
ONLINE: Prezident Pavel se motorky vzdát nechce. A promluvil o povolební komunikaci s Babišem
Je rozhodnuto, Petr Pavel vyhrál boj o Hrad! V nedělním rozhovoru na Nově promluvil o povolební komunikaci s Andrejem Babišem, návštěvě Zuzany Čaputové či o tom, že by se rád i jako prezident projel na motorce. „Pokud mohl prezident Klaus jezdit na lyžích po sjezdovkách, proč by nemohl prezident Pavel jezdit na motorce po silnicích,“ uvedl Pavel. „Václav Havel rád řídil auta a taky byl občas vidět za volantem,“ doplnil Pavel. Dění kolem přímé volby hlavy státu sledujeme na Blesk.cz online.
- Průvodce výběrem hlavy státu najdete ZDE
- Všichni kandidáti přehledně ZDE
- Volební kalkulačka a další pomůcky pro voliče ZDE
- Vůbec první prezidentskou superdebatu hostil Blesk
- Volební studio Blesku se zajímavými hosty jsme vysílali ZDE.

V některých městech a obcích, kde sídlí velké závody holdingu Agrofert, byl prezidentský kandidát a někdejší majitel společnosti Andrej Babiš (ANO) v prvním kole volby úspěšnější než jeho soupeř v nadcházejícím rozhodujícím klání, generál ve výslužbě Petr Pavel.
Týká se to například severočeských Lovosic, Kostelce na Vysočině, jihočeských Vodňan, na Moravě Přerova nebo Napajedel. Někteří místní v tom vidí spojitost, podle jiných je důležitější celková sociální, ekonomická a politická situace v regionu. Například v Pardubicích či Libereckém kraji měl větší podporu Pavel, přestože i tam má Agrofert své podniky.

Ve městech, v nichž sídlí vojenské posádky, dopadlo první kolo prezidentských voleb rozdílně. V některých vyhrál hlasování předseda hnutí ANO Andrej Babiš, například v Prostějově, Vyškově nebo Náměšti nad Oslavou. V Liberci či Chrudimi byl úspěšnější bývalý náčelník generálního štábu české armády a vysoký představitel NATO Petr Pavel. Zda přítomnost armády v obci bude hrát při rozhodování mezi bývalým premiérem a generálem v záloze nějakou roli, se nedá říct. Sami vojáci volí často nikoliv ve městech, kde slouží, ale ve svých domovských obcích napříč republikou.

Skutečnost, že v Čáslavi na Kutnohorsku je vojenská letecká základna, nemusí hrát ve druhém kole prezidentské volby v tomto obvodu nutně do karet Petru Pavlovi. Podle starosty nedaleké třítisícové obce Vrdy a bývalého vojáka Miloše Mlynky (nez.) jsou lidé v Čáslavi a okolí hodně levicově zaměření a řada vojáků, především těch starších, nepatří mezi Pavlovy příznivce. Mlynka to řekl ČTK.
Ve více než desetitisícové Čáslavi v prvním kole těsně vyhrál Andrej Babiš s 37,41 procenta, zatímco Petra Pavla volilo 36,63 procenta lidí. Starostu Čáslavi Jaromíra Strnada (ČSSD) tento výsledek překvapil. „Myslel jsem, že bude mít generál Pavel v Čáslavi převahu a překvapilo mě, že tomu tak nebylo,“ řekl ČTK. Podle Mlynky je hlasování lidí v Čáslavi i Vrdech ovlivněno jejich silnou levicovou orientací. Také Strnad připustil, že za úspěchem Babiše může být levicové naladění voličů.
V Kutné Hoře, která leží blíž k Praze, je už podle Mlynky situace jiná. Sám který dříve působil na čáslavském letišti a pamatuje si Pavla z praxe jako zástupce velitele v Olomouci, se domnívá, že řada vojáků nepatří mezi Pavlovy příznivce. Nemyslí si však, že na rozhodování voličů má zásadní vliv třeba to, že je ve Vrdech areál společnosti Ethanol Energy, spoluvlastněné koncernem Agrofert. Firma sice dala práci 70 lidem, na brigády však místní chodili do areálu i dříve, když tam fungoval cukrovar.

„Pojďte volit, abychom měli prezidenta, který nebude v zahraničí dělat ostudu,“ napsal dnes také na Facebook Petr Pavel.

Kandidát na prezidenta Petr Pavel kvůli pokračující nemoci zrušil dnešní setkání s voliči v Příbrami. ČTK to sdělila jeho mluvčí Eva Hromádková. Středeční program včetně akce na pražském Staroměstském náměstí podle ní i nadále platí. Pavel se s nemocí potýká od neděle. Uvedl, že před večerní debatou s protikandidátem Andrejem Babišem (ANO) v České televizi měl horečku.
Pavel se v neděli zúčastnil bohoslužby za vlast v katedrále sv. Víta a večerní diskuse v ČT. V ní byla na jeho hlase znát zdravotní indispozice. Na twitteru posléze napsal, že měl horečku a musel si vzít před debatou léky. Nešel proto na večerní koncert podporovatelů v pražském Lucerna Music Baru. Následně zrušil celý pondělní program, kdy měl jet za voliči do Kolína nebo se střetnout s Babišem na serveru Novinky.cz. Aktivní zůstal na sociálních sítích.

Probíhající prezidentská kampaň je bohatá na silácká prohlášení, zkratky i polopravdy. Andrej Babiš (68, ANO) a Petr Pavel (61) se osočují z různých neduhů. Které z nich jsou na místě? A kdo střílí ostrými při klidu zbraní? To na základě duelu v České televizi rozebral Blesk.
„Vy jste tady použil slovo, že těm našim lidem chcete pomáhat. Vy jste jim pomáhal tím, že jste jim rozdával cukrátka a zadlužil jste tuhle zemi nejvíc v její historii,“ vmetl expremiérovi Pavel. Babiš se ale bránil, že dal více peněz důchodcům, hasičům či policistům a také snížil daně. A zopakoval, že Česko je šestá nejméně zadlužená země v Unii.
„Dluh koncem roku 2021 byl nižší, než když jsem se stal ministrem financí v roce 2014,“ dodal. Jenže Česko je podle dat Národního kontrolního úřadu z roku 2021 nejrychleji se zadlužující zemí v Unii. A také státní dluh roku 2021 (2,466 bilionu Kč) byl výrazně vyšší než v roce 2014 (1,664 bilionu Kč). Tvrzení, že Babiš, potažmo jeho vláda, Česko zadlužili, proto lze vnímat jako pravdivé bez ohledu na okolnosti (pandemie koronaviru).
„Když tedy použiju terminologii pana poslance Babiše, že jsem já vládním kandidátem, tak on je kandidátem Hradu a Miloše Zemana,“ řekl Pavel v reakci na tvrzení, že on je kandidátem vlády. Jak to tedy je? Dosluhující prezident Zeman opravdu několikrát řekl, že podporuje Babiše, že ho bude volit a že pro něho je přijatelnější hlavou státu, protože je politicky zkušený. Hrad se ale do jeho kampaně nevkládá jinak než slovně, expremiér navíc podal kandidaturu díky podpisům 56 poslanců hnutí ANO. Maximálně lze říci, že je Babiš preferovaným kandidátem Hradu, tam ale vše končí. Další informace zjistíte tady.

Nezisková organizace Girasole Hustopeče, která pečuje o nemocné a umírající pacienty, vrátila Agrofertu dar ve výši 300 000 korun.
„Bohužel ve stínu událostí posledních dní se domníváme, že přijetím tohoto daru bychom se stali součástí něčeho, čeho v žádném případě součástí být nechceme. Činnost této nadace byla přímo spojena se současnou předvolební kampaní a s osobou jednoho z kandidátů, který poskytování darů a podpory své nadace využívá v předvolební rétorice. Velmi tímto děkujeme Nadaci Agrofert za velkorysý dar, který ale dnešním dnem vracíme zpět na její účet,“ uvedl domácí hospic na svém Facebooku.

Andrej Babiš sdílel další fotku z Brna.
Také Petr Pavel na svůj Facebook přidal fotku s příznivci.

„Do úterní půlnoci mají finalisté i ostatní účastníci prezidentské kampaně možnost zveřejnit na svých webech přehled přijatých peněžních darů i bezúplatných plnění. Co nevykáží, už pak nesmí použít!“ tweetuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran.
⏳ Prezidentské volby: poslední šance vykázat sponzory ‼️
— Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran (@udhpsh) 23. ledna 2023
Do úterní půlnoci mají finalisté i ostatní účastníci prezidentské kampaně možnost zveřejnit na svých webech přehled přijatých peněžních darů i bezúplatných plnění. Co nevykáží, už pak nesmí použít!

Debaty prezidentských kandidátů budou pokračovat zítra na Novinkách a CNN Prima News. Petr Pavel dnes také večer absolvuje rozhovor pro TV Nova, který Babiš podstoupil v pondělí. Kvůli nachlazení ale musel některé dnešní rozhovory zrušit. Po 15. hodině se setká s příznivci v Příbramy, Andre Babiš v podvečer vystoupí v Hradci Králové.
Dnes také bez debat, ale alespoň jedno setkání s lidmi mají v plánu oba kandidáti:
— Programy do voleb 🗳 (@ProgramyDoVoleb) 24. ledna 2023
PP - 15:30, Příbram, Sokolovna
AB - 18:00, Hradec Králové, EA Congress Aldis
🗳 https://t.co/XRyw43v5U2

„Včera jsem to trochu posr*l,“ měl údajně Andrej Babiš včera komentovat své sdělení v ČT, že by Pobaltí nešel na pomoc, kdyby bylo napadeno. Šlo podlě něj údajně o provokaci redaktora.
Tak to vidíte, @MartinReznicek…On to myslel dobře, ale byla to Vaše vina, protože to byla Vaše provokace. S úlevou předávám Cháronovo bidlo a prohlašuji: Za všechno může Řezníček!
— Miroslav Kalousek🇺🇦🇨🇿 (@kalousekm) 23. ledna 2023
(video via @Lukas__Valenta) pic.twitter.com/pUIWbF0UAh

V Lucerně včera na podporu Petra Pavla vystoupil také bývalý prezidentský kandidát Marek Hilšer. „Budu mluvit úměrně svému volebnímu výsledku, to znamená krátce,“ zasmál se. „V životě občas musíme udělat kompromis, třeba abychom zabránili katastrofě. Myslím si, že Andrej Babiš představuje katastrofu," řekl.
V životě musíme občas udělat #kompromis třeba proto, abychom zabránili katastrofě.
— Marek Hilšer (@MarekHilser) 23. ledna 2023
A Andrej Babiš představuje katastrofu. Máme na výběr, jestli si zvolíme politiku lži a nenávisti anebo #slušnost a normálnost. pic.twitter.com/ooTT5Z5g4R

Pavel Fischer tweetoval na podporu Petru Pavlovi.
Naši občané jezdí pro levné potraviny do zahraničí.🛒 Dokud má Babišův Agrofert dominantní postavení na trhu s potravinami, stojí za vysokými cenami i byznys @AndrejBabis.
— Pavel Fischer (@PavelFischer) 24. ledna 2023
Nechci prezidenta, který slibuje, že lidi ochrání, a přitom se chová jako vydřiduch.

„Běh za Danuši“ se změnil na „Flanelový běh“. Před prvním kolem prezidentských voleb Robert Neruda běhal spolu s dalšími příznivci za Danuši Nerudovou, nyní poběží za Petr Pavla.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) se dnes na zasedání bude zabývat analýzou týkající se možného střetu zájmů jejího člena Daniela Köppla, který má být zároveň členem volebního týmu prezidentského kandidáta Andreje Babiše.

Hlasovací lístky pro finále prezidentských voleb lidé nedostanou do poštovních schránek, jako tomu bylo před prvním kolem. Obdrží je až ve volebních místnostech, pokud přijdou duel mezi generálem Petrem Pavlem a expremiérem Andrejem Babiše rozhodnout. Důvodem je to, že obce by před druhým kolem nestihly zajistit rozvoz hlasovacích lístků svým občanům.
Před prvním volebním kolem, které se konalo v půli ledna, měl každý ze zhruba 8,2 milionu voličů s trvalým bydlištěm v Česku dostat lístky do poštovních schránek tři dny před začátkem republikového hlasování, tedy přesně před dvěma týdny. Kdo je například kvůli stěhování neobdržel, mohl si je vyzvednout ve volební místnosti. Stejně tak Češi žijící v zahraničí obdrželi lístky až u volebních uren.
Zneužití lístků z prvního kola má zabránit mimo jiné změna barvy finálových lístků, které budou žluté. Sady hlasovacích lístků pro prezidentské volby jsou ve všech regionech stejné, tak jako v případě voleb do Evropského parlamentu. V těchto volbách je totiž Česko jedním volebním obvodem, na rozdíl od sněmovních či krajských voleb.
Ve volební místnosti lidé dostanou po prokázání totožnosti spolu s lístky hlasovací obálku s úředním razítkem. Do ní mají lístek se jménem preferovaného kandidáta vložit a obálku následně vhodit do volební urny. Podobně jako při senátních volbách lidé lístek nijak upravovat nemusí.

Prezident Miloš Zeman se dnes odpoledne setká v Náchodě s polským prezidentem Andrzejem Dudou. Tématy jednání by měly být česko-polská příhraniční spolupráce, rozvoj cestovního ruchu nebo dopravní propojení obou států. Setkání se koná na pozvání náchodského starosty Jana Birkeho (ČSSD).
Česko-polských vztahů se aktuálně dotklo vyjádření prezidentského kandidáta a bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). V nedělní debatě v České televizi Babiš uvedl, že by v případě útoku na Polsko nebo pobaltské státy neposlal do těchto zemí české vojáky na pomoc. Později na sociálních sítích výroky korigoval.
V pondělí Babiš ČTK řekl, že kolektivní obranu Severoatlantické aliance (NATO) nikdy nezpochybnil. Jen si nechtěl představit, že by mohla vypuknout třetí světová válka. Politici podle něj musejí usilovat o mír a zabránit válce. Uvedl také, že požádal prezidenta Zemana, aby totéž sdělil prezidentu Dudovi při setkání v Náchodě.
Petr Pavel se výroků Andreje Babiše ještě dotkl ve večerním postu na Facebooku, kde uvedl: „Chci být prezidentem, aby si Česká republika vždy vážila svobody, slušnosti, demokracie a držela slovo, které dala svým spojencům.“

„Je mi upřímně líto, že jsem tam s vámi nemohl pro nemoc být,“ napsal Petr Pavel na Facebook příznivcům, kteří se včera zúčastnili koncertu na jeho podporu v Lucerně.

Kandidáti na prezidenta Petr Pavel a Andrej Babiš dnes opět vyjedou za voliči do regionů. Zatímco bývalý premiér má v plánu návštěvu Hradce Králové, někdejší vysoký představitel armády bude s voliči diskutovat v Příbrami.
Program Pavla v posledních dnech významně ovlivnila nemoc, kvůli které zrušil pondělní program a omezil i dnešní akce. Odřekl proto plánované rozhovory na Frekvenci 1 a pro Seznam Zprávy. Na odpolední hodinové setkání s voliči v příbramském kulturním domě ale chce dorazit. Zúčastnit se hodlá i podvečerního setkání s podporovateli, rozhovoru pro zpravodajský kanál České televize a večerního vystoupení v televizi Nova.
Babiš rozhovor na Nově absolvoval již v pondělí, do televize se vrátí ve čtvrtek na společnou debatu s Pavlem. Před televizními kamerami se utkají i ve středu, kdy je večer čeká diskuse v televizi CNN Prima News a dopoledne na serveru Novinky.cz. Vedle debat má Babiš v kalendáři také dnešní večerní setkání s občany v Hradci Králové. Na jeho akce kromě příznivců chodí i odpůrci, kteří dávají hlasitě najevo nelibost s jeho kandidaturou.

Začal platit zákaz zveřejňování výsledků předvolebních a volebních průzkumů kvůli prezidentským volbám. Potrvá ode dneška až do ukončení hlasování, tedy do 14:00 v sobotu 28. ledna. Za porušení zákazu hrozí finanční sankce. Zákonné opatření má zamezit ovlivňování výsledků voleb na poslední chvíli.
Ale sousedi by byli rádi kdyby se vzdal, ten rachot není příjemný, ochranku bude vozit jak, Jinak na co je domýšlivý, na Pekárovou, že si udělala výlet na Tchajwan, nebo Nerudovou, která bude kecat do důchodu, samá kvalita spolupracovníků, už našli ty štěnice a tu špínu, kterou nechal prověřit,měl by informovat, nebo to jsou jeho chiméry nepodložené a jen pomluvy, no to snad né, ale dodud to tak vypadá, že se ňamrá jen v nepodstatných a na prezidenta ponižujících výrocích,hodnotil jsem ho na vyšší level, zatím nízká úroveň diplomacie