Pátek 14. června 2024
Svátek slaví Roland, zítra Vít
Oblačno 20°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Olomouce v komunálních volbách 2022

Radnice na Horním náměstí v Olomouci
Radnice na Horním náměstí v Olomouci  (Autor: Profimedia)
Autor: mah - 
18. srpna 2022
09:42

V Olomouci se komunálních voleb 2022 zúčastní 11 subjektů. To je o pět méně, než před čtyřmi lety. Své místo bude obhajovat i současný primátor Miroslav Žbánek z hnutí ANO. Podívejte se, kdo všechno v Olomouci kandiduje na primátora.

Kandidáti na primátora Olomouce 2022

Kandidát

Volební strana

Tomáš Pejpek

ProOlomouc a Piráti

Bohuslav Coufal

Svobodní, Soukromníci, Koruna Česká a Konzervativní strana

Andrea Hanáčková

STAN, Zelení a nezávislí kandidáti

Pavel Jelínek

SPD a Trikolora

Markéta Záleská

Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09)

Václav Dvořák

Přísaha

Otakar Štěpán Bačák

spOLečně

Miroslav Žbánek

ANO

Pavel Mužný

Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska

Michael Mencl

Olomoučané

Liběna Večeřová

KSČM

Tomáš Pejpek (ProOlomouc)

Hnutí ProOlomouc se v komunálních volbách 2022 v Olomouci spojilo s Piráty. Do čela kandidátky se postavil architekt Tomáš Pejpek.

Ten je členem olomouckého zastupitelstva od roku 2014, kdy poprvé kandidoval z druhého místa kandidátky ProOlomouc. V roce 2018 už kandidoval jako lídr hnutí.

Bohuslav Coufal (Svobodní, Soukromníci, KČ a KS)

Společnou kandidátku stran Svobodní, Soukromníci, Koruna Česká a Konzervativní strana vede Soukromník Bohuslav Coufal. Ten ovšem stojí v čele neúplné kandidátky, čtyři strany dali dohromady pouze patnáct kandidátů z 45 možných.

Ten kandidátku Soukromníků, Svobodných a Volby OK vedl i před čtyřmi lety, kdy se ovšem do zastupitelstva nedostal.

Andrea Hanáčková (STAN a Zelení)

Kandidátku hnutí Starostové a nezávislí, Zelených a nezávislých kandidátů vede v Olomouckých komunálních volbách 2022 Andrea Hanáčková ze STAN.

Ta se do zastupitelstva Olomouce dostala poprvé v roce 2018, kdy kandidovala na 6. místě společné kandidátky STAN a Pirátů.

Pavel Jelínek (SPD a Trikolora)

Společnou kandidátku pro komunální volby 2022 podalo hnutí SPD a strana Trikolora. Do jejího čela se postavil Pavel Jelínek z SPD, který působí i jako zastupitel Olomouckého kraje a má zkušenosti z Poslanecké sněmovny.

Zkušenosti s komunální politikou začal sbírat v roce 1998 za ODS. Jeho první dva pokusy dostat se do zastupitelstva města Olomouc v letec 1998 a 2002 ovšem nedopadly úspěšně. Zvolen tak byl až v roce 2006 a o čtyři roky později se mu podařilo mandát obhájit. V roce 2014 ovšem už nekandidoval a o rok později se stal členem SPD. Za tu znovu zkoušel kandidovat do zastupitelstva Olomouce, z pátého místa kandidátky ovšem neuspěl.

Markéta Záleská (Spolu)

Stejně jako před rokem při volbách do Poslanecké sněmovny se v komunálních volbách 2022 rozhodli spojit zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Do čela kandidátky se postavila náměstkyně primátora Markéta Záleská.

Ta se do olomouckého zastupitelstva poprvé dostala po komunálních volbách 2018, po kterých se zároveň stala náměstkyní primátora. Poprvé ovšem zkoušela kandidovat už v roce 2010, kdy ovšem neuspěla.

Václav Dvořák (Přísaha)

Hnutí Přísaha zasáhne do komunálních voleb v Olomouci v roce 2022 poprvé. Lídrem kandidátky se ve městě stal Václav Dvořák.

Ten si kandidaturu do zastupitelstva Olomouce již jednou vyzkoušel, když v roce 2014 kandidoval ze čtvrtého místa Strany Práv Občanů. Ta ovšem ve volbách nezískala žádné mandáty.

Otakar Štěpán Bačák (spOLečně)

Hnutí spOLečně vede do komunálních voleb 2022 náměstek primátora Otakar Štěpán Bačák. Ten se přitom do zastupitelstva a rady města dostal až v roce 2019, kdy na mandát a funkce rezignoval jeden z jeho stranických kolegů.

Bačák v roce 2018 kandidoval do zastupitelstva Olomouce poprvé Z pátého místa se ovšem do zastupitelstva původně nedostal, mandát tak získal až poté, co se v roce 2019 rozhodl rezignovat jeden z jeho zvolených stranických kolegů.

Miroslav Žbánek (ANO)

Svou pozici v čele města bude v komunálních volbách 2022 obhajovat i primátor Olomouce z hnutí ANO Miroslav Žbánek.

Ten sedí v zastupitelstvu od roku 2014, kdy poprvé kandidoval jako dvojka hnutí ANO. Do čela kandidátky se dostal až o čtyři roky později. Po volbách 2018 se hnutí ANO podařilo vyjednat si koalici, díky které se Žbánek stal primátorem Olomouce.

Pavel Mužný (Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska)

Kandidátku krajně pravicové Republikánské strany Čech, Moravy a Slezska vede Pavel Mužný. Ten ovšem nestojí v čele kompletní kandidátky. Vede totiž uskupení složené pouze z 28 kandidátů z 45 možných.

Poprvé zkoušel Mužný kandidovat do zastupitelstva Olomouce v roce 2018, kdy rovněž vedl kandidátku republikánů, ale mandát nezískal.

Michael Mencl (Olomoučané)

Na kandidátce Olomoučané najdou v komunálních volbách 2022 v Olomouci voliči představitele ČSSD a nezávislé kandidáty. Do jejího čela se postavil sociální demokrat Michael Mencl.

Ten kandidoval i v komunálních volbách v letech 2018 a 2014. Kandidoval ovšem z 18. respektive 22. místa a mandát tak ani jednou nezískal.

Liběna Večeřová (KSČM)

KSČM vede v Olomouci v komunálních volbách 2022 Liběna Večeřová.

Ta za komunisty kandiduje už potřetí. V roce 2014 figurovala na 11 místě kandidátky, o čtyři roky později pak figurovala na druhém místě kandidátky. Ani jednou se ovšem do zastupitelstva města nedostala.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa