Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Primátor Mladé Boleslavi vystartoval proti cizincům. Škodovka se ohradila

Autor: nkov, ČTK - 
30. srpna 2018
17:20

Automobilka Škoda Auto se ohradila proti předvolební kampani primátora Mladé Boleslavi Raduana Nwelatiho (ODS). Lídr kandidátky ODS v obecních volbách a zároveň kandidát ODS do Senátu na billboardech vyzývá k nulové toleranci k cizincům. Zástupci automobilky mu napsali dopis, že v kampani zneužívá jméno společnosti Škoda Auto. Cizinci žijící v Mladé Boleslavi jsou hlavně zaměstnanci automobilky. Nwelati ČTK řekl, že dopis zatím nečetl.

Dopis má ČTK k dispozici a Škoda Auto v něm odmítá diskriminaci na základě etnické nebo národnostní příslušnosti.

Nwelati nedávno zveřejnil na sociální síti návrh předvolebního billboardu, na kterém stál slogan „Boleslav je Boleslaváků, nulová tolerance cizincům. Chceš tu pracovat, dodržuj pravidla, jinak tě tu nechceme.“ U příspěvku se strhla bouřlivá diskuse. Později Nwelati přidal větu, že nulová tolerance se týká cizinců, kteří nedodržují zákony. Plakáty s tímto sloganem již visí v ulicích.

„V souladu s etickým kodexem Škoda Auto je pro nás klíčovou hodnotou rovnost šancí a rovné zacházení. Zásadně odmítáme jakoukoli formu diskriminace na základě etnické či národností příslušnosti, pohlaví, vyznání, světového názoru, věku, postižení, sexuální orientace, barvy pleti, politických postojů, sociálních důvodů či ostatních znaků,“ píše automobilka v dopise, pod kterým jsou podepsaní člen představenstva Bohdan Wojnar a vedoucí vnějších vztahů Michal Kadera.

„Dopis jsem ještě nečetl, předpokládám, že bude na podatelně. Škoda Auto se nám také snaží pomáhat v rámci bezpečnosti ve městě a sama při některých jednáních uznávala, že zahraniční dělníci dělají problémy a věřím tomu, že se shodneme,“ řekl Nwelati. Dodal, že Škodovku na billboardu vůbec nezmiňuje.

Nwelati: Chci tu jen slušné dělníky

„Nejsem vůbec proti cizincům, naopak. (Já) jsem i napsal na facebooku, že vnímám to, že se bez zahraničních dělníků neobejdeme. Na druhou stranu já chci, aby tady byli dělníci, kteří se budou chovat slušně. A ti, co se nebudou chovat slušně, tak ať si jedou pracovat někam jinam,“ řekl ČTK Nwelati, podle kterého jde o regulérní požadavek.

Škoda Auto v dopisu uvádí, že z téměř 24.000 kmenových zaměstnanců je cizinců deset procent, prakticky bez výhrady má jít o občany z Polska a Slovenska, kteří se protiprávního jednání prakticky nedopouštějí.

"Zvolená tonalita vašich výroků je z našeho pohledu v rozporu s našimi hodnotami i s dobře se rozvíjející spoluprací mezi naší společností a městem,“ uvádí Škoda v dopise.

Nulová tolerance platí podle Nwelatiho pro všechny, kteří nedodržují zákony, 90 procent přestupků mají podle něj na svědomí právě cizinci. „Je logické, že zmíním na billboardu je a nebudu zmiňovat ten zbytek, těch deset procent. Ale to neznamená, že nulová tolerance bude jen pro cizince, ta bude pro všechny,“ dodal primátor.

Automobilka v dopisu zmiňuje také to, že i pro ni je důležité téma bezpečnosti v regionu. Firma zmiňuje například osmimilionový příspěvek na kamerový systém nebo nový vůz pro městskou policii. Rozvojový fond automobilky má podle dopisu podporu bezpečnosti jako jednu z priorit.

Nwelati je primátorem Mladé Boleslavi od roku 2006. Celkem se o křeslo primátora uchází devět uskupení.

Video  Jak si šéfové stran chatují s reklamními agenturami kvůli komunálním volbám  - Martin Bartkovský
Video se připravuje ...

Doporučujeme
Video se připravuje ...
Další videa