Za první měsíc EET dorazilo Babišovi 1900 udání a 74 milionů účtenek

30. 12. 2016
12:30

Restauratéři a hoteliéři odeslali do systému Elektronické evidence tržeb (EET) do čtvrtka zhruba 73,7 milionu účtenek. Zároveň finanční správa eviduje za téměř měsíc fungování novinky přibližně 1900 oznámení o nevydání účtenky. Vyplývá to z informací na internetových stránkách k EET a z informací od Finanční správy.

Úspěšnost kontroly dodržování EET není primárně založena na množství hlášení o nevydání účtenky, ale na analytické činnosti, kontrolních nákupech a motivaci k přebírání účtenek, tvrdí mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. „Finanční správa bude předtím, než se určitá nevydaná účtenka stane předmětem kontroly, jednotlivé případy pečlivě analyzovat,“ uvedla.

Do EET je zatím zapojeno 42 277 podnikatelů. Podle dřívějších odhadů správy se měla první vlna EET týkat zhruba 40 tisíc podnikatelů. Finanční správa však registruje téměř 55 tisíc vydaných žádostí o autentizační údaje.

Obědové menu zdražilo o 15 až 20 procent, dražší je i pivo

Doba odezvy centrálního systému byla v uplynulých dnech podle serveru hlidaceet.cz v průměru pod dvěma sekundami, kolem 160 milisekund. Zákon stanovuje jako hraniční dobu dvě vteřiny, při delší může obchodník vystavit účtenku bez identifikačního kódu EET. Ze statistik serveru také vyplývá, že systém měl 13. prosince v ranních hodinách výpadek, což ten den potvrdila i Finanční správa.

Video Babiš dostal v pražské kavárně účtenku při startu EET. A rýpl si do Kalouska. - Blesk - Jaroslav Šimáček
720p 480p 360p 240p

Podle provozního ředitele dodavatele pokladních systému Storyous Petra Filipce dosavadní provoz ukázal, že EET mělo dopad na zvýšení cen v restauracích, i když poměrně nepatrný. „Rostly především ceny obědových menu, a to o 15 až 20 procent. Podobně rostla také cena piva. EET zároveň nijak neovlivnilo obsazenost jednotlivých podniků, výtoč piva byla dokonce vyšší než ve stejném období v loňském roce,“ uvedl Filipec. Data má firma především ze středně velkých podniků ve větších městech.

Účtenková loterie má odstartovat v polovině roku 2017

Prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek už dříve řekl, že nejen kvůli EET svou činnost ukončí 15 až 20 procent restaurací. „Důvodem není jen zavedení EET, ale další regulace, které již několik let na obor pohostinství dopadají. Konkrétně můžeme zmínit například zákon o potravinách, povinnost značení alergenů, dále připravovanou regulaci cen nealkoholických nápojů, zákaz kouření a podobně,“ uvedl. Zároveň ale dodal, že samozřejmě budou vznikat i nové provozovny.

Vláda si od evidence tržeb slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje a tvrdí, že zlikviduje mnoho drobných živnostníků. Po hotelech a restauracích se budou muset od března příštího roku zapojit do EET maloobchodní a velkoobchodní firmy. Následovat budou i další obory podnikání.

Video Babiš o problému malých hospod: Přijede jim na pomoc? 
720p 480p 360p 240p

Ministerstvo financí již dříve oznámilo, že k EET spustí od poloviny příštího roku účtenkovou loterii. Ročně chce na výhrách rozdělit až 65 milionů korun.

pajaad ( 30. prosince 2016 13:47 )

Přesné, 100 bodů aneb "Pomocník StBA" StBácké ANO

eda22 ( 30. prosince 2016 12:55 )

Udavač - hezký profil voliče ANO.

agfor ( 30. prosince 2016 12:42 )

Bývalí estébáci jsou znovu ve svém živlu. Hlavní ŠtB jim dal do ruky bič.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa