Do Česka vtrhla vlna veder, a ta teď podle všeho vrcholí. Tropická třicítka se nás už pár dní drží, ale dnes a zítra rtuť teploměru podle meteorologů ještě vyšplhá! Ukáže až pekelných 37 °C! A od tepla si neodpočineme ani v noci...
»Horké tipy«, jak přežít supertropy: Česko čeká pekelná středa a čtvrtek, naměříme 37 °C!
1.Čekají nás supertropy
Tento týden je zatím nejteplejším tohoto roku. „Příliv velmi teplého vzduchu od jihozápadu bude dnes vrcholit v Čechách a ve čtvrtek pak hlavně na Moravě a ve Slezsku,“ popsali odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu s tím, že odpolední maxima budou stoupat až k pekelným 37 °C. A lépe nebude ani v noci. „Dnešní a hlavně zítřejší noc bude na řadě míst tropická, kdy vůbec nenaměříme pod 20 °C,“ dodali meteorologové. Ochladit by se podle nich mělo v pátek, kdy teploty spadnou i o deset stupňů.
Aktuální vývoj počasí sledujte na radaru Blesku v tomto odkazu
Dnes se přes den očekává 30 až 34 °C, v nížinách Čech ojediněle až 37 °C, na horách kolem 27 °C. Zítra očkáváme opět jasno až polojasno, v Čechách místy přeháňky nebo bouřky. V noci bude 16 až 20 °C, přes den od 24 °C na západě Čech po 37 °C na jihovýchodě a východě Moravy.
2.Dostatek tekutin
Pijte dostatečné množství tekutin, nealko, nejvhodnější je voda. Během horkého počasí se tělo ochlazuje pocením, což vede ke ztrátě tekutin a elektrolytů. Nedostatečný příjem tekutin může vést k dehydrataci, která se projevuje únavou, bolestmi hlavy, závratěmi a v krajních případech i kolapsem. Voda je ideální, protože neobsahuje cukry ani jiné látky, které by mohly zvyšovat diurézu (odvodňování) nebo zatěžovat ledviny.
3.Lněné a bavlněné oblečení
Světlé barvy odrážejí sluneční záření a absorbují méně tepla než tmavé barvy. Lehké materiály jako len a bavlna jsou prodyšné, což umožňuje lepší cirkulaci vzduchu kolem těla a efektivnější odpařování potu. To pomáhá udržovat pokožku suchou a podporuje přirozené ochlazování těla. Otevřená obuv, jako jsou sandály, zase umožňuje lepší ventilaci nohou a zabraňuje přehřívání.
4.Pozor u dětí
Velké opatrnosti je třeba dbát u dětí. Při užívání si vodních radovánek jsou ideální plavky s UV filtrem, nejlépe s dlouhými rukávy. Pokrývku hlavy pak s kšiltem a prodloužením na krku. Volíme pobyt ve stínu a i tak vždy děti chráníme krémy s UV faktorem 50+. Jasné pravidlo také platí u kočárků. „Nikdy nezakrýváme korbičku plenou. Necirkuluje vzduch a zvyšuje se teplota. Využijeme deštník či clonku, kerá se umisťuje na korbičce a madle kočárku, vzduch tak proudí dovnitř,“ popsali olomoučtí záchranáři.
5.Jak na fyzickou a psychickou zátěž
Snižte fyzickou a psychickou zátěž – sportovní aktivity zařadit na ráno. Fyzická aktivita zvyšuje metabolickou aktivitu svalů, což generuje teplo. V horkém počasí je pro tělo obtížnější toto teplo efektivně odvádět, což může vést k přehřátí. Psychická zátěž také může zvyšovat stresové hormony a s tím spojené metabolické procesy. Přesunutí fyzických aktivit na ranní hodiny, kdy jsou teploty nižší, snižuje riziko tepelného vyčerpání a úpalu.
6.Sůl povolena a jaký jídelníček?
Přisolte si – sůl váže tekutiny v těle. Pocením se z těla ztrácí nejen voda, ale i důležité elektrolyty, zejména sodík (sůl). Nedostatek sodíku (hyponatremie) může vést k svalovým křečím, nevolnosti, zmatenosti a v závažných případech i k edému mozku. Mírné zvýšení příjmu soli (pokud nemáte zdravotní omezení) pomáhá doplňovat ztracené elektrolyty a udržovat osmotickou rovnováhu, což pomáhá tělu zadržovat vodu a předcházet dehydrataci.
Do jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na draslík – ten reguluje vodní hospodaření v těle. Draslík je dalším klíčovým elektrolytem, který hraje důležitou roli v udržování rovnováhy tekutin a elektrolytů v buňkách. Spolu se sodíkem reguluje transport vody přes buněčné membrány a podílí se na správné funkci svalů a nervů. Jeho nedostatek může vést k únavě, slabosti a svalovým křečím. Potraviny bohaté na draslík (např. banány, avokádo, luštěniny) pomáhají kompenzovat ztráty způsobené pocením a udržet hydrataci na buněčné úrovni.
7.Pravidelně se chlaďte – vlažná sprcha.
Pravidelně se chlaďte – vlažná sprcha. Pozor na zmrzliny a studené nápoje – hrozí angína. Chlazení těla zvenčí, například vlažnou sprchou, pomáhá snižovat tělesnou teplotu prostřednictvím vedení tepla (kondukce) a odpařování (evaporace).
8.Okna otevírejte krátce jen ráno a večer
Okna otevírejte krátce jen ráno a večer – během dne mějte zavřená okna a spuštěné žaluzie. Během dne, kdy je venkovní teplota vyšší než vnitřní, otevírání oken vpouští horký vzduch dovnitř, a zvyšuje tak vnitřní teplotu. Žaluzie a závěsy blokují přímé sluneční záření, které by jinak sáláním ohřívalo stěny, nábytek a vzduch v místnosti. Ranní a večerní větrání využívá nižších venkovních teplot k výměně vzduchu a ochlazení interiéru.
9.Jezte méně, ale častěji
Jezte méně, ale častěji – plný žaludek zvyšuje pocit horka. Ideální jsou lehké saláty. Trávení potravy, zejména těžkých a tučných jídel, vyžaduje značnou metabolickou energii, což generuje teplo (tzv. termický efekt potravy). Plný žaludek a intenzivní trávení zvyšují vnitřní tělesnou teplotu a pocit horka. Lehké pokrmy, jako jsou saláty s vysokým obsahem vody, jsou snáze stravitelné a snižují tepelnou zátěž na organismus. Častější malé porce pomáhají udržet stabilní hladinu cukru v krvi bez výrazného zvýšení metabolického tepla.
10.Vsaďte na ovoce
Ovoce s vysokým obsahem vody (např. melouny) přispívá k hydrataci těla podobně jako pití vody. Kromě toho obsahuje vitaminy a minerály, které se ztrácejí pocením. Voda obsažená v ovoci je vázaná v buněčné struktuře, což umožňuje postupné uvolňování a efektivnější vstřebávání do těla.
11.Úplně zapomeňte na tvrdý alkohol
Úplně zapomeňte na tvrdý alkohol – pokud budete mít chuť, dejte si vinný střik nebo nízkostupňové pivo. Alkohol je diuretikum, což znamená, že zvyšuje tvorbu moči a vede k dehydrataci. Tvrdý alkohol má navíc vyšší obsah alkoholu, což zvyšuje jeho diuretický účinek a zatěžuje játra. Konzumace alkoholu v horku může narušit termoregulaci těla a zvýšit riziko úpalu. Vinný střik nebo nízkostupňové pivo, které mají nižší obsah alkoholu a vyšší obsah vody, jsou v omezeném množství méně rizikové, protože obsah vody částečně kompenzuje dehydratační účinek alkoholu.
12.Používejte krém s UV faktorem
Používejte krém s UV faktorem – i když jdete jen na nákup. Pokud jste se neopalovali, použijte faktor 50! Ultrafialové (UV) záření ze slunce způsobuje poškození kůže, včetně spálení, předčasného stárnutí a zvyšuje riziko rakoviny kůže. Krém s UV faktorem (SPF) vytváří bariéru, která buď odráží, nebo absorbuje UV záření a zabraňuje jeho pronikání do pokožky. UVB záření je zodpovědné za spálení kůže a působí hlavně v létě, mezi 10. a 16. hodinou. Zato UVA proniká hluboko do pokožky a je aktivní celý rok – i když je pod mrakem nebo za sklem. Ochranný faktor SPF (Sun Protection Factor) na opalovacím krému se vztahuje pouze na UVB záření. Pokud tedy na obalu nevidíte označení »UVA v kroužku« nebo »broad spectrum«, nemusíte být chráněni kompletně. Čím vyšší je SPF faktor, tím vyšší je ochrana.
13.Spánek – pod slabou letní dekou a nazí
Pravidla pro spánek – pod slabou letní dekou a nazí. Během spánku se tělesná teplota snižuje, ale v horkém prostředí se tělo snaží teplo odvádět. Těžké přikrývky izolují teplo a brání jeho rozptylu, což vede k přehřívání a neklidnému spánku. Lehké prostěradlo nebo tenká deka umožňují kůži dýchat a podporují odvod tepla z těla, což přispívá k pohodlnějšímu a regenerativnějšímu spánku. Z fyziologického hlediska je pro efektivní termoregulaci a kvalitní spánek v horku preferováno spát nahý. Umožňuje to tělu lépe odvádět teplo, efektivněji se potit a udržovat optimální teplotu pro hluboký spánek. Pokud to nechcete nebo nemůžete, pak je klíčové zvolit co nejméně a co nejprodyšnější oblečení.
14.Spálíte-li se, ošetřete pokožku
Spálíte-li se, ošetřete pokožku – dejte si na postižená místa panthenol nebo bílý jogurt. Spálení kůže sluncem je zánětlivá reakce na poškození buněk kůže UV zářením. Nejdříve je potřeba ji zchladit, pak hydratovat a regenerovat. Panthenol (provitamin B5) má hydratační, protizánětlivé a regenerační účinky, které pomáhají zklidnit podrážděnou pokožku a podporují její hojení. Bílý jogurt (nebo tvaroh) obsahuje probiotika a enzymy, které mohou mít chladivý a protizánětlivý účinek, a jeho kyselost pomáhá obnovit pH pokožky.
15.Nechte si milování na pozdní večer
Nechte si milování na pozdní večer – sex v odpoledním vedru zatěžuje srdce. Sexuální aktivita je fyzická námaha, která zvyšuje srdeční frekvenci, krevní tlak a metabolickou aktivitu, což generuje teplo. V horkém počasí je pro tělo obtížnější efektivně odvádět toto teplo, což může vést k přehřátí a zvýšené zátěži kardiovaskulárního systému. U lidí se srdečními problémy nebo u starších osob může tato zvýšená zátěž v kombinaci s horkem vést k nepříjemným symptomům, nebo dokonce k srdečnímu selhání. Pozdní večer, kdy teploty klesají, je pro takovou aktivitu bezpečnější.
Video Úchvatná supercela nad Vsetínem (5.6.2025)Video se připravuje ...
Ne v Praze, ale nejvíc velkoměstského smogu na hraně smogové situace teď mají v Doksanech na venkově: 177 mikrogramů přízemního ozonu a údaje asi ještě malinko porostou (data jsou s více než 30minutovým zpožděním).