Čtvrtek 30. března 2023
Svátek slaví Arnošt, zítra Kvido
Zataženo, déšť 13°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Mostu v komunálních volbách 2022

Město Most
Město Most  (Autor: Profimedia)
Autor: mah - 
27. srpna 2022
17:40

V Mostě se v komunálních volbách 2022 utká deset volebních stran a hnutí. To je o dvě méně, než před čtyřmi lety. Současný primátor Jan Paparega z hnutí ProMost bude svůj post obhajovat. Podívejte se, kdo kandiduje na primátora Mostu.

Kandidáti na primátora Mostu 2022

Kandidát

Volební strana

Jarmila Fuchsová

SPD s podporou Trikolory

Jan Paparega

ProMOST

Jan Hrubeš

Piráti a Zelení pro Most

Ivana Hvězdová

ANO

Hana Svobodová

Občané městu, město občanům

Jiří Nedvěd

Mostečané Mostu

Nikola Vavřincová

Demokratická strana zelených

Roman Houska

ODS a nezávislí

Radek Belej

KSČM

Aleš Jaroš

ČSSD

Jarmila Fuchsová (SPD s podporou Trikolory)

Hnutí SPD, na jehož kandidátce se v Mostě objeví i zástupci Trikolory, vede do voleb Jarmila Fuchsová.

Ta za SPD kandidovala do zastupitelstva už před čtyřmi lety. Tehdy ovšem hnutí ve městě neuspělo a nezískalo žádný mandát.

Jan Paparega (ProMOST)

Svou pozici bude obhajovat i primátor města Most Jan Paparega, který stojí v čele města už osmým rokem a zároveň je zastupitelem Ústeckého kraje.

Poprvé Jan Paparega pronikl do komunální politiky v Mostě v roce 2010, kdy byl zvolen za TOP 09. Stranu ovšem v roce 2014 opustil a kandidoval jako nestraník za hnutí Severočeši.cz. To mu přineslo úspěch, když po vítězství ve volbách hnutí zvládlo domluvit koalici, a Paparega se tak stal primátorem Mostu. V roce 2016 založil hnutí ProMOST se kterým kandidoval v komunálních volbách 2018 a zvládl obhájit post zastupitele města i pozici primátora.

Jan Hrubeš (Piráti a Zelení)

Společnou kandidátku Pirátů a Zelených vede Jan Hrubeš, který je členem Zelených.

Hrubeš na magistrátu působí jako zastupitel od roku 2018, kdy byl zvolen rovněž na společné kandidátce Pirátů a Zelených. Tehdy ovšem kandidoval ze čtvrtého místa. Poprvé se voleb zúčastnil v roce 2014, kdy neúspěšně vedl kandidátku Zelených a nezávislých kandidátů.

Ivana Hvězdová (ANO)

Hnutí ANO se rozhodlo v komunálních volbách vsadit v čele kandidátky na novou tvář. V roce 2022 se tak lídryní stala Ivana Hvězdová.

Ta za hnutí ANO kandidovala zatím pokaždé. Zatímco v roce 2018 se z pátého místa do zastupitelstva dostala, o čtyři roky dříve, kdy kandidovala ze sedmého místa, úspěšná nebyla.

Hana Svobodová (Občané městu, město občanům)

Hnutí Občané městu, město občanům vede v komunálních volbách 2022 Hana Svobodová.

Ta za něj kandiduje již potřetí. Ani při jedné příležitosti ovšem hnutí neuspělo a nezískalo na magistrátu žádný mandát.

Jiří Nedvěd (Mostečané Mostu)

Hnutí Mostečané Mostu vede do voleb radní Jiří Nedvěd. Ten ovšem v komunálních volbách 2022 změnil dres, před čtyřmi lety kandidoval za hnutí primátora Paparegy ProMOST.

Nedvěd se do zastupitelstva poprvé dostal v roce 2014, kdy kandidoval za hnutí Severočeši Most. 

Nikola Vavřincová (Demokratická strana zelených)

Demokratická strana zelených v Mostě pro komunální volby 2022 nedala dohromady kompletní kandidátku. Do čela jejích sedmi kandidátů se postaví Nikola Vavřincová.

Ta za Demokratickou stranu zelených zkoušela kandidovat již v roce 2014. Tehdy ovšem neuspěl.

Roman Houska (ODS)

ODS přizvala na svou kandidátku pro komunální volby 2022 i nezávislé osobnosti. Do čela se pak postavil lékař a zastupitel Mostu Roman Houska.

Ten je členem zastupitelstva od roku 2018, kdy byl zvolen jako nestraník z osmého místa kandidátky ODS. Kandidovat zkoušel i v roce 2014, kdy figuroval na devátém místě kandidátky ODS, ale neuspěl. Poprvé se o místo v zastupitelstvu ucházel v roce 2010, kdy kandidoval z 25. místa kandidátky TOP 09, ta ovšem tehdy získala pouze dva mandáty.

Radek Belej (KSČM)

KSČM vede v komunálních volbách 2022 v Mostě dlouholetý zastupitel Radek Belej.

Ten se do zastupitelstva města Most pokoušel poprvé dostat už v roce 1998, kdy ovšem z 22 místa kandidátky neuspěl. Zvolen zastupitelem byl poprvé až v komunálních volbách 2002. O čtyři roky později ze zastupitelstva vypadl. Od roku 2010 je ovšem nepřetržitě členem zastupitelstva.

Aleš Jaroš (ČSSD)

ČSSD se v komunálních volbách rozhodla vsadit na novou tvář. Do voleb jí povede Aleš Jaroš.

Pro toho půjde o první pokus dostat se na mostecký magistrát.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa