Komentář: Sobotka to znovu vyseděl. ČSSD zase odložila moment pravdy

Autor: Petr Holec, autor je redaktorem týdeníku Euro - 
11. 3. 2017
16:10

Bohuslav Sobotka se stal počtvrté šéfem ČSSD a vyrovná se mu jen prezident a bývalý šéf strany Miloš Zeman, pochválil se v Brně premiér. Tím ale veškerá podobnost končí. Zatímco Zeman držel partaj pevně v rukou a pro straníky byl polobůh, Sobotka stranu rozděluje. Dokonce tak, že hlavním programem brněnského sněmu bylo vlastního předsedu veřejně ponížit. O situaci v ČSSD vám krátce před sněmovními volbami nic nenapoví víc.

To se ale delegátům nakonec úplně nepovedlo. Sobotkovi odpůrci intenzivně makali na tom, aby ho předsedou zvolila jen nejtěsnější většina, nakonec ale dostal 67 procent hlasů. Stranu tak povede přinejmenším do voleb. V nich mnozí i vlivní členové a lobbisté čekají další fiasko. Dokonce takové, že proto Sobotka neměl na sněmu ani soupeře. Nikdo ze členů strany včetně oživlých pučistů se totiž nechce do voleb umazat případným neúspěchem, aby po nich mohl stranu převzít jako nový spasitel.

Přehledně: Dva dny sjezdu ČSSD ve dvou videích. Podívejte se na shrnutí, ať jste v obraze:

Video Sjezd ČSSD: „Zdar jak sviňa!“ Babiš jako fíkus a nuda při projevu Sobotky - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička
Video Blázni v politice i noční hýření: ČSSD má za sebou 2. den sjezdu. - Blesk

Sedm měsíců před volbami ČSSD nejvíc připomíná velké letadlo, které ztratilo výšku a padá k zemi, a jeho posádka se pád snaží oddálit tím, že radši zavřela oči. Vše samozřejmě urychlily loňské krajské a senátní volby, v nichž ČSSD vyhrála pouhé dva kraje a ztratila senátory. Po nich Sobotka nejdřív vyhlásil, že se strana v dalších volbách zaměří na mladé městské „piráty“, záhy ale místo toho oznámil, že nadešel čas vládnout s komunisty. Lépe „pirátům“ nadejít nemohl.

Načež se i nemalá část straníků jednoho dne probudila do jeho daňové revoluce, jež udělala boháče ze všech s platem nad 40 000 korun hrubého měsíčně. Tedy i z lidí s fabií na leasing a hypotékou na menší předražený byt v činžáku u rušné křižovatky. Ani to Sobotka se stranou nekonzultoval. Navíc už za pár dnů řekl, že se částka klidně může změnit, šlo jen o výstřel. Boháči možná budou až ti s příjmem 70 000 korun měsíčně.

Co říkal na zvolení Bohuslava Sobotky jeho věčný rival Michal Hašek? Podívejte se na video:

Video Michal Hašek komentuje vítězství Bohuslava Sobotky. - Blesk/Jiří Nováček

Součástí Sobotkova ponížení měla být i výměna prvního místopředsedy. Ministra vnitra Milana Chovance měl vystřídat pučista Jeroným Tejc, jenž na sněmu přednesl asi nejlepší a nejrealističtější projev. Ani tady ale plán nevyšel; Chovanec, sám mimochodem taky pučista, Tejce porazil, byť ne příliš výrazně. ČSSD tak vlastně jen znovu odložila moment pravdy, který ji už delší dobu čeká. Ztrácí voliče, členy i peníze a program mění rychleji než v televizi. Skutečné řešení tak přijde až po volbách.

Sjezd ČSSD obrazem:

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

joudajoudovy ( 12. března 2017 08:56 )

holec byl smuclerkou vyhnan od sobotniho cumeni na tv, aby opet prepsal predem vyplneny text a narodu vyjevil dalsi nazor na vec. pisalku, misto psani slatanin, priste blize specifikuj. ja se vubec nedomnivam, ze "Sedm měsíců před volbami ČSSD nejvíc připomíná velké letadlo...", ale ze pripomina velke sedlo, na kterem pricvalali zlatokopove a chteji se utkat o sve ztracejici se teritoria, z kterych 27.let zili i bohatli. jako dukaz poslouzi i info o urbanovi, nove jmenovanem ministrovi, ktery dve desetileti statuje na vyplatnich paskach lobbistu. hold, bohuuus, pro pripad, ze si po volbach ani neskrtne, potrebuje urvat co nejvice. holce, tez jsi nezkritizoval genderovou nerovnost v bohuuusove teamu??? chapu, zadny diktator si kolem sebe zeny nepreje, jedine tak v kuchyni ci posteli.

partyzanka_michell ( 12. března 2017 07:33 )

zdanekk ty jsi taky dobrý tlach allahkrávo.

honzazchaIoupky ( 11. března 2017 21:13 )

byvalyvoIic

auslak ( 11. března 2017 19:10 )

Delegáti byli vyzvání , aby na venek drželi hubu a krok.K tomu je vyzvala Mrksová A oni se nedají poučit a kecaj a kecaj.

franta15 ( 11. března 2017 19:03 )

Lidi, nedejte se oblbnout optimistickými řečmi na sjezdu. Je jasné,všichni politici se řídí heslem - všichni proto Babišovi. Babiš je starý praktik a schopný ekonom a stratég. Jako prnví dokázal ušetřit spoustu peněz snížit dluh, který se šplhal tolik roků do závatných částek. Ví jak na to. ČSSD neuděla skoro nic. Do posledních dní držela starodůchodce pod krkem, i když už hrozí, že na tom budeme nejhůř z celé EU. Těm počítali důchody ještě z Kčs-ne Kč a z mezd, které byly tehdy 1/4 toho s čím odchází lidi do důchodu teď. Skutečné zásluhy starých lidí vůbec nekorespondují s tím co jim stát dává. Zatímco důchodci dostanou pár stovek, politici si přidávají po desítkách tisíc měsíčně a hodně potichu. EU takové chudáky jak jsme my vůbec v EU nechce a už teď je vícerychlostní EU. Stát všechno prodal a teď pořád přihlíží k tomu, jak zahraniční majitelé tlačí mzdy v jejich firmách dolů, aby jim zůstalo co nejvíc ze zisku, který převádí k nim "domů" a vyplácí svým lidem několikanásobně vyšší mzdy a všelijaké výhody. Zahr.firmy platí u nás několikanásobně nižší daně než naše firmy, dividendy jsou do ciziny a nám tady nezůstane NIC. Kam nás to stát za těch pár roků dovedl. Všechno je špatně. Chovanec to celkem dobře hraje- na všechny strany. Aby se EU nažrala a přitom koza zůstala celá. Oba by rádi skončili někde v Bruselu a nám tady nechají jenom tu spoušť a oni s platem milion Kč a víc, aniž by platili ze své mzdy sociální pojištění a přitom mají zaručený pohádkový důchod. Generaci našich 60 - 80tníků tady nechávají na odstřel - s pár korunami důchodu, ale stejnými nebo i vyššími cenami potravin, energií, telefonátů a horší kvalitou všeho co musíme dovézt. Kdo nechal tak padnout naše zemědělství, dnes už si neumíme vyrobit vůbec nic a na pozemcích rostou jenom zahraniční firmy s daňovými úlevami. Schopní ekonomové-kde jste všichni? Jo, vy pracujete za 100 tisíc měsíčně v zahr.firmách-že? Co na to říct???

Zobrazit celou diskusi
Další videa