Bělobrádek lituje „rozvodu“ se Starosty. Chce s nimi jít do senátních voleb

Autor: ČTK, var - 
11. 10. 2017
16:06

Prostor pro další spolupráci KDU-ČSL a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) stále existuje, i když se koalice pro letošní volby do Sněmovny rozpadla. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Ukončení volební spolupráce pro nynější volby lituje, podle něj mohla obě uskupení společně získat přes deset procent hlasů.

Já si dovedu představit, a určitě to budu Starostům navrhovat, abychom koordinovali senátní volby příští rok. My jsme sice vyhráli senátní volby loni jako KDU-ČSL, ale myslím, že kdybychom dokázali udělat nějaké strategické partnerství v systému většinových voleb do Senátu, tak bychom mohli být společně ještě úspěšnější,“ řekl Bělobrádek. Podotkl, že spolupráce KDU-ČSL a STAN v Senátu je velmi dobrá, jejich kluby často zasedají společně.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Podle květnové dohody měly obě strany kandidovat společně i nyní do Sněmovny ve volební koalici. V červenci ale lidovci kvůli zvýšenému volebnímu prahu navrhli, aby Starostové místo koalice vstoupili na jejich kandidátky. „Byli jsme dohodnuti se špičkami STAN, že když nebudou vycházet dobře průzkumy, tak nebudeme riskovat, že by ty hlasy propadly. Protože kdyby propadlo třeba devět procent hlasů, tak by to mohlo významně promíchat kartami. Podívejte se, co to udělalo v Polsku například. Mohla by tady být třeba i teoreticky vláda jedné strany, což já bych si nepřál,“ řekl Bělobrádek.

Video Pavel Bělobrádek v rozhovoru pro Blesk - Blesk / Jakub Poláček
1080p 720p 360p

Podle průzkumů by lidovci dostali kolem 6 procent hlasů

Změna spolupráce z volební koalice na nasazení Starostů na lidovecké kandidátky měla podle Bělobrádka rozptýlit obavy voličů z desetiprocentního volebního prahu, který platí pro koalici dvou stran. Při nové formě spolupráce by společné kandidátce KDU-ČSL a STAN stačilo získat pět procent hlasů, což by mohlo přilákat některé nejisté voliče. „Měli bychom jistotu, že se tam dostaneme, a věřím, že potom bychom těch deset procent určitě překročili,“ řekl Bělobrádek.

STAN na takovou variantu nepřistoupil a rozhodl se pro samostatnou kandidaturu. „Oni se rozhodli, že půjdou raději sami. Já to akceptuji. Je to škoda, nicméně je třeba to takhle brát,“ řekl Bělobrádek.

Podle posledních průzkumů by KDU-ČSL získala ve volbách kolem šesti procent hlasů, podpora STAN se pohybuje kolem tří procent. Starostové by se tak do Sněmovny nedostali.

Video Renč točil pro Bělobrádka s Gazdíkem. Hrají je malí kluci. - Lidovci a Starostové
720p 480p 360p 240p

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

KOMPLETNÍ KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017 NAJDETE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
salto ( 12. října 2017 08:40 )

Nenažranost

105105 ( 12. října 2017 07:42 )

NO špatně sis to Bělobrádku spočítal, tak uvidíme jaké korýtko vám zbude, divím se, že pořád počítáte, že vám ta sesle zůstane, ale starostové by měli obhajovat svá teritoria, kdo jim dal hlas a co dělají pro lidi, tam skládají účty , a vy jste udělali co pro lidi, z toho by jste měli skládat účty ne slibovat co nesplníte, boj proti Babišovi vám moc popularity nepřinesl, dnes litium prodáváte zisk cizákům, proč jste chtěli majetek církve pro sebe, vždyť by bylo v Česku zisk jde Vám, tak proč z litia má jít cizákům a vydělávat na ně češi za minimální mzdu

1912 ( 12. října 2017 06:19 )

koryto je koryto co ty zmetku !!!

hejhej ( 11. října 2017 19:47 )

Bělobrádek - Gazdík, dva blbci, kterým jde jen a jen o koryto. Zatím předvádějí jenom trapné divadlo. Nejlepší bude tyto strany spolu z ODS, TOP09 a ČSSD NEVOLIT !!!!!!!

zdeenna ( 11. října 2017 19:22 )

Bělobrádek a spol. jde jen po korytech. Fandila jsem jim ve spojení se starosty,ale byli připos... a raději je podrazili. Přála bych jim hranici pod 5 %,aby se do sněmovny vůbec nedostali !!! Zradí pro koryta každého i občany. Nehlasujte po ně !!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa