Úterý 21. března 2023
Svátek slaví Radek, zítra Leona
Oblačno 13°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Karviné v komunálních volbách 2022

Karviná
Karviná  (Autor: Profimedia)
Autor: mah - 
14. září 2022
14:46

O hlasy voličů v komunálních volbách 2022 v Karviné se utká šest hnutí a stran a jedna jejich koalice. Voliči tak budou mít menší výběr než v roce 2018, kdy kandidovalo osm subjektů. Svou pozici bude obhajovat i současný primátor z ČSSD Jan Wolf. Podívejte se, kdo jej vyzve a v komunálních volbách kandiduje na post primátora Karviné.

Kandidáti na primátora Karviné 2022

Kandidát

Volební strana

Martin Gebauer

ANO

Zuzana Klusová

Piráti

Jan Wolf

ČSSD

Miroslav Hajdušík

KSČM

Ladislav Hammer

SPD

Roman Hamrus

Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09)

Lukáš Němeček

STAN

Martin Gebauer (ANO)

Hnutí ANO vsadilo na radního města Karviné a náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Martina Gebauera.

Ten v komunální politice začal v dresu ANO v prvních volbách, kterých se ANO v Karviné účastnilo a hned v roce 2014 byl zvolen do zastupitelstva. Tehdy kandidoval z pátého místa kandidátky. V komunálních volbách 2018 už kandidoval jako jednička hnutí v Karviné a od stejného roku působí i jako radní města.

Zuzana Klusová (Piráti)

Piráti se rozhodli jít do komunálních voleb 2022 v Karviné samostatně narozdíl od roku 2018, kdy vytvořili koalici s hnutím STAN. Do čela pirátské kandidátky se postaví zastupitelka Zuzana Klusová.

Ta se do zastupitelstva dostala z druhého místa koaliční kandidátky před čtyřmi lety. Poprvé ovšem kandidova už v roce 2014, kdy stála v čele samostatné pirátské kandidátky. Tehdy ovšem Piráti v Karviné nezískali žádný mandát.

Jan Wolf (ČSSD)

Za ČSSD bude v komunálních volbách 2022 svou pozici obhajovat primátor Jan Wolf.

Ten se v komunální politice pohybuje již od roku 2006, kdy poprvé kandidoval za ČSSD jako nestraník do zastupitelstva Karviné. Hned v prvním volebním období se stal náměstkem primátora. Svůj mandát i pozici obhájil i v roce 2010. Po komunálních volbách v roce 2014 se stal dokonce 1. náměstkem primátora. Primátorem se pak stal na začátku roku 2018, kdy jeho předchůdce rezignoval, když byl zvolen poslancem a svou pozici obhájil i před čtyřmi lety.

Miroslav Hajdušík (KSČM)

KSČM vsadila v komunálních volbách 2022 opět na náměstka primátora Miroslava Hajdušíka.

Ten stranu vedl už v komunálních volbách před čtyřmi lety, kdy se mu podařilo obhájit mandát zastupitele i pozici náměstka primátora. Tu získal po komunálních volbách v roce 2014. V zastupitelstvu ovšem sedí od komunálních voleb v roce 2006, kdy byl poprvé zvolen z 11. místa kandidátky KSČM. První kandidaturu do zastupitelstva si ovšem odbyl již v roce 2002, tehdy ještě neúspěšně.

Ladislav Hammer (SPD)

Hnutí SPD povede do voleb Ladislav Hammer.

Ten do zastupitelstva Karviné kandiduje již potřetí. Poprvé se pokoušel stát se zastupitelem na kandidátce KSČM, z 25. místa ovšem zvolen nebyl. O čtyři roky později již kandidoval za hnutí SPD, ale znovu neuspěl, tentokrát kvůli preferenčním hlasům, díky kterým ho přeskočili dva kolegové.

Roman Hamrus (Spolu)

Společně jdou do voleb zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Do čela kandidátky Spolu se v komunálních volbách 2022 v Karviné postavil Roman Hamrus z ODS.

Ten v zastupitelstvu již působil mezi lety 2002-2014. V komunálních volbách 2014 ovšem ODS ze zastupitelstva Karviné vypadla a návrat straně nevyšel ani před čtyřmi lety. Pro Hamruse půjde o první volby, kdy povede kandidátku do zastupitelstva.

Lukáš Němeček (STAN)

Starostové a nezávislí jdou letos do komunálních voleb samostatně. V čele kandidátky se ovšem neobjeví Petr Letocha, který v roce 2018 vedl koaliční kandidátku s Piráty a stal se jediným zastupitelem STAN, ale Lukáš Němeček.

Pro toho půjde o druhou účast v komunálních volbách. V roce 2018 kandidoval na čtvrtém místě společné kandidátky STAN a Pirátů, která ovšem vybojovala pouze dvě místa v zastupitelstvu.

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa