Úterý 27. února 2024
Svátek slaví Alexandr, zítra Lumír
Oblačno 12°C

Voličský průkaz 2024: Jak si ho zařídit a jde s ním volit v zahraničí?

Jak si vyřídit voličský průkaz pro krajské volby a jak s ním volit?
Jak si vyřídit voličský průkaz pro krajské volby a jak s ním volit?  (Autor: Blesk:FOTO: Jiří Koťátko / CNC)
Autor: Pavlína Zítková - 
2. ledna 2024
11:05

Už tušíte, že se nebudeme moci v roce 2024 zúčastnil voleb do zastupitelstev krajů? Pak máte možnost si požádat o voličský průkaz. Co k tomu potřebujete? Jak moc dopředu musíte o průkaz žádat a lze to jen písemně nebo i online?

Voličský průkaz je veřejnou listinou, na jejímž základě je volič oprávněn hlasovat ve vybraných volbách mimo volební okrsek, kde je zapsán ve stálém seznamu voličů u obecního úřadu. Když tedy zrovna nejste v okolí svého trvalého bydliště, můžete si o průkaz zažádat a jít volit jinam. 

U krajských voleb je jen specifikum toho, že i s voličským průkazem jste oprávněni volit jen ve volebních okrscích daného kraje.

Jak žádat o voličský průkaz

O voličský průkaz lze zažádat u obecního úřadu dle mého místa trvalého bydliště, a to několika způsoby:

  • Na základě osobní žádosti ode dne vyhlášení příslušných voleb do dvou dnů přede dnem voleb do 16 hodin.
  • Podáním v listinné nebo elektronické podobě ode dne vyhlášení příslušných voleb doručeným nejpozději 7 dnů přede dnem voleb do 16 hodin příslušnému obecnímu úřadu.
  • Přes portál občana - po přihlášení do Portálu občana může volič vytvořit žádost a zaslat ji přes datovou schránku příslušnému obecnímu úřadu. Tato žádost musí být doručena nejpozději 7 dnů přede dnem voleb do 16 hodin.

Žádost v listinné podobě musí být opatřena úředně ověřeným podpisem voliče. Podání v elektronické podobě musí být zasláno prostřednictvím datové schránky voliče. Žádost musí také obsahovat jméno a příjmení voliče, datum narození, adresu trvalého pobytu a případně adresu pro doručení voličského průkazu

Přikládáme i vzor žádosti o voličský průkaz pro obecní úřad. Obecní úřad nejdříve 15 dnů přede dnem voleb předá osobně voliči voličský průkaz anebo jej voliči zašle.

Jak volit s voličským průkazem

Jakmile se vám podaří voličský průkaz vyřídit, můžete jít volit, ale jak bylo řečeno, jen ve volebních okrscích daného kraje.

Voličský průkaz předložíte volební komisi. Neobsahuje ale vaši fotografii, proto je také nezbytné se prokázat občanským průkazem nebo cestovním pasem. Voličský průkaz si pečlivě hlídejte, protože za ztracený, odcizený nebo nedoručený voličský průkaz nelze vydat duplikát a nemůžete tím pádem volit.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa