Milan Urban bude znovu ministrem? Prý převezme resort od Sobotky

Autor: simao, ČTK - 
11. března 2017
19:00

Premiér Bohuslav Sobotka by se měl opět vzdát křesla ministra průmyslu a obchodu, které obsadil po odvolaném Janu Mládkovi. Novým ministrem se totiž má stát poslanec Milan Urban (všichni ČSSD), uvedla MF Dnes. Urban má již s řízením resortu zkušenosti. Vedle toho však má i zkušenosti s problematikou mobilních operátorů a jejich tarifů, na které Sobotka tlačí.

Ministrem průmyslu by se měl podle serveru iDNES.cz stát poslanec ČSSD Milan Urban, který už resort před lety řídil. Server to uvedl s odvoláním na tři nejmenované zdroje. Na dotaz Blesk.cz Urban v sobotu v podvečer nereagoval.

Ministrem ve vládách Špidly, Grosse i Paroubka

Na konci února premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka navrhl odvolat dosavadního ministra Jana Mládka (ČSSD) a ministerstvo zatím vede sám. Už dříve řekl, že nového člena kabinetu vybere po sjezdu ČSSD, který dnes skončil v Brně.

Urban úvahy o svém vládním angažmá komentoval pouze slovy, že si novináři budou muset počkat do pondělí. Nicméně vyloučil spekulace, že premiér nemá na výběr vhodného ministra čas a průmysl bude řídit až do konce volebního období.

Urban byl ministrem průmyslu v letech 2003 až 2006, a to postupně ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse i Jiřího Paroubka. Byl také několik let místopředsedou ČSSD a šéfem jejího poslaneckého klubu.

O Urbanovi se spekulovalo již dříve

Jan Mládek ve funkci skončil 28. února. Zeman ho odvolal na návrh ministerského předsedy, který za hlavní důvod personální změny označil Mládkův postup v otázce cen mobilních dat.

Bývalý ministr byl kritizován mimo jiné kvůli tomu, že jeho úřad do návrhu telekomunikačního zákona doplnil zákaz možnosti sjednávat si u operátorů individuální ceny tarifů. Řízením ministerstva se dočasně nechal pověřit Sobotka.

Jako o nástupcích Mládka se spekulovalo právě o Urbanovi nebo o náměstkovi ministra průmyslu Jiřím Havlíčkovi. Za jednoho z hlavních kandidátů byl označován i státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD), který ale odchází do soukromého sektoru.

VIDEO: Podívejte se, co se také dělo na sjezdu ČSSD v Brně
Video  Sjezd ČSSD: „Zdar jak sviňa!“ Babiš jako fíkus a nuda při projevu Sobotky  - Zuzana Štíchová, Jan Jedlička

Zkušenosti s problémem s operátory

Novým náměstkem ministra průmyslu bude podle iDNES.cz Marek Ondroušek, který dříve působil u ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jana Chvojky(ČSSD).

Do nového zaměstnání má Ondroušek nastoupit ve středu a zaměřit se má mimo jiné na telekomunikační zákon, který chce Sobotka ve Sněmovně co nejrychleji prosadit.

Právě Urban má přitom s touto problematikou také zkušenosti. Právě on byl předkladatelem pozměňovacího návrhu zákona o elektronických komunikacích, která však dle jeho kritiků měla oklešťovat práva spotřebitelů.

VIDEO: O odvolání Jana Mládka mluvil Sobotka v pořadu Ptám se, pane premiére
Video  Sobotka o odvolání Mládka: Vaz mu zlomila „neuvěřitelná arogance“.  - Blesk TV

Jestli se Milan Urban skutečně stane ministrem, však není stoprocentní. Pochybnosti totiž vyvolává vyjádření mluvčího Úřadu vlády. „Předseda vlády Bohuslav Sobotka ještě ve věci nového ministra průmyslu a obchodu žádné rozhodnutí neučinil. V pátek a v sobotu se intenzivně věnoval sjezdu ČSSD, v příštích dnech se chystá mluvit s potenciálními kandidáty a následně předloží příslušný návrh prezidentu republiky,“ vzkázal v sobotu Martin Ayrer.

VIDEO: Premiér Sobotka oznamuje, že Mládka zastoupí sám
Video  Sobotka oznámil, že Mládka ve vládě vystřídá sám. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

joudajoudovy ( 12. března 2017 11:52 )

blivaci, dekuji za zverejneni fota milouse urbana.... takto ma cely narod prilezitost shlednout instruktazni material cssd, jak urban bohuuusovi prezentuje delku prineseho kaprika ci sirku pytle nadivaneho prachy, ktere mu jeho podrizeny a kamos lobbistu, prinese za sve jmenovani ministrem. bohuuus v boji proti babisovi potrebuje nabrat energii i ziviny a z neceho musi brat. vystavba prazske vily bude malym bonusem. noooo, co jineho delat, kdyz bohuuus chytil slinu a nekolikamilionovy byt od bakaly mu jiz nestaci. tez synatori rostou, maji vyssi naroky a manzelka potrebuje dalsi kouce pro hledani individualniho reseni na prezentaci sveho velkeho poprsi.

tomik007 ( 11. března 2017 20:36 )

TOSKANSKY PIZZERISTA - opet na scene

lev1 ( 11. března 2017 20:19 )

 Nevzdělaný vyžírka Urban kterého už se cukal Klaus jmenovat byl ministrem omylem naštěstí jen krátkou dobu

havran2 ( 11. března 2017 20:17 )

Udělá zaučeného kozla zahradníkem ? ? ?

zdenek43 ( 11. března 2017 20:03 )

výstavby 5. bloku v Dukovanech.........Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše vyjde jeden blok na 120 až 150 miliard korun. haloooooooo - kseft za 150 miliard korun .............TO SE RYCHLE??? SPLATI DLUH 330 milionu korun,ze???? - - - ČSSD musí Altnerovi podle pravomocného rozhodnutí soudu zaplatit více než 330 milionů korun za jeho služby ve sporu o Lidový dům. Jaderná elektrárna Temelín.....Po roce 1989 (částečně už před ním) se stavba začala výrazně protahovat..... 6. května 1999 se v rezoluci k dostavbě Temelína dokonce kriticky vyjádřil Evropský parlament, vláda Česka však 12. května 1999 většinou 11:8 dostavbu Temelína potvrdila. O dostavbu Temelína se dlouhodobě zasazoval především ministr průmyslu a obchodu Miroslav G r é g r , který dokonce získal přezdívku „atomový dědek“. Obdobně získal později ministr zahraničí Karel Schwarzenberg přezdívku „atomový kníže“, poté, co kritizoval blokády hraničních přechodů Rakouska s Českem....... +++++Vláda Miloše Zemana (22.07.1998 - 12.07.2002) -----Miroslav Grégr - místopředseda vlády (od 30. 5. 2001) a ministr průmyslu a obchodu (22. 7. 1998 - 12. 7. 2002) -----Jiří Rusnok - ministr financí (13. 4. 2000 - 12. 7. 2002) Celkové investiční náklady na dva bloky o celkové elektrickém výkonu 2 000 MW dosáhly i z důvodu zcela zásadních úprav projektu v průběhu výstavby 98 mld. Kč (cena do konce září 2004)

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud