Špoták byl dosud náměstkem pro sociální věci. Do hejtmanského křesla jej dostaly hlasy Pirátů, STAN a ANO. Hlasovali pro něj i dva zastupitelé ČSSD a jeden zastupitel SPD. Volby se nezúčastnili zastupitelé za ODS a TOP 09.

Piráti před dvěma týdny vypověděli koalici, v níž byli se STAN, ODS a TOP 09. Argumentovali tím, že ODS a TOP 09 si podle nich „na sílu“ prosadila do představenstva Klatovské nemocnice kontroverzního místopředsedu krajské ODS Romana Jurečku. Kritika se snesla i na kumulaci uvolněných funkcí u dvou zastupitelů ODS.

Pro další spolupráci s ODS požadovali ještě v neděli Jurečkovo odvolání a odstranění kumulace funkcí. ODS vyjádřila ochotu tyto podmínky splnit. Předseda nejsilnějšího zastupitelského klubu Petr Vanka (ANO) na pondělním zastupitelstvu ale navrhl odvolání rady.  Po zvolení nového hejtmana se ještě budou obsazovat další posty.

Mauritzová: Chybělo smírčí jednání

ODS s TOP 09 vytkla ANO, že nesdělili žádné zásadní důvody k odvolání rady, exhejtmance chybělo, že o sporných bodech nepředcházela hlasování diskuze. „Mrzí mě, že ani jeden z našich koaličních partnerů nevyužil pojistek, které měl v koaliční smlouvě, a že tedy nedošlo k tomu, že jsme si sedli a měli smírčí jednání,“ řekla.

„My jsme nezpůsobili rozkol ve vaší koalici. Nejsme ti, co koalici rozbili, ale jste to vy, kteří koaliční spolupráci ztratili,“ uvedl Roman Zarzycký, krajský předseda ANO.

Rozdělení sil

Koalice, která dosud v kraji vládla, měla celkem 25 hlasů v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu – 11 hlasů měla ODS a TOP 09 a po sedmi mandátech STAN i Piráti. Pokud by se pro novou koalici spojili Piráti a STAN s ANO, měla by tato koalice 30 hlasů. Klub ANO, které minulé krajské volby vyhrálo, posílili i nezávislí zastupitelé, takže má nyní 16 členů.

Složení krajské rady je teď následující: Piráti včetně hejtmana mají dvě křesla, STAN tři a ANO čtyři. Náměstky hejtmana budou Petr Vanka (ANO), Roman Zarzycký (ANO), Martin Záhoř (ANO), Pavel Čížek (STAN), Josef Bernard (STAN) a Pavel Hais (Piráti). Novými radními jsou Vladimír Kroc (ANO) a Libor Picka (STAN). 

VIDEO: Programové priority vlády loni v druhé polovině listopadu.

Video
délka: 02:42.60
Video se připravuje ...

Vláda: Programové priority. Videohub E15

Fotogalerie
17 fotografií