Úterý 11. května 2021
Svátek slaví Svatava, zítra Pankrác
Polojasno 28°C

Že Babiš o udavačském webu EET nevěděl? Blesk mu osvěžil paměť textovkou

Autor: Marcel Mihalik - 
6. ledna 2017
05:25

Opravdu připravili úředníci udavačský web elektronické evidence tržeb (EET) ministru financí za zády? Nebo o něm Andrej Babiš (62, ANO) přece jen věděl? Zatímco vicepremiér se dušuje, že o něm neměl potuchu, Blesk má pro osvěžení paměti důkaz o opaku. Finanční správa kritizované stránky ve středu vypnula.

„Udání chodí. Finanční správa zřídila web e-tržby.cz, kde je formulář, kam lze oznamovat, že jste třeba nedostali účtenku,“ řekla Blesku 15. prosince náměstkyně ministra financí pro daně a cla Alena Schillerová.

»Bonzácký« nástroj pro elektronickou evidenci tržeb (EET) přitom fungoval už od 1. prosince. Teprve tuto středu ale hlídač státní kasy Babiš začal mluvit o jeho zrušení.

Ačkoli se ministr financí dušuje, že o „bonzáckém“ webu nevěděl, Blesku zaslal 8. prosince SMS, v níž o udavačském formuláři píše vědomě. „Když dáte do poměru počet vydaných účtenek, kterých je k dnešnímu dni 19 milionů, oproti 700 upozorněním od občanů, jde o zanedbatelné číslo,“ napsal tehdy.

Kalousek mluví o přímém pokynu Babiše. Ten šéfa TOP 09 označil za lháře

Že by měl ministr financí krátkou paměť? A hlasitě se do něj pustil i jeho předchůdce. „Legrační na tom je, že pan ministr tvrdí, že o tom nevěděl, když my zasvěcení dobře víme, že web vznikl na jeho přímý příkaz. Byť Finanční správa cítila jisté rozpaky, že by web měla zřídit, tak pan ministr si ho přál. Teď říká, že o tom nevěděl, to je těžký,“ prohlásil Miroslav Kalousek (56, TOP 09).

„Kalousek je notorický lhář. Ministerstvo financí to vůbec neřešilo, je to z dílny Finanční správy. Že máme nějaký udavačský web, jsem se dozvěděl před Vánoci z Twitteru, kde byla debata. Samozřejmě ten web je špatný, protože je anonymní. My jsme nechtěli motivovat lidi, aby anonymně udávali. Proto jsem web nechal zrušit. Už tam není. Lidé posílali různá oznámení mailem, pohledy, dopisy atd. a usilovný úředník jim chtěl vyjít vstříc, tak jim na to udělal formulář, anonymní. A to je špatně,“ řekl Blesku ve čtvrtek Babiš.

Zeptali jsme se, zda tedy vidí chybu u svých podřízených úředníků a zda bude někoho za svévolné vymýšlení „bonzáckých“ tlačítek trestat? V tu chvíli se Babiš rozzlobil: „Já mám 25 tisíc zaměstnanců a nemůžu sledovat každý web, co tady máme. EET není přece o webu, EET je o narovnání podnikatelských podmínek. Když média řeší jenom web, tak jsem se rozhodl, že ho zruším. Pro mě to skončilo, tečka. No a Kalousek lže, to je všechno.“

Proč Babiš web vypnul – a je to dobře?

Lukáš Valeš (41), historik a politolog

„Je to čistý pragmatismus. Od všeho, co je spojené s EET, si ministr Babiš sliboval popularitu. Teď zjistil, že kritiky udavačského webu bylo víc, než kolik mohl unést. Tak rychle přišel s tím, že to zruší. Tím kritiku své osoby zastavil, shodil ji na své úředníky a sebe vyobrazil jako toho správného.

EET je vlajková loď ministerstva financí, šéf toho rezortu tudíž musí být obeznámen se vším, co se takového projektu týká. Pokud o tom tedy Andrej Babiš nevěděl, jak sám říká, nemá na ministerstvu co dělat.“

Lukáš Kovanda (37), ekonom

„Pod vlnou kritiky se rozhodl to zrušit. Bylo to ekonomicky neefektivní. Pokud zjistil, že část těch udání se nezakládala na pravdě, tak to stojí čas úředníků. Zbytečně se EET prodražuje. Je dobře, že ministr Babiš udavačský web zrušil. Nikdy neměl vzniknout.“

Vše o EET čtěte na Blesk.cz ZDE

pfoto1 ( 8. ledna 2017 10:02 )

„Byl jsem v šoku.“ Tmavý model a muslim z letáku Lidlu promluvil o Češích Jsem také v "šoku"! Blesk začíná připomínat Otázky Václava Moravce a jeho pověstnou větu o čem se po dnešních Otázkách bude mluvit!? Bohužel v případě Blesku modifikovanou na: o čem dnes Blesk dovolí mluvit!? K výchově čtenářů používá několik možností. V případě, že se jedná o článek typu: kde se která hvězda jak opila a co tomu říkají sousedi, tak s diskusí není problém a nechá čtenáře (s prominutím) "vyblít" do sytosti. Ovšem k tématům, které čtenářům dokáží pohnout žlučí diskusi zásadně neotvírají, nebo jen na malou chvíli. Případně ji přepnou pouze na FB, který spousta lidí ze zásady nepoužívá, ale budiž diskuse by mohla běžet. To by ovšem nesmělo docházet k (jistě náhodné) technické poruše, kdy při rolování na stránce a pročítání diskuse se stránka sama přepne na hlavní článek Blesku. Tento jev je dlouhodobý a zaznamenal jsem jej již před zřízením "ministerstva pravdy", takže odtud vítr jistě nefouká. Poslední co mě napadá je, že se mě Blesk snaží ve své přehnané servilní (vůči komu?) horlivosti vychovávat. O to opravdu nestojím a žádám, aby jste svůj přístup přehodnotili. Děkuji Omlouvám se za tapetování v diskusi, se kterou příspěvek nesouvisí, ale nemám na vybranou.

jiri.k ( 6. ledna 2017 23:34 )

Rozvědčík lže vždy a všude. Jenom si myslel, jak jemu vlastnímu udavačství dodá na komfortnosti. On sám byl zvyklý donášet fyzicky, na papíru, svým řídícím důstojníkům. Je to megalump, megazloděj a gigalhář.

anna1234 ( 6. ledna 2017 18:38 )

.. tento stát se především rozkrádá od shora!!! A tam nahoře je i tvůj Babiš

hradecak ( 6. ledna 2017 18:05 )

Ještě, že má Babiš-Bureš toho Kalouska, na kterého může vše svádět. Socialisté mu pomohli vykreslit Kalouska, jako člověka, který může za všechno špatné, co se tady od listopadu událo a jednodušší občané tomu uvěřili, takže dnes co Kalousek řekne, je lež a lid mu věří. Byl několikrát usvědčen ze lži sám, ale tak nějak se to přejde a ještě jeho ANU rostou preference. Byl to on, kdo vymyslel kulišárnu jak obrat opravdu ty malé a střední podniky o 50 milionů z evropských dotací na rozvoj turistiky v ČR tím, že vyčlenil jednu část svého Agrofertu, Čapí hnízdo, nyní zase vyplulo na povrch jak vydělal podvodem na dluhopisech a nic se neděje. Jiného politika by smetlo je to, co Babiš pronesl o cikánském koncentráku v Letech, ale tento oligarcha ustojí všechno a jak se rýsuje česko-moravsko-slezský proletariát spolu se zemanovci zařídí, že vyhraje parlamentní volby a bude premiérem.

lobotom ( 6. ledna 2017 16:56 )

Průměrně odvádějí daně vpodstatě nulové. Velká část z nich okrádá stát na odpočtech tak, že "daně" platí naopak stát jim. A když se k tomu přičtou ještě nejrůznější dotace, tak výsledek je silně záporný.

Zobrazit celou diskusi
Další videa