Stát pošle výplaty horníkům z OKD. Podle Mládka ale není peněz dost

Horníkům pošle výplaty stát. (Ilustrační foto)
11. 7. 2016
20:11

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dospěl k názoru, že je v srpnu třeba dát černouhelné společnosti OKD peníze na červencové výplaty. Novinářům to dnes řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Babiš se dnešních jednání o OKD neúčastnil, v pátek ale uvedl, že by stát mohl těžební společnosti OKD poskytnout finanční pomoc při případné reorganizaci. V každém případě ale bude požadovat garance, že o vložené peníze nepřijde.

„Nechci teď rozporovat, zda má jít o 155 nebo 140 milionů korun. Důležité je, že tato částka je nedostatečná. Vyřeší maximálně výplatu v srpnu za červenec a v září by se vláda opět vracela ke stejnému problému znovu,“ řekl dnes Mládek. OKD je od května v úpadku. Podle čtvrtečního vyjádření generálního ředitele OKD Dalea Ekmarka bude firma letos potřebovat externí úvěr 700 milionů až miliardu korun. Při procesu reorganizace, kterému firma dává přednost před konkurzem, by se podnik neobešel bez pomoci státu. Jinak podle ředitele hrozí to, že by firma musela zastavit provoz.

Na Úřadu vlády se dnes nejprve sešlo předsednictvo vlády s vedením OKD. Následovala schůzka pracovní skupiny Rady hospodářské a sociální dohody ČR. Vedle Mládka a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) se jí mimo jiné zúčastnili hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD), vládní zmocněnec Jiří Cienciala nebo předseda Českého báňského úřadu Martin Štemberka. Přítomni byli také zástupci odborů a zaměstnavatelů.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík po jednání novinářům řekl, že premiér slíbil, že předsednictvo vlády bude o problému OKD jednat opět příští týden. „Bude se jednat o tom, jak zajistit provoz OKD do konce tohoto roku,“ uvedl. O tom, jak pokračovat dál, by podle něj měla vláda rozhodnout do 27. července. „Dnes už se nehovoří o tom, zda OKD půjčit nebo nepůjčit, ale o tom, jaká bude výše půjčky, jaké budou garance a kdo na to bude dohlížet,“ dodal.

OKD se dostala do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Nyní v ní i s dodavatelskými zaměstnanci pracuje asi 12.000 lidí.

tomik007 ( 12. července 2016 16:58 )

Stat nemel darovat dul kakalovi - penez by bylo dost

zadnice ( 12. července 2016 11:30 )

Stát pošle výplaty horníkům z OKD. Podle Mládka ale není peněz dost. A co takhle udělat něco s kamarádem Bakalou? Není slyšet ani slovo, že Sobotko!!!

Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/406414/stat-posle-vyplaty-hornikum-z-okd-podle-mladka-ale -neni-penez-dost.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

oxygene.p ( 12. července 2016 09:20 )

Když tahle vláda chce takhle podporovat soukromou firmu , tak vím , koho volit nebudu. Nechápu , proč by nějací umounění horníci měli být pořád nadřazení normálním lidem.

starypes ( 12. července 2016 05:57 )

raskal ( 11. července 2016 21:55 )

Tak, pod tohle se rád podepíšu. Zloději z vládnoucí koalice se neštítí ničeho. Když krachuje malá firma, tak to ty zloděje nezajímá, ale tady budou peníze cpát dalším zlodějům a příznivcům ČSSD a ANO. Je mi líto těch horníků, ale podpora v nezaměstnanosti by vyšla laciněji, jak-li jejich výplata. A, co zabavit majetek majitelů, aby alespoň něco bylo na mzdy a dluhy. Sobotka by měl taky něco zaplatit ze svého, za to, že jako ministr financí prodal Bakalovi zbytek QKD za hubičku.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa