Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Jihlavy v komunálních volbách 2022

Jihlava
Jihlava  (Autor: Profimedia)
Autor: mah - 
27. srpna 2022
17:35

V Jihlavě budou v komunálních volbách 2022 voliči vybírat z dvanácti kandidátek. Kandiduje tak stejný počet subjektů jako před čtyřmi lety. Současná primátorka Karolína Koubová bude svou pozici obhajovat, Fórum Jihlava se ovšem v letošních volbách spojilo s Piráty. Kdo další kandiduje na primátora Jihlavy?

Kandidáti na primátora Jihlavy 2022

Kandidát

Volební strana

Ladislav Vejmělek

KSČM

Vít Kraus

Malá strana velkých cílů

Petr Ryška

ODS a KDU-ČSL

Karolína Koubová

Piráti a Fórum Jihlava

Marta Nagyová

Jihlava srdcem

Petr Paul

SPD s podporou Trikolory

Milan Matějka

Spolek za zdravou Jihlavu

Vít Zeman

Žijeme Jihlavou (TOP 09, Zelení a nezávislí kandidáti)

Radek Hošek

STAN

Zdeněk Kučírek

Moravské zemské hnutí

Radek Popelka

ANO

Martin Hyský

ČSSD a Levice

Ladislav Vejmělek (KSČM)

Kandidátem KSČM na primátora Jihlavy v komunálních volbách 2022 se stal lídr komunistů ve městě z minulých komunálních voleb, zastupitel Ladislav Vejmělek.

Ten jako jednička kandidoval i v roce 2018. O čtyři roky dříve ovšem figuroval až na dvacátém místě kandidátky a ze zastupitelstva vypadl. I přesto má s komunální politikou v Jihlavě bohaté zkušenosti. Poprvé byl zvolen zastupitelem v roce 1998, kdy zároveň poprvé vedl kandidátku KSČM. S jedinou výjimkou v roce 2014 se mu zároveň od roku 1998 vždy podařilo získat mandát.

Vít Kraus (Malá strana velkých cílů)

Pouze devět kandidátů z 37 možných najdou voliči na kandidátce Malé strany velkých cílů. V jejich čele stojí Vít Kraus.

Ten na primátora Jihlavy i do zastupitelstva města kandiduje poprvé.

Petr Ryška (ODS a KDU-ČSL)

ODS a KDU-ČSL sází v Jihlavě na společnou kandidátku. Do jejího čela se postaví náměstek primátorky Petr Ryška z ODS. Ten přitom jako náměstek primátorky působí pouze od roku 2020, kdy nahradil Petra Laštovičku, který na svou funkci i mandát rezignoval.

Pro Ryšku jde o třetí kandidaturu do městského zastupitelstva a poprvé je kandidátem na primátora. Poprvé se voleb účastnil v roce 214, kdy ale z 14. místa kandidátky zvolen nebyl. V roce 2018 už byl zvolen z druhého místa a poté, co na funkce rezignoval Petr Laštovička, který byl tehdy jedničkou ODS, se stal náměstkem primátorky.

Karolína Koubová (Piráti a Fórum Jihlava)

Svou pozici bude obhajovat primátorka Karolína Koubová. Ta město řídí zatím jedno volební období. Její Fórum Jihlava se v komunálních volbách 2022 spojilo s Piráty.

Do komunální politiky Koubová pronikla v roce 2014, kdy poprvé vedla kandidátku Fóra Jihlava. Po volbách se navíc stala radní města, na tuto funkci ovšem přibližně v polovině volebního období rezignovala. V roce 2018 znovu vedla kandidátku Fórum Jihlava, které skončilo ve volbách druhé, ale podařilo se mu vyjednat koalici, která Koubovou vynesla do funkce primátorky.

Marta Nagyová (Jihlava srdcem)

Kandidátka Jihlava srdcem sdružuje nezávislé kandidáty. V jejím čele stojí Marta Nagyová.

Pro tu jde o první kandidaturu do zastupitelstva Jihlavy.

Petr Paul (SPD s podporou Trikolory)

Hnutí SPD v komunálních volbách 2022 v Jihlavě přibralo na svou kandidátku i představitele Trrkolóry. Kandidátem hnutí na primátora města se stal Petr Paul.

Ten je členem zastupitelstva města od voleb v roce 2018, kdy poprvé vedl kandidátku hnutí SPD. Dostat se na magistrát zkoušel ovšem i v roce 2014, kdy kandidoval z šestého místa kandidátky Úsvitu přímé demokracie.

Milan Matějka (Spolek za zdravou Jihlavu)

Kandidátku Spolku za zdravou Jihlavu vede Milan Matějka.

Jde pro něj o první kandidaturu na primátora Jihlavy i první účast v komunálních volbách.

Vít Zeman (Žijeme Jihlavou)

Kandidátka se jménem Žijeme Jihlavou sdružuje představitele TOP 09, Zelených a nezávislých kandidátů. Kandidátem na primátora se stal náměstek primátorky Vít Zeman z TOP 09.

Ten bude do zastupitelstva kandidovat už počtvrté. Podruhé bude kandidátem na primátora. Poprvé se do zastupitelstva dostal před čtyřmi lety, kdy se po volbách stal i náměstkem primátorky. Kandidoval ovšem v letech 2014 a 2010, kdy ovšem neuspěl.

Radek Hošek (STAN a nezávislí kandidáti)

Kandidátku hnutí STAN a nezávislých kandidátů vede v komunálních volbách 2022 nestraník Radek Hošek.

Ten bude na primátora kandidovat poprvé. Účast v komunálních volbách si vyzkoušel ovšem už v roce 2018, kdy se objevil na 18. místě kandidátky Fóra Jihlava.

Zdeněk Kučírek (Moravské zemské hnutí)

Moravské zemské hnutí sehnalo pro komunální volby 2022 v Jihlavě jen 8 kandidátů. Kandidátku vede Zdeněk Kučírek.

Ten vedl kandidátku Moravského zemského hnutí v Jihlavě už při minulých komunálních volbách. V roce 2014 pak kandidoval z pátého místa kandidátky hnutí.

Radek Popelka (ANO)

Hnutí ANO už potřetí sází v komunálních volbách v Jihlavě na Radka Popelku.

Ten hnutí vedl i v komunálních volbách 2014 a 2018. V letech 2016 až 2018 navíc působil i jako náměstek tehdejšího primátora.

Martin Hyský (ČSSD a Levice)

Společnou kandidátku se rozhodli postavit strany ČSSD a Levice. Společným kandidátem na primátora se stal městský a krajský zastupitel Martin Hyský z ČSSD.

Ten má s komunální politikou v Jihlavě bohaté zkušenosti. Zastupitelem města je nepřetržitě od komunálních voleb v roce 2002. Během toho působil v letech 2006 až 2008 i jako náměstek primátora, mezi lety 2010 a 2018 pak zastával funkci radního.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa