Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C

Volební účast očima politologů: Jak vysokou čekají, co hraje do karet Babišovi a co Pavlovi?

 • Autor: vja,inf - 
  27. 1. 2023
  05:00

  Těsně před druhým kolem prezidentské volby se oba finalisté v boji o Hrad snažili co nejvíce mobilizovat své voličské základny a přesvědčit co největší počet podporovatelů neúspěšných kandidátů. Volební účast během druhého kola lámala rekordy, otázkou však zůstává, nakolik dokázali Andrej Babiš a Petr Pavel oslovit veřejnost k účasti v kole druhém. Komu by prospělo, kdyby do volebních místností dorazilo méně občanů, a jak pravděpodobně budou volit Češi v zahraničí? Otázky týkající se volební účasti ve druhém kole pro Blesk zodpověděli politologové Lukáš Jelínek a Jan Kubáček.

 • 1.Rekordní účast v prvním kole

  O prezidentské volby je od zavedení přímé volby v České republice mezi veřejností historicky největší zájem, který rok od roku evidentně roste. Minimálně účast v prvním kole od roku 2013, kdy Češi dostali poprvé možnost přímo vybrat budoucí hlavu státu, stoupá, s hlasovacími lístky k urnám chodí stále více lidí. Před deseti lety svému kandidátovi přišlo odevzdat hlas 61,31 % občanů s volebním právem, v roce 2018 se pak účast v prvním kole vyhoupla na 61,92 %. Letošní rok byl co do účasti v prvním kole prezidentské volby rekordní, svůj hlas totiž odevzdalo 68,24 % voličů, tedy 5 626 824 osob.

  První přímá volba prezidenta České republiky ve druhém kole zaznamenala účast nižší než v tom prvním. V souboji Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga přišlo svého favorita podpořit 59,11 % voličů. Když proti sobě před pěti lety stáli Jiří Drahoš a Miloš Zeman, nenechalo si příležitost rozhodnout o nové hlavě státu ujít 66,60 % voličů.

 • 2.Pavel cílí na výletníky

  Přestože oba kandidáti, kteří se dostali do finále prezidentské volby, se usilovně snaží mobilizovat co nejvíce svých voličů, zůstává otázkou, kolik jich ve druhém kole reálně přijde odvolit. Generál ve výslužbě a bývalý vysoký představitel NATO Petr Pavel podle svých slov však věří, že účast překročí čísla z prvního kola.

  „Je zřejmé, že volby nevyhrávají průzkumy veřejného mínění, volby vyhrávají hlasy ve volbách. Je potřeba apelovat na lidi, aby k volbám přišli, pokud jim skutečně záleží na tom, jak tahle země do budoucna bude vypadat. A já si myslím, že ten apel nachází poměrně silnou odezvu, a věřím tomu, že ta účast bude ještě silnější než v prvním kole,“ sdělil Blesku během středeční tiskové konference.

  A apelovat na voliče je skutečně potřeba i kvůli tomu, že volby jdou do finiše během zimního dovolenkového období. Nemalá část veřejnosti se tedy bude nacházet na horách mimo své bydliště, kam vyrazila za zimními radovánkami. Takoví voliči musí mít zařízený tzv. voličský průkaz, který jim umožní odevzdat svůj hlas i mimo svůj volební okrsek. Na tuto skutečnost na sociálních sítích upozornil i kandidát Petr Pavel.

  Kdo dřív volí, ten dřív jede! Druhé kolo voleb je před námi, na horách nasněžilo a moji kolegové by vám rádi nasdíleli důležité upozornění, se kterým můžu jen souhlasit,“ napsal k několika grafikám, kde například k nezbytnému vybavení k výkonu zimních sportů řadí i volební lístek.

  Volby přímo v dovolenkových střediscích by si však měli výletníci dobře promyslet. Například ve Špindlerově Mlýně může být totiž situace poměrně složitá. Starosta oblíbeného lyžařského střediska pro web Novinky.cz vyjádřil nad druhým kolem voleb obavy, jelikož v obci se ve stejný termín koná i Světový pohár v alpském lyžování žen. Celkově tedy v místě hrozí přetlak.

  Společně se Světovým pohárem dojde k nájezdu rekreantů z Německa, kde začínají zimní prázdniny, a do toho všeho ještě volby,“ postěžoval si. Vyznavačům zimních sportů, kteří vyrazí do Špindlu, tedy poradil, aby své hlasy raději odevzdali doma či cestou ve Vrchlabí, aby se vyhnuli zbytečným komplikacím.

  To, že na voličské průkazy upozorňuje právě Pavel, není podle politologa Jana Kubáčka náhodou. „Je to vždycky část voličů. Může to být dokonce až v rozsahu třeba 2 % z celkového počtu, což je hodně ve výsledku. A většinou to vždycky bývají voliči městští, to znamená, že dominantně to budou voliči Pavla. Proto toto téma drží a vyzývá, aby nejdřív odvolili a až potom užívali takového programu,“ okomentoval pro Blesk strategii generála.

 • 3.Experti: Nad 70 % se účast nevyhoupne

  Politolog Lukáš Jelínek optimistický odhad účasti v druhém kole s Pavlem příliš nesdílí.

  Oba kandidáti podle mě vedou takovou kampaň, která má spíše tendenci voličskou účast snižovat a voliče od voleb odrazovat. Ale stejně tak se může nakonec stát, že vystupování jednoho nebo druhého kandidáta bude naopak motivovat někoho, aby změnil svůj názor, a přesto k volbám šel a volil jeho protivníka,“ zhodnotil situaci pro Blesk. Úplně černě však účast ve druhém kole přece jen nevidí. „V tomhle tom směru se to odhaduje velmi těžko, ale myslím si, že bude srovnatelná s prvním kolem nebo možná trošku nižší,“ předvídá.

  Kubáček přílišný propad v účasti nečeká, zároveň ale podle něj více než 70 % voličů nepřijde.

  Dojde k vyšší mobilizaci, můj odhadovaný rozptyl je někde mezi 68-69 %. Ale zase část voličů, co přišli v prvním kole, nepřijde, takže ono se to promíchá, myslím si, že to bude do 70 %,“ míní expert. „Oba dva ty tábory jedou hodně na mobilizaci, získávání nových voličů, což je samozřejmě hodně náročné, takže si myslím, že to bude na podobných hodnotách jako v prvním kole,“ doplnil pro Blesk.

 • 4.Méně odevzdaných hlasů by nahrálo Babišovi

  Nižší účast by podle Kubáčka poukázala na to, že vedení kampaně některého z kandidátů nebylo ideální a nedokázal dostatečně namotivovat nové voliče. „Třeba kandidát byl pasivnější, než měl být, nebo druhý kandidát od prvního kola naopak přepálil a bere tu kampaň tak emotivně, až to část voličů odrazuje,“ uvedl a dodal, že v takovém případě by zkrátka byla na vině strategie kampaní, která voliče zklamala a nedala jim důvod k volbám vůbec přijít.

  Nižší účast ve druhém kole by podle názoru Jelínka mohla pomoci spíše Andreji Babišovi. „Opírá se o pevné voličské jádro, ale a ve srovnání s tím prvním kolem už nemá tolik možností, kde nové voliče nabírat. Naopak Petr Pavel potřebuje získat maximum voličů od těch neúspěšných kandidátů z prvního kola a zkusit nabrat i nějaké nerozhodnuté, aby si pojistil to svoje vítězství v prvním kole,“ shrnul pro Blesk možnosti kandidátů.

  Otázkou však podle něj zůstává, zda je k podobnému účelu generálova kampaň dobře stavěna. „Nemám pocit, že by ta kampaň Petra Pavla byla argumentačně vystavěna tak, že by ty nové voliče nějak zvlášť lákala,“ vyjádřil obavy.

  Zajímavé bude sledovat i situaci ve volbách u Čechů dlouhodobě žijících v zahraničí, kde Petr Pavel v prvním kole drtivě porazil Andreje Babiše. „Češi v zahraničí jsou často velmi disciplinovanými voliči a ti, kteří žijí v cizině dlouhodobě jako emigranti, nebo jsou třeba mladší a v cizině studují nebo pracují, tak podle mě z valné většiny budou opět hlasovat pro Petra Pavla,“ neočekává změnu Jelínek. Babiš prý podle jeho slov má minimální šanci tento typ voličů oslovit. „Tomuto typu voličů, kteří jsou světaznalí a zcestovalí, prostě styl a rétorika Andreje Babiše vůbec nevyhovují,“ dodal závěrem.

  Video  Volby startují, kandidáti mají poslední hodiny! Útoky na Ukrajině a drama během koncertu Margity  - Bára Horáková
  Video se připravuje ...
  21:18
  29. 1. 2023

  Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

  20:57
  29. 1. 2023

  Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

  20:51
  29. 1. 2023

  Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

  Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

  Kompletní online

rudy_hnis ( 28. ledna 2023 10:16 )

Takže maxpax nám svými znalostmi dokazuje, že je neúspěšný kontráš. Prostě i kontráši se s ním nechtěli špinit.
Nejhorším nepřítelem komunisty je zase komunista. Tak vykopnutý maxpax už může jen plivat jedovatou slinu.

milan59 ( 28. ledna 2023 09:45 )

Hm tak to mám smolíčka a pacholíčka budu se muset vydat na cestu POLITOLOGA a sdělovat co a jak a kdy bude
Nojo hu hu humor muší bejt i kdyby na chleba nebylo

roxin ( 27. ledna 2023 18:24 )

NEPŘEDBÍHEJ UDÁLOSTI, chvíli ještě VYDRŽ!

Fero Hrabal ( 27. ledna 2023 17:49 )

Konečně se Bureš odkopal. Nejen jak se bojí "nové totality", že se dává do kupy s představiteli té staré: http­s://ww­w.re­flex­.cz/cl­anek­/vol­by-prezidentske-volby/117138/babis-jednal-v-decine-se-stalinistou-skalou-salonek-hlidalo-18-policistu-fotografa-reflexu-vyhodil.html *** Ostatně však donedávna vládl Babiš celé roky de facto společně s partou stalinistů a ruskou pátou kolonou v parlamentě.... a EU je pro něj pouze dojná kráva .... ALE prohlášení Babiše, že by odmítl pomoc napadené spojenecké zemi, což se rovná porušení mezinárodních závazků a de facto kroku k VYSTOUPENÍ Z NATO! -- to už hraničí s vlastizradou (ve funkci prezidenta by šlo o VELEZRADU pokud by sabotoval splnění spojeneckých závazků)! Bodejť by ho ruská pátá kolona nepodporovala. (Druhou možností je, že Bureš je slabomyslný magggggor, který ani neví co plácá za nesmysly, což potvrzuje verzi, že Agrofert i ANO založilo, řídí a vlastní ve skutečnosti zákulisní Bratrstvo rudé placky).

Fero Hrabal ( 27. ledna 2023 17:48 )

Stačí se podívat, kdo stojí za Babišem, resp. proti generálu Pavlovi - na tu podivnou, obskurní hnědo-rudou alianci Vrábela, Okamury, Zemana, Bobošíkové, Volného, Konečné, Skály, Paroubka, Foldyny, Klause, Xavera atd. (se kterou by slušný člověk opravdu nechtěl asi stát v jednom šiku) - a rozumnému občanovi je hned jasné koho volit!!
Jinak ve zkratce, 4 jednoduché argumenty proti volbě Bureše:
1) Zatímco "komunistický rozvědčický" kurz SKONČIL 2 ROKY PO LISTOPADU, Babišův Agrofer byl zřejmě vybudován a jednoznačně od počátku i dávno po Listopadu řízen vysokými důstojníky StB a agenty KGB ! Po r. 1989 se totiž magnát z Agrofertu, agent Bureš, obklopil minimálně 20 bývalými důstojníky a spolupracovníky StB a KGB, z nichž mnozí pro něj pracují anebo pobírají dividendy asi dodnes! A navíc vládl Babiš celé roky de facto společně s partou stalinistů a činitelů ruské páté kolony v parlamentě.
Burešův tým nejbližších spolupracovníků: Třeba Babišův právník a předseda dozorčí rady Agrofertu JUDr. Libor ŠIROKÝ byl důstojníkem X. správy StB (boj s vnitřním nepřítelem) a spolupracovníkem V. správy KGB. Mezi Babišovy další estébácké kumpány patří bývalý špion komunistické rozvědky Jozef Kubů (někdejší zástupce náčelníka 37.odboru St a jeho podřízený Pavol Dobiaš; bývalá důstojnice I. správy StB – rozvědky - JUDr. Radmila Kleslová a zejména vedoucí právník Agrofertu RSDr. JUDr. Alexej Bílek (dříve pracovník VŠ politické ÚV KSČ a posléze jeden z tvůrců ekonomického zázemí polistopadové KSČ; syn Vilibalda Bílka - agenta StB, pod krycím jménem Richter a Villi / č.svazku 5687 a 31876, a Hermíny Bílkové - krycí jméno Mona, č. sv. 688318). Zbytek představenstva Agrofertu tvoří bývalí agenti StB, např.: František Janů (krycí jméno Fišer, č. svazku 35389); Roman Karlubík (krycí jméno Janovic, č. svazku 38838); Ivan Souček, dosazený Babišem do firem MERO a ČEPRO (krycí jméno Suk, č. svazku 45086) a Vladimír Zoul, Babišem dosazen do Státní tiskárny cenin (agent VKR pod č. 147110), r

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa