Firmy plánují hromadně propustit tisíce lidí. V kterém kraji hrozí vyhazov?

Autor: bud - 
18. října 2016
05:24

Od začátku roku ohlásilo 49 českých firem hromadné propouštění, které se dotklo nebo v nejbližších měsících dotkne bezmála 4500 lidí. V následujících týdnech se chystají propouštět v hutnictví, výrobě nebo ve společnostech zabývajících se rozvodem elektřiny a o práci přijdou hlavně montážní dělníci nebo ti, kteří obsluhují stroje. Podle expertů se však propuštění lidé nemusí příliš obávat, že by si novou práci nenašli.

Míra nezaměstnanosti je v posledních měsících rekordně nízká. Bez práce je 378 tisíc lidí, což je nejméně od konce roku 2008. Podle odborníků jde dokonce o ideální dobu, kdy uvažovat o změně práce, protože zvláště o kvalifikované pracovníky se firmy kvůli jejich nedostatku přetahují.

Přesto se najdou takové, které musí přikročit k hromadnému propouštění. Jen od začátku roku se k tomuto kroku odhodlalo celkem 49 tuzemských společností, které oznámily propuštění celkem 4464 lidí. Vyplývá to z údajů, které poskytl úřad práce, názvy firem však kvůli mlčenlivosti uvést nechtěl.

Propouštění, která mají firmy povinnost úřadu práce s předstihem nahlásit, se aktuálně týkají Plzeňska, Ústecka a Karlovarska, nejvíce lidí přijde o práci v Rokycanech (92), Karlových Varech (40) a v Olomouci (40). Z profesí jde o montážní dělníky, obsluhu strojů, kovodělníky a pracovníky v textilu nebo dřevařském průmyslu.

Minulé roky se propouštělo více

Oproti stejnému období v loňském roce přesto klesl počet výrazně propouštějících firem o třetinu. V letech předchozích byla situace ještě horší. „Pracovní trh se dostal na úroveň doby před hospodářskou krizí. Česká ekonomika je nadále v dobré kondici,“ vysvětluje ředitelka Úřadu práce Kateřina Sadílková. Podle ní by v následujících měsících měla nezaměstnanost ještě dále klesat.

Odborníci se shodují, že hromadnému propouštění se nelze nikdy úplně vyhnout. „Ani v době největšího ekonomického rozkvětu se nikdy nebude dařit úplně všem,“ říká ředitel personální agentury McRoy ČR Tomáš Surka.

Pro dělníky je spousta práce

Většina lidí by však neměla mít problém najít si novou práci, zvláště pokud mají určitou specializaci. „Propouštění je přirozené, děje se tak průběžně a vzhledem k současné situaci na trhu práce není třeba mít obavy, že by propuštění lidé zůstali bez práce. Především dělníci mají nyní skutečně široké možnosti uplatnění,“ uvedla Jitka Součková z personální agentury Grafton Recruitment.

Podle Součkové je však dostatek práce i pro nekvalifikované dělníky, což je pro ně dobrá zpráva zvláště v souvislosti s nedávným zvýšením minimální mzdy na 11 tisíc korun, a to od ledna příštího roku.

petrusaa ( 18. října 2016 18:14 )

jakž takž se jede díky dotacím z EU pro různé zakázky,které opět získávají stavební firmy, které 20% odevzdávají zastupitelům, kteří zakázky zadávají,proto ten cvrkot u krajských voleb,značná čát financí na tyto zakázky putuje na kraje.Za 4 roky přestanou dotace a bude hukot,jaký jste neviděli

janejaneja ( 18. října 2016 16:21 )

Uvidíš !

lahny ( 18. října 2016 16:14 )

Souhlasím s tebou, ale v tom případě, že když já nastoupím tak dostanu o 1000 kč větší výplatu než ten kuchař, protože JÁ si také zvětšuji kvalifikaci.

bizon_pepa ( 18. října 2016 15:51 )

Mně jen uniká vina Havla za to, že u soustruhu dělá kuchař? Možná by ale kuchař měl být taky pochválen za snahu zvýšit si kvalifikaci. Jemu zase jdou třeba líp knedlíky a musel by tě na nich zaučovat. Ale to je jen pro odlehčení.

lahny ( 18. října 2016 14:28 )

Jsem vyučený frézařa po 35 letech jsem se vrátil do stejné fabriky kde jsem jako učeň začínal.ZA TU DOBU SE MAŠINY NEZMĚNILY!!!!čili jsem se vracel na STEJNÉ pracoviště a na stejné mašiny z kterých jsem odcházel.TAKŽE JSEM PRACOVAL NA 50 LET STARÝCH STROJÍCH. Mladej byl vyučený kuchař a o strojařině neměl ani páru.Takže jsem ho 3 MĚSÍCE zaučoval.A kvůli tomu měl mít větší výplatu? Já se zaučovat NEMUSEL, měl jsem pouze 2 dny na osvěžení paměti. Čili podnikatel na mně ušetřil, protože třetí den jsem už vyráběl výrobky. Mladej 2 měsíce jen kazil materál než vůbec pochopil, jak stroje fungují a jak se měří šuplérou či mikrometrem.

Zobrazit celou diskusi