Poslanci perlili na jednání o lex Babiš: Takové, jako vy, v Náchodě „žereme“

Autor: Václav Lang - 
11. ledna 2017
10:30

Sněmovna se ve středu znovu odsouhlasila zákon o střetu zájmů, jenž má omezit podnikání členů vlády a který vetoval prezident Miloš Zeman. Při jednání nebyla nouze o vtipné repliky. Například když se poslanec ČSSD Jan Birke pustil do poslance hnutí ANO Bohuslava Chalupy, který srdnatě hájil svého šéfa Andreje Babiše. Právě jeho by se norma měla dotknout především, proto se pro ni vžil název lex Babiš.

Chalupa hájil Babiše, kterému by zákon přikázal omezit podnikání, jako schopného člověka, který přišel narovnat politiku. Upozornil například, že se někteří politici vysmívají jejich ambici řídit stát jako firmu, což podle něj ale není nic jiného než snaha dodržovat zásady veřejného zájmu, „aby v této zemi vládli kompetentní a transparentní politici“. Pohrozil také, že když zákon omezí členům vlády vlastnit tištěná média, založí si účty na sociálních sítích a nažene si čtenáře tam. 

Poslanec ČSSD a starosta Náchoda Birke se jeho slovům vysmál. „Kdyby blbost nadnášela, tak tady někteří kolegové létají jako orli,“ prohlásil, když předtím poznamenal, že bude hovořit s nadsázkou.

Pak zkritizoval, že se dnešním módním trendem stalo časté vzájemné podávání trestních oznámení. „Dyť je to jak v blázinci, dyť je to národní sport,“ řekl a směrem k Chalupovi poznamenal: „Nikdy nejezděte do Náchoda, protože my takový lidi, jako jste vy, žereme,“ zmínil.

Anketa
Souhlasíte s tím, že poslanci zákonem odstřihli Andreje Babiše od podnikání?
počet hlasujících: 2396
Anketa
Souhlasíte s tím, že poslanci zákonem odstřihli Andreje Babiše od podnikání?
Ne.
86 %
Ano.
14 %
počet hlasujících: 2396

Filip: Sobotkovi zákon nepomůže 

Birke ještě předtím Chalupovi, který je profesí voják, vyhuboval za to údajné vykřikování do jeho projevu. „V tý armádě jste se měl naučit alespoň slušně chovat,“ napomenul ho.

O slovo se zkraje jednání přihlásil i předseda komunistů Vojtěch Filip, který sice zákon podpoří, ale podotkl, že odpůrcům Babiše nepomůže. „Bohuslav Sobotka sice vyhraje toto hlasování, přesto mu to vůbec nepomůže. Ti, kteří se těší a jejich voliči jsou šťastní, že se udělá něco proti hnutí ANO, kmotři z TOP 09 a ODS také nevyhrajou. Jenom bude přijat zákon, který jim bude po vůli, protože chtěli potrestat někoho, kdo je zbavil moci,“ řekl. Šéf TOP 09 označil spojování korupce s jeho stranou za sprostou urážku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

gabreta ( 11. ledna 2017 19:54 )

Kódl nemluvil, jen dřímal se slinou u huby a s mokrýma kalhotama!!

nekritik ( 11. ledna 2017 19:07 )

a jak mluvil rakusak Kharl?

safez ( 11. ledna 2017 15:27 )

https://nazory.aktualne.cz/komentare/milos-zeman-vyzradil-informace-o-podezrelem-teroristovi-v-ce/r~ 2cde84d4d7f411e6be7d002590604f2e/

petrsetr ( 11. ledna 2017 15:22 )

pane jo to je anketa

zdenek43 ( 11. ledna 2017 14:08 )

Babiš ignoruje potřebu boje proti daňovým rájům, nechce také ani slyšet o zavedení II. sazby korporátní daně pro největší české firmy, které ve svém oboru často působí jako oligopoly. //////Odpověď je jednoduchá. Pokud by došlo k zavedení korporátní daně pro největší české firmy, dotklo by se to také společnosti Agrofert, která ministru Babišovi patří.///////// A to přesto, že Česká republika patří mezi zeměmi mezi ty, z nichž ročně odchází na dividendách do zahraničí k poměru k HDP nejvyšší částky, a odliv výnosů z ČR dokonce od roku 2005 převyšuje příliv zahraničních investic. Z ČR každoročně na dividendách odchází do zahraničí více než 5 % HDP. (Více odchází pouze z Malty a Irska). Pokud se podíváme na čisté příjemce peněz z dividend, vidíme, že jsou jimi nejbohatší státy EU: Německo, Velká Británie, Švédsko, Francie či Holandsko… Proč A. Babiš, nejlepší ministr financí států emerging markets, stojí o to, aby Česká republika dotovala mnohem bohatší státy, než je ČR, a nesnaží se z oněch zhruba 300 miliard korun, které každý rok tímto způsobem odcházejí z republiky, alespoň 50 – 60 miliard korun zadržet pro český rozpočet? Odpověď je jednoduchá. Pokud by došlo k zavedení korporátní daně pro největší české firmy, dotklo by se to také společnosti Agrofert, která ministru Babišovi patří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud