Získal jste 67 procent hlasů, to není silný mandát. O čem to vypovídá?

„Víte, na sociální demokracii je to hodně silný mandát. Protože sociální demokracie je vždycky hodně přísná na své předsedy vlád. Zažil jsem předsedy vlád, kteří byli na sjezdu zvoleni 52 nebo 54 procenty. Já získal podporu dvou třetin delegátů. Vezměte si, že sjezdu se zúčastnilo skoro 700 lidí a volili tajně. Takže já si toho velmi vážím, mohu se pustit do volební bitvy, která je před námi.

V neděli přinese Blesk.cz rozhovor s prezidentem Milošem Zemanem. Sledujte speciální díl po oznámení jeho kandidatury. Vysíláme živě od 11:00.

Andrej Babiš ale na nedávném sněmu ANO získal podporu přes 90 procent, což je rozdíl…

Ano, to určitě je rozdíl. Vezměte si ale, že na sněmu ANO hlasovalo kolem dvou set lidí. Tady hlasovalo přes sedm set lidí, kteří reprezentují 20 tisíc členů ČSSD a především my jsme vnitřně demokratická strana. Demokratický je i výběr kandidátů, což se koneckonců ukázalo také v tom boji o místo statutárního místopředsedy a místopředsedů. Já jsem rád, že jsem byl předsedou Sociální demokracie zvolen po čtvrté – to se zatím povedlo jen Miloši Zemanovi v 90. letech – vážím si toho, že mi ČSSD dala takovou důvěru, cítím ve straně podporu.

Řešil sjezd ČSSD také spolupráci s komunisty? Podívejte se na celý rozhovor s šéfem strany Sobotkou:

Video
délka: 02:35
1080p 720p 480p 360p 240p

Sobotka rozhovor Marcel Mihalík, Václav Lang, Jan Jedlička

Jakou osobní odpovědnost byste vyvodil, pokud by ČSSD ve volbách neuspěla?

Já bych byl rád, kdybychom byli nejsilnější stranou v parlamentu. Je to velmi důležité pro normální lidi, kteří berou běžný plat. Pro mladé lidi, pro seniory, pro zaměstnance… Pokud tady nebude silná sociální demokracie, jejich situace se zhorší. Dnes máme v parlamentu 50 poslanců, já bych chtěl mít nejsilnější parlamentní klub, mít přes 50 poslanců, a volby vyhrát. K tomu, na co jste se ptal: víte, já teď nebudu debatovat o tom, co se stane, pokud skončíme druzí. Máme teď před sebou velký úkol – rozdíl v preferencích mezi ANO a ČSSD je stále velký, mým cílem je v příštích měsících ho stáhnout, abychom mohli vyhrát volby. Až bude po nich, pak diskutujme, co bylo špatně. Já jsem samozřejmě realista a jsem schopen respektovat každé rozhodnutí sociální demokracie.

Říkáte, že byste mohli skončit druzí. Co kdybyste ale byli třetí, čtvrtí?

Nebudeme debatovat o tom, jestli skončíme druzí nebo třetí, já chci volby vyhrát. To je strašně důležité pro charakter České republiky, pro to, jestli tu udržíme sociální stát. Jestli budeme mít dostupné zdravotnictví, jestli zachováme bezplatné školné, jestli budeme dále zvyšovat minimální mzdu – pro to tu musí být v příštích letech silná sociální demokracie. Já už se těším na tu předvolební debatu. Ono to není jen o nějakých procentech, nebo pořadí. Je to také o tématech a my chceme, aby se k nim jasně postavily i další politické strany. Ať řeknou, jak chtějí valorizovat minimální mzdu, zavádět poplatky ve zdravotnictví, jak sehnat peníze na zvýšení platů učitelů…

Přehledně: Dva dny sjezdu ve dvou videích. Podívejte se, co se dělo v Brně:

Video
délka: 02:48

Sjezd ČSSD: „Zdar jak sviňa!“ Babiš jako fíkus a nuda při projevu Sobotky Zuzana Štíchová, Jan Jedlička

Video
délka: 01:51
1080p 720p 480p 360p 240p

Blázni v politice i noční hýření: ČSSD má za sebou 2. den sjezdu Blesk

Jaký výsledek – konkrétní číslo – byste chtěli získat?

Chci mít takový volební výsledek, abychom vyhráli volby. Mou ambicí je posílit sociální demokracii, abychom měli lepší výsledek, než před třemi lety (v roce 2013 ČSSD získala 20,45% hlasů, pozn. red.). Vlastně by šlo o hattrick – vyhráli jsme volby v roce 2010, 2013 a chceme je vyhrát i v tomto roce.

Když chcete vyhrát, můžeme se těšit ještě na další peprná slova, jako oj*bat stát a podobně? Přitvrdíte v té komunikaci?

Já bych rád, aby naše komunikace byla jednodušší a srozumitelnější. To nutně neznamená používat sprostá slova. Hlavní je, aby lidé věděli, co chceme prosadit. Také nechci, aby náš program byl nějaká dlouhá slohová práce, chci to pro občany jednoduché a srozumitelné a chci, aby si to lidé mohli porovnat s tím, co nabízí konkurence. Předpokládám, že většina voličů se bude rozhodovat mezi ANO a sociální demokracií.

Fotogalerie
78 fotografií