Úterý 4. října 2022
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 14°C

Hádky, nadávky a potyčky: Babišovu kampaň v Ústí provázela mela, na expremiéra pískali

Aktualizováno -
11. srpna 2022
20:19
Autor: for, ČTK - 
11. srpna 2022
14:36

V Ústí nad Labem se sešli příznivci i odpůrci Andreje Babiše (ANO) a opět se setkání neobešlo bez násilí, křiku a urážek. Na místě bylo podle tamního policejního ředitele kolem 300 lidí, z toho asi 40 patřilo k odpůrcům expremiéra. Akce se neobešla bez skandování, ale i nadšeného potlesku. Blesk Zprávy byly na místě. 

Náměstí se pozvolna plnilo lidmi, před příjezdem Andreje Babiše ještě panoval klid. Mezi lidmi chodily slečny a nabízely píšťalky k protestu. Krátce poté, co obytňák expremiéra dorazil, se ale strhla mela.

Mnozí začala tleskat, jiní křičet a mnoho lidí začalo pískat. A ani ne dvě minuty po zastavení auta se strhla první rvačka. Účastník krátké strkanice - odpůrce Babiše - Blesk Zprávám řekl, že útok nevyprovokoval a tvrdí, že na něj muž sám zaútočil a strčil do něj. „Nic jsem neudělal,“ bránil se.

V davu a nepřehlené situaci přitom bylo špatně zřetelné, jak vše začalo. Blesk Zprávy se dostaly k incidentu až ve chvíli, kdy už muži byli „v sobě“. Šéf ANO a toho času řadový poslanec Babiš opakovaně vyzýval ke klidu, ale nebylo to nic platné, potyčky pokračovaly.

Policisté v uniformách a antikonfliktni tým ihned zasahovali a strkanice a hádky se snažili řešit. „Je nás tu šest,“ řekl Blesk Zprávám jeden člen antikonfliktního týmu.

Havlíček: Posiluje nás to, koalice tu odvahu nemá

„Naši fanoušci nikoho nenapadají, ale nemůžeme vyloučit, že když se kolem nich píská a řve a někdo jim křičí amplionem do ucha, že se neoženou. My vždycky vyzýváme k tomu, aby na to nereagovali a nenechali se vyprovokovat a vyzýváme i naše oponenty, aby nás třeba nechali domluvit,“ okomentoval setkání v Ústí nad Labem pro Blesk Zprávy místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO), který s Babišem pravidelně na akce jezdí. Podotknul, že fanoušci se nepřišli na akci prát, ale přišli se vyfotit, popovídat si. 

Podle Havlíčka je výjezdy posilují, už jich mají za sebou zhruba 150. „Je vidět, že roste agresivita našich odpůrců, skoro bych řekl, že jak se vládě nedaří, tak mají ti lidé tendence to hodit na nás,“ uvedl s tím, že je vidět, že má ANO odvahu mezi lidi jezdit a vysvětlovat jim, co se kolem děje. On sám nejčastěji lidem vysvětluje, co se děje v oblasti energií. „Na to odpovídám tak ze 40 %,“ řekl Blesk Zprávám. Vedle facek a strkanců se pak mezi účastníky rozdávaly také knihy a koláčky. 

Divoký mítink Andreje Babiše v Ústí nad Labem. Provázely ho hádky, nadávky i potyčky (11.8.2022) Divoký mítink Andreje Babiše v Ústí nad Labem. Provázely ho hádky, nadávky i potyčky (11.8.2022) | Foto Blesk - Martin Přibyl

„Poslal mě tak akorát do p*dele,“

„Dneska tady bylo řádně oznámené shromáždění politického hnutí, na který dorazilo zhruba 300 účastníků, z toho 40 odpůrců. Je to projev vůle a do současné doby policie neměl důvod zakročovat, pouze došlo k jednomu oznámení o napadení, kdy jeden příznivec přišel oznámit, že byl napaden druhým účastníkem,“ informoval následně Blesk Zprávy během akce tamní policejní ředitel, plukovník Vladimír Danyluk. Dodal, že se budou v rámci tohoto oznámení vyhodnocovat kamerové záznamy, ale že nikdo nebyl odveden.

Protiprávní jednání jednoho z účastníků mítinku budou policisté řešit jako přestupek. „Jinak se slovní roztržky dařily policistům řešit na místě. Vyhodnocovat se budou ještě záznamy z kamer, zda nedošlo k dalšímu protiprávnímu jednání,“ řekla mluvčí. Na místě zasahovalo kolem deseti policistů i členů antikonfliktního týmu.

Podle webu novinky.cz byl jedním z aktérů šarvátky na náměstí asistent poslankyně ANO Evy Fialové. Policie si jej po střetu odvedla stranou. Poslankyně na dotaz ČTK řekla, že ji věc mrzí a bude ji se svým asistentem řešit. Řekla, že se nacházela na opačné straně a že podle jejích informací incident začal ústní výměnou názorů. „Bylo to vyprovokováno po nějaké ústní výměně,“ řekla ČTK.

Když se muž po chvíli vrátil do davu, odmítnul věc komentovat. „Neotravuj,“ řekl médiím jeho známý a s posměchem uvedl, že je jeho přítel němý. Následně utrousil poznámku o „cucácích, co ještě nic nezažili“. Asistent na redaktorky také dělal posměšná gesta a předváděl němého. 

Oslovili jsme během akce jednu z účastnic, která se rovněž dostala do slovní potyčky s dalším demonstrantem. Ten ji vyzýval k tomu, aby přestala pískat. „Posílal mě do p*dele,“ řekla nám s tím, že ale i ona má právo se demokraticky vyjádřit a neposlouchat u toho urážky. 

Babiš se ve čtvrtek účastnil několika mítinků. Pískotem jej přerušovali i v Unhošti. Po akci na náměstí krajského města ještě zamířil do Chabařovic a do Krupky. Během svých vystoupení Babiš s Havlíčkem mimo jiné hovořili také o nedostatcích současné vlády Petra Fialy (ODS). Vyzdvihovali i kauzy, které se točí kolem vládního hnutí STAN. 

Video  Babišův mítink v Ústí se neobešel bez potyček a nadávek  - Blesk - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

roxin ( 12. srpna 2022 09:31 )

Babišem pohrdá jen menší čtvrtina a ta nestojí za zlámanou grešli, ostatní jeho příznivci jsou v poho­dě!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!!­!!!!!

xiioma ( 12. srpna 2022 09:01 )

Bureš si nic jiného nezaslouží. Jak on pohrdá lidmi, tak oni jím!

roxin ( 12. srpna 2022 08:27 )

Kdyby jste mohli Babiše byste utopili ve lžičce vody až tak ho nenávidíte a častujete ho těmi nejhnusnějšími nadávkami a urážkami!!! ČÍM VÍC NA NĚJ KYDÁTE TÍM VÍC MÁ PŘÍZNIVCŮ a slepení jdou do zapomnění co nevidět se zapomene!

tom999 ( 11. srpna 2022 23:35 )

a zase je TO ukazka jak O C U R A T Zakony CR . . . . .

Další povinností, která pro kandidáty z oznámení termínu voleb vyplynula, bylo založení transparentního účtu do 6. července. Z něj musejí hradit veškeré výdaje na kampaň bez ohledu na to, zda kandidaturu oficiálně potvrdili, nebo ne. Babiš si účet zatím nezaložil a ani to neplánuje.

!!?? Hájí se tím, že není prezidentským kandidátem, a že pokud by kandidaturu ohlásil, náklady doúčtuje. !!??

to bude zase B O R D E L . . . . . . jednou se to bude pocitat tak, podruhe zase jinak a potreti zase uplne jinak - - - takze BORDEL -

Zakon byl rozhodne amyslen jednoznacne - kandidat na prezidenta !!!! vten den si zalozis ucet a od toho okamziku se odehravaji vsechny + a - naklady na vse kolem prezidenskych voleb !!!!!

neeeeeeeeeeee zase Soudruh - StBak Andrej BABIS - Bues prijde s oblbovanim - jednou to pujde na volby "" září 2022 volby do zastupitelstev obcí a třetiny Senátu Parlamentu České republiky "" a a zase na volby """ První kolo voleb prezidenta bude 13. a 14. ledna 2023, případné druhé kolo pak o dva týdny později. """

proc TO delat jednoduse - kdyz TO jde delat slozite


NEHLEDEJTE VTOM NIC JINEHO - nez oblbnout zase CESKOU STATNI POKLADNU - oblbnout Zakony Ceske republiky !!!!!!

tom999 ( 11. srpna 2022 23:25 )

dokonale . . . . jak se Z A D A R M O dostat do celostatnich "platku" . . ¨

kdyz vlastne tvrdi , ze jezdi za volici ANO . . . .

Expremiér Andrej Babiš (ANO) od poloviny května 2022 objíždí ve svém obytném voze republiku. Zastavil se už ve 160 obcích.

Zda bude, či nebude kandidovat na prezidenta, chce oznámit až 4.11.2022.

Své cesty nejprve vysvětloval jako obyčejný kontakt s voliči, nyní o nich mluví jako o propagaci hnutí ANO před komunálními a senátními volbami. Rozpočtový strop prezidentské kampaně už ale běží.

Termín prezidentské volby vyhlášený předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) vyšel ve sbírce zákonů 1. července. Od té doby se všem prezidentským kandidátům včetně těch, kteří kandidaturu ještě neoznámili, započítávají výdaje vynaložené v rámci volební kampaně do zákonem daného finančního limitu.

Ten pro první kolo voleb činí 40 milionů korun, pro druhé 10 milionů.

Na jeho dodržování dohlíží Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH).

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa