Úterý 26. října 2021
Svátek slaví Erik, zítra Šarlota
Oblačno 13°C

Mladou Boleslav uhájil Nwelati pro ODS. V novém zastupitelstvu ale oslabí

Mladou Boleslav by chtěl dál řídit Raduan Nwelati z ODS, sliboval proto nulovou toleranci cizincům.
Mladou Boleslav by chtěl dál řídit Raduan Nwelati z ODS, sliboval proto nulovou toleranci cizincům.  (Autor: Profimedia)
Autor: mah, ČTK - 
6. října 2018
22:30

Kandidáti na primátora v Mladé Boleslavi se před volbami nejčastěji zabývali problematikou zahraničních dělníků. Současný primátor Raduan Nwelati (ODS) by si chtěl vybojovat čtvrté období v čele radnice tím, že cizincům slibuje nulovou toleranci. Jeho oponenti hledají řešení i jinde, například Robin Povšík chce více spolupracovat s agenturami a ubytovnami nebo do města přivést zahraniční policisty.

Tomáš Suchý – KSČM (6,62 % - 5. místo)

Komunisté v komunálních volbách ztratili dvě procenta. To je ve výsledku připravilo o jednoho zastupitele.

Komunisté v Mladé Boleslavi vsadili na nestraníka Tomáše Suchého. Zastupitel Mladé Boleslavi a ředitel základní školy jako svou prioritu na stránkách KSČM uvádí touhu „posunout měto o kousek dál a společně s občany zkvalitnit náš život v Mladé Boleslavi“.

Iva Bílková – TOP 09 (4,09 - 8. místo)

TOP 09 chybělo k zisku mandátu necelé jedno procento. V komunálních volbách v Mladé Boleslavi tak skončila předposlední.

Stranu do voleb vedla Iva Bílková. V programu sázela především na zvýšení bezpečnosti ve městě. Slibovala vyšší rozpočet pro městskou policii i to, že agentury budou více zodpovědné za své zaměstnance, i to, že dojde k repatriaci těch agenturních pracovníků, kteří se nezačlení do místního trhu práce.

Kromě toho se chtěla zaměřit na životní prostředí. Chtěla podpořit městské mikroklima třeba více vodními prvky či místy pro vsakování dešťové vody. Zároveň se podle TOP 09 měl ve městě rozvíjet bike sharing a město mělo zároveň podpořit meziměstskou vlakovou dopravu jako náhradu automobilismu především na spojnici Praha – Mladá Boleslav – Liberec.

Raduan Nwelati – ODS (28,76 % - vítěz)

ODS ve městě uhájila vítězství. Oproti volbám v roce 2014 dokonce o jedno procento posílila, i přesto ovšem podle propočtů ztratila jeden mandát a bude tak mít pouze 11 zastupitelů.

Primátor města se syrskými kořeny zaujal svou kampaní, kde slibuje „nulovou toleranci cizincům“. Po kritice původního návrhu, který zveřejnil na Facebooku, své heslo upravil na „Boleslav je Boleslaváků, nulová tolerance cizincům, kteří nedodržují naše zákony“.

Nwelati se hájil tím, že není proti cizincům, ale chce, aby se zahraniční dělníci chovali slušně. Vadí mu ovšem to, že většinu přestupků ve městě podle něj spáchají právě dělníci z ciziny.

Nwelati jinak v čele města stojí nepřetržitě od roku 2006 a doufá, že svou pozici obhájí i letos. Kromě toho se v roce 2018 rozhodl zároveň za Mladoboleslavsko kandidovat do Senátu.

Jiří Bouška – ANO + Volba pro Mladou Boleslav (26,42 % - 2. místo)

Koalice hnutí ANO a Volby pro Mladou Boleslav si polepšilo o 6 procent hlasů. Díky tomu by v novém zastupitelstvu měla získat o dva mandáty navíc, celkově 10.

Společnou kandidátku hnutí ANO a Volby pro Mladou Boleslav vedl do voleb první náměstek primátora Nwelatiho Jiří Bouška. Ten by se chtěl zaměřit na řešení husté dopravy na území města.

Situaci by podle programu koalice mělo zlepšit vybudování parkovacích domů na Severním sídlišti a v areálu Klaudiánovy nemocnice či výstavba sjezdu do průmyslové zóny u Řepova z dálničního nájezdu do Kosmonos.

Lidi z aut by podle programu hnutí měla dostat i MHD, která by v případě jejich úspěchu měla pro Boleslaváky zlevnit, zároveň by se ve městě měly objevit chytré zastávky a systém MHD by měl být integrován i s krajskými spoji.

Jan Krištofiak – Krásná Mladá Boleslav (3,22 % - 9. místo)

Krásná Mladá Boleslav u voličů příliš nebodovala. Se ziskem lehce přes 3 procenta skončila v komunálních volbách na posledním místě.

Kandidátku ODA a nezávislých kandidátů vedl Jan Krištofiak. Ten se voliče snažil nalákat například svým plánem na to, aby občané Mladé Boleslavi měli parkování zdarma nebo levnější vstupné do městského bazénu, sportovního areálu či divadla.

I ODA se ve svém programu věnovala problému agenturních dělníků. V případě úspěchu by tak chtěla navýšit počet strážníků. Zároveň navrhuje, aby ubytovny měly povinnost se registrovat či mít zajištěnou spolupráci s bezpečnostní agenturou.

Robin Povšík – ČSSD (7,79 % - 4. místo)

ČSSD přišla o více než polovinu voličů. Před čtyřmi lety ve městě získala přes 18 procent hlasů. Letošní výsledek znamená, že podle propočtů přijde o čtyři zastupitele a na magistrátu tak zůstanou pouze tři členové strany.

Sociální demokraté sází ve volbách na Robina Povšíka. Ten v současnosti předsedá Výboru pro spolupráci se Škoda Auto. Na svých Facebookových stránkách slibuje v případě úspěchu například výstavbu 600 městských bytů, ve kterých by město bylo schopné garantovat dostupný nájem všem, kteří byty potřebují.

Zároveň se vyslovuje proti hazardu v centru města, který podle něj vede ke zhoršené bezpečností situaci.

I on se věnuje problematice agenturních dělníků z ciziny. Přál by si tak do města dostat i hlídky policistů ze zemí, odkud agenturní pracovníci přicházejí. Už na začátku září přitom ve městě začali působit dva policisté z Polska a dva ze Slovenska. Zároveň by si přál, aby personální agentury začaly při náboru preferovat ty osoby, které jsou ochotné do Mladé Boleslavi přijít pracovat i se svým partnerem.

Václav Štýbler – SPD (4,9 % - 7. místo)

SPD v Mladé Boleslavi sahala po pěti procentech, které by jí zajistili alespoň jeden mandát. Nakonec ovšem skončila o desetinu procenta před branami magistrátu.

SPD v čele s Václavem Štýblerem by ve městě chtěla zastavit výstavbu ubytoven pro cizince. Naopak podpořit by chtěla výstavbu bytů s regulovaným nájemným pro mladé rodiny nebo odstavná parkoviště na příjezdových cestách do města.

Jana Krumpholcová – Koalice KDU-ČSL a Zelených (5,44 % - 6. místo)

Lidovci a Zelení obsadili v komunálních volbách 6. místo a stali se nejmenší stranou, která získá zastupitele. Podle propočtů by měli na magistrátu usednout dva zástupci koalice.

Koalici lidovců a Zelených vede do voleb Jana Krumpholcová (Zelení). Ta v aplikaci Volební lavička uvedla, že by ráda zvýšila financování městských mateřských a základních škol. Kromě toho by chtěla občanům zpřístupnit zápisy a audiozáznamy ze zastupitelstva nebo v rozpočtu vyčlenit milion korun na participativní rozpočet.

Daniel Marek – STAN (12,76 % - 3. místo)

Starostové se ve volbách dostali na třetí místo, získali ovšem jen necelou polovinu hlasů hnutí ANO, které obsadilo stříbrnou příčku. V novém zastupitelstvu tak budou mít pět členů.

Daniel Marek před čtyřmi lety vedl kandidátku TOP 09, nyní ale stojí v čele kandidátky Starostů, kteří v Mladé Boleslavi kandidují poprvé. Mezi jejich plány patří posílení bezpečnosti či úleva od přetížené dopravy. Zároveň by ovšem rádi zřídili útulek pro psy nebo dokončili rekonstrukci Domu kultury.

Výsledky komunálních voleb v Mladé Boleslavi najdete ZDE

Doporučujeme
tomik007 ( 28. září 2018 00:50 )

Syrskeho primatora sesadi ukrajinska Krnda

Zobrazit celou diskusi
Další videa