Pondělí 27. března 2023
Svátek slaví Dita, zítra Soňa
Oblačno, déšť se sněhem 5°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Jablonce nad Nisou v komunálních volbách 2022

Magistrát Jablonce nad Nisou
Magistrát Jablonce nad Nisou  (Autor: Profimedia)
Autor: mah - 
30. srpna 2022
14:16

O post primátora Jablonce nad Nisou se v komunálních volbách 2022 utká jedenáct kandidátů. Svůj post v něm nebude obhajovat primátor Jiří Čeřovský z ODS, který se rozhodl z politiky odejít.

Do komunálních voleb 2022 jdou v Jablonci dvě nová uskupení, naopak tři subjekty, které kandidovaly v roce 2018, už kandidátky nepostavily. Celkově tak bude kandidovat jedenáct volebních stran, o jednu méně než před čtyřmi lety.

Kandidáti na primátora Jablonce nad Nisou 2022

Kandidát

Volební strana

David Mánek

ANO

Petr Vobořil

Domov nad Nisou

František Pešek

KSČM

Miloš Vele

ODS

Jaroslav Šída

Piráti

Pavel Žur

Pro Jablonec

Lenka Opočenská

Společně pro Jablonec (KDU-ČSL a Zelení)

Jana Hamplová

Starostové pro Liberecký kraj

Michal Švarc

SPD

Ondřej Bašus

Křížek pro levné energie

Pavel Kuttler

Právo Respekt Odbornost

David Mánek (ANO)

Hnutí ANO povede do komunálních voleb 2022 v Jablonci nad Nisou David Mánek, který v současnosti působí v roli náměstka primátora. V čele kandidátky vystřídal svého stranického kolegu Milana Kouřila.

Za hnutí ANO kandidoval v Jablonci nad Nisou ve všech volbách, kterých se zúčastnilo, tedy v letech 2018 a 2014. Před osmi lety se do zastupitelstva nedostal a zkušenosti na magistrátu tak začal sbírat až po volbách v roce 2018.

Petr Vobořil (Domov nad Nisou)

Kandidátku Domov nad Nisou vede v komunálních volbách 2022 v Jablonci nad Nisou Petr Vobořil, který před čtyřmi lety kandidoval za Starosty pro Liberecký kraj.

Pro Vobořila ovšem kandidátka Domov nad Nisou ničím novým. Na stejnojmenné kandidátce figuroval dlouhodobě do roku 2014. Sám Vobořil zatím kandidoval během všech komunálních voleb v historii České republiky a s výjimkou let 1994 a 2002 se pokaždé dostal i do zastupitelstva na radnici a později magistrát Jablonce nad Nisou.

František Pešek (KSČM)

František Pešek vede do komunálních voleb 2022 v Jablonci nad Nisou kandidátku KSČM.

Bývalý zastupitel byl svědkem toho, jak se v roce 2018 komunisté do zastupitelstva nedostali. O čtyři roky předtím pak byl jediným zástupcem KSČM, který získal mandát. Poprvé mandát zastupitele Jablonce nad Nisou získal v roce 1994 a do roku 2018 jej zvládl pokaždé uhájit.

Miloš Vele (ODS)

Primátorem za ODS se sice v minulém období stal Jiří Čeřovský z ODS, kandidátku do voleb ovšem nevedl. V jejím čele totiž stál stejně jako při komunálních volbách 2022 Miloš Vele.

V zastupitelstvu přitom Vele působí dvanáct let. Poprvé byl zvolen zastupitelem v roce 2010 a svůj mandát zatím pokaždé obhájil. Na radnici působil i v roli místostarosty a později náměstka primátora.

Jaroslav Šída (Piráti)

V Čele pirátské kandidátky dojde ke změně. Jana Poláka v čele vystřídá Jaroslav Šída.

Ten začal sbírat zkušenosti s komunální politikou v roce 2018, kdy byl zvolen ze třetího místa.

Pavel Žur (Pro Jablonec)

Na kandidátce Pro Jablonec se v komunálních volbách 2022 objeví i zástupci ČSSD, která se rozhodla nestavět vlastní kandidátku. V čele ovšem bude stejně jako před čtyřmi lety Pavel Žur.

Pavel Žur není v komunálním politice nováčkem. už potřetí bude kandidovat za Novou budoucnost pro Liberecký kraj, se kterou se už dvakrát dostal do zastupitelstva. V roce 2010 úspěšně vedl kandidátku Věcí veřejných. Mezi lety 1998-2006 pak kandidoval za ODS.

Lenka Opočenská (Společně pro Jablonec)

Kandidátka Společně pro Jablonec sdružuje představitele KDU-ČSL, Zelených a nezávislé kandidáty. Do jejího čela se postaví Lenka Opočenská ze Zelených.

Pro Opočenskou budou komunální volby 2022 první zkušeností s komunální politikou.

Jana Hamplová (Starostové pro Liberecký kraj)

Kandidátku Starostů pro Liberecký kraj (SLK) povede Jana Hamplová.

Pro tu jde o druhý pokus na kandidátce Starostů pro Liberecký kraj. Poprvé byla na pátém místě kandidátky v roce 2018, ale do zastupitelstva zvolena nebyla. Zkušenosti s politikou jabloneckého magistrátu ovšem sbírala dříve jako kandidátka Domova nad Nisou. Za ten poprvé kandidovala a byla zvolena v roce 2006 a o čtyři roky později zvládla mandát obhájit. Za Domov nad Nisou kandidovala i v roce 2014, kdy už ovšem neuspěla a návrat do zastupitelstva jí nevyšel ani o čtyři roky později za SLK.

Michal Švarc (SPD)

Hnutí SPD vede do voleb zastupitel Michal Švarc.

Do zastupitelstva města Jablonce nad Nisou se dostal poprvé po volbách v roce 2018, kdy rovněž vedl kandidátku SPD a následně se stal jediným zvoleným zastupitelem hnutí. Kandidovat zkoušel i v roce 2014, kdy byl dvojkou na kandidátce Úsvitu přímé demokracie, tehdy ovšem neuspěl.

Ondřej Bašus (Křížek za levné energie)

Kandidátka jejíž celé jméno zní “Křížek pro levné energie z městské elektrárny, odpady zdarma (kdo třídí, neplatí), dostupné parkování, pořádek a bezpečnost v ulicích - Jablonecké spolky, aktivní Jablonečané a TOP 09” sdružuje představitele TOP 09 s nezávislými kandidáty. Jedničkou pro komunální volby se stal Ondřej Bašus z TOP 09.

Pro Bašuse jde o třetí kandidaturu. V roce 2014 kandidoval z 12 místa kandidátky TOP 09, před čtyřmi lety pak kandidoval jako trojka na kandidátce MyJablonec, ani jednou ovšem neuspěl.

Pavel Kuttler (Právo Respekt Odbornost)

Kandidátku se jménem Právo Respekt Odbornost vede Pavel Kuttler.

Ten se pokusí dostat se do zastupitelstva Jablonce nad Nisou už potřetí. V letech 2014 a 2018 ovšem kandidoval jako jednička Strany Práv Občanů.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa