by mělo na nábor nových lidí jít ze státního rozpočtu zhruba 350 milionů korun. Finanční správa nyní zaměstnává přes 15 tisíc lidí, celníků je zhruba 4000.

Průměrný plat státního zaměstnance by měl příští rok stoupnout na téměř 29 tisíc korun z letošních 27 tisíc korun. Platy učitelů již od letošního září stouply o osm procent, platové tarify vzrostly o šest procent. Od listopadu stoupnou platy policistům, hasičům, pracovníkům ve veřejné sféře, ale také asi 22 tisícům vojáků.

Nárůst počtu státních zaměstnanců a výdajů s tím spojených kritizuje pravicová opozice.

horak47 ( 18. října 2016 14:02 )

 Stačí holohlávka Sobotku nevolit,na náš stát by stačila polovina panstva na úřadech,to samé si myslím o poslancích,15 by jich bylo až až.A senát zrušit,vysloužilé přiblblé matadory hnát do penze.

lalia ( 18. října 2016 13:52 )

Kdo na ty úředníky musí dělat?Udělejte rozbor,vysvětlete!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud