Zatímco Ivana Zemanová provází Miloše Zemana i během jeho cest po jednotlivých krajích České republiky, dcera Kateřina - důležitá postava Zemanovy první prezidentské kampaně - se „ztratila“ do zahraničí.

První dáma postrčila Miloše Zemana do další kandidatury:

Video
délka: 03:02
1080p 720p 480p 360p 240p

„Přece jim to nenecháš!“ Ivana Zemanová postrčila prezidenta k další kandidatuře Blesk TV

Rozhodnutí znovu kandidovat však prý podpořili všichni. „Všichni to podporují a moje žena mně už před časem řekla jednu pozoruhodnou větu: Přece jim to nenecháš. Tak jsem přemýšlel, co má básník na mysli slovy jim,“ řekl o reakci rodiny Miloš Zeman v jubilejním 10. dílu pořadu S prezidentem v Lánech. Dosadil si prý za to pražskou kavárnu - aniž by se na to své manželky ptal.

Rozhodnutí neznala ani Zemanova žena

O argumentech pro své rozhodnutí přitom debatoval Zeman i se svými poradci. „Všichni spolupracovníci byli požádáni, aby řekli nejenom argumenty pro, ale také argumenty proti. Mluvili jsme o zdraví, o touze odpočinout si, touze číst knihy, mluvili jsme o únavě. To byly ty argumenty proti,“ vypočítával Zeman.

Zmínil však podporu lidí jako argument pro kandidaturu. O svém finálním rozhodnutí však předem nikoho neinformoval. „Ano, věděl to jeden člověk, jmenoval se Miloš Zeman. Nikdo další. Ani moje žena,“ tvrdí prezident.

Zeman ke svému dilematu uvedl, že na rozdíl od ostatních kandidátů není v křeči, protože má únikovou cestu v podobě své milované Vysočiny.

„Pojem prohra má dvě dimenze. Buď prohráváte šanci prohrávat jako prezident, nebo prohráváte šanci odpočívat a tím si možná zkracujete život. V obou případech jde o prohry,“ tvrdí Zeman.

Miloš Zeman v rozhovoru promluvil i o svém zdraví. Co bude dělat, až mu jeho hůlka nebude stačit?

Video
délka: 02:04
1080p 720p 480p 360p 240p

Miloš Zeman o svém zdraví: Co bude dělat, až mu hůlka nebude snažit? Blesk TV

Přiznal však, že pro něj lehce ztratila na atraktivitě zimní Vysočina. „Vyjel jsem si na chalupu na Vysočinu s tím, že budu týden na běžkách. A najednou jsem zjistil - ono také přišlo tání, mimochodem - a najednou jsem zjistil, že už mám tak bolavé nohy, že to, co jsem na těch běžkách zvládal dřív, to už nezvládnu,“ postěžoval si Zeman. Přidal však i své oblíbené rýpnutí do novinářů - k nové kandidatuře ho pobízely i mediální útoky, uvedl.

První dcera v pozadí

Zatímco manželku Ivanu prezident Zeman zmínil, dceru Kateřinu tentokrát jmenovitě nikoli. O Kateřině Zemanové se toho v současnosti tolik neví, její prezidentský otec však čas od času nějaký ten detail prozradí.

Kateřina žije nyní v Londýně, před rokem při návštěvě Libereckého kraje o ní Zeman prohlásil, že mu slíbila vnouče. Nikoli však hned. „Dcera Kateřina mi oznámila: Tatínku, dám ti první vnouče, až mi bude 27. Nejdřív musím dostudovat,“ uvedl Zeman. To odpovídá na rok 2021.

Prezidentova dcera začala v Londýně nejprve pracovat jako asistentka manažera, poté se přihlásila na vysokou školu - zaměření Zeman neprozradil, loni v říjnu však pro změnu ve Zlínském kraji řekl, že má k její škole „hluboký a bytostný odpor“, ale své dceři ve výběru nebránil.

Loni na Vánoce pak Zeman uvedl, že má jeho dcera nového přítele - z USA. „Je to Američan, který žije v Anglii, docela sympatický kluk,“ říkal Zeman televizi Nova.

Kateřina byla přitom důležitou součástí Zemanovy kampaně, po zvolení však ustoupila do pozadí a Zemana doprovází hlavně první dáma.

Video: Podívejte se na celý záznam pořadu S prezidentem v Lánech: 

Miloš Zeman o jednotlivých faktorech, které ovlivňovaly jeho rozhodování, zda do boje o Hrad skutečně půjde, promluvil 10. března na Pražském hradě. Ještě před oficiální tiskovkou však bylo jasno, jak se rozhodl. Sdělil to totiž den předem svým podporovatelům během slavnostního večera právě na Hradě. 

Takhle prezident oznamoval veřejnosti, že bude podruhé bojovat o Hrad:

Video
délka: 16:55

Miloš Zeman - tisková konference celý záznam Blesk TV

VŠE O PREZIDENTSKÝCH VOLBÁCH 2018 ČTĚTE ZDE

Fotogalerie
32 fotografií