Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Děčína v komunálních volbách 2022

Děčín
Děčín  (Autor: Profimedia)
Autor: mah - 
6. září 2022
12:47

V Děčíně se v polovině volebního období měnil primátor, nikoli ovšem strana za kterou byl zvolen. Jaroslava Hroudu nahradil Jiří Anděl, který se pro komunální volby 2022 stal jedničkou hnutí ANO. Podívejte se, kdo další v Děčíně bude usilovat o post primátora.

Kromě Hnutí ANO, které bude obhajovat vítězství z roku 2018, se do komunálních voleb 2022 přihlásilo dalších 10 stran a hnutí. Voliči tak budou mít větší výběr než před čtyřmi lety.

Kandidáti na primátora Děčína 2022

Kandidát

Volební strana

Zdeněk Říha

Trikolora a Svobodní

Jaroslav Foldyna

SPD

Ondřej Smíšek

Náš Děčín

Jiří Anděl

ANO

Martin Strnad

Piráti

Pavla Vacková

Severočeši Děčín

Zdeněk Machala

Živý Děčín (STAN)

Anna Lehká

Volba pro Děčín

Martin Kubš

ODS

Jaroslava Kamarytová Vršitá

KSČM

Jaroslav Horák

ČSSD

Zdeněk Říha (Trikolora a Svobodní)

Společnou kandidátku Trikolory a Svobodných vede Zdeněk Říha.

Pro toho jde o první zkušenost s komunálními volbami.

Jaroslav Foldyna (SPD)

Hnutí SPD povede do voleb Jaroslav Foldyna, který byl dlouholetým zastupitelem města, v roce 2018 ovšem mandát neobhájil. Mimo komunální politiku působí Foldyna i jako Poslanec a zastupitel Ústeckého kraje.

Politická kariéra Jaroslava Foldyny začínala v ČSSD. Za tu se poprvé dostal do zastupitelstva Děčína jako náhradník v roce 2003. Mandát zastupitele se mu následně podařilo obhájit v roce 2006, kdy byl do zastupitelstva poprvé zvolen z čela kandidátky i v roce 2010, kdy byl na třetím místě kandidátky a v roce 2014, kdy byl na pátém místě. Neúspěch mu přinesly až volby v roce 2018, kdy se do zastupitelstva dostal pouze jeden sociální demokrat - Václav Němeček.

Ondřej Smíšek (Náš Děčín)

Kandidátku se jménem Náš Děčín povede do voleb Ondřej Smíšek. Ten v minulosti působil i jako radní, po rozpadu koalice v polovině volebního období ale skončil v opozici.

Ondřej Smíšek má za sebou první volební období jako zastupitel. S volebním děním má ovšem bohatp zkušenosti. V letech 2014 a 2010 se objevil na kandidátkách ODS, ani jednou ovšem neuspěl. Poprvé se zkoušel do zastupitelstva města Děčín dostat už v roce 2006, kdy se objevil na 14. místě kandidátky Volba Pro město.

Jiří Anděl (ANO)

Jiří Anděl bude obhajovat post primátora, který ovšem zastává pouze dva roky. Již potřetí bude ovšem kandidovat jako nestraník za ANO.

V Komunální politice se pohybuje od roku 2014, kdy byl za hnutí ANO poprvé zvolen do děčínského zastupitelstva a následně se stal i náměstkem tehdejší primátorky. O čtyři roky později svůj mandát i funkci náměstka primátora obhájil. V roce 2020 byl ovšem z funkce odvolán, nicméně se o několik měsíců později stal novým primátorem a vystřídal tak odvolaného Jaroslava Hroudu (ANO).

Martin Strnad (Piráti)

Piráty do komunálních voleb povede okresní předseda strany Martin Strnad.

Piráti v Děčíně zkoušeli štěstí v komunálních volbách zatím dvakrát. V roce 2014 ovšem ještě neuspěli. Před čtyřmi lety ovšem získali necelých 9 procent hlasů a skončili čtvrtí a získali dva mandáty, Martin Strnad tehdy ovšem kandidoval až ze čtvrtého místa a mandát tak nezískal.

Pavla Vacková (Severočeši Děčín)

Kandidátka Severočeši Děčín je zaplněna především kandidáty navržené Dělnickou stranou sociální spravedlnosti.

V jejím čele stojí Pavla Vacková. Ta kandidovala i v letech 2018 a 2014, ani jednou se ovšem do zastupitelstva nedostala.

Zdeněk Machala (Živý Děčín)

Starostové a nezávislí pojmenovali svou děčínskou kandidátku pro komunální volby 2022 Živý Děčín. Do jejího čela se postavil Zdeněk Machala.

Pro Machalu půjde o druhý pokus probojovat se na magistrát. Poprvé kandidoval před čtyřmi lety ze třetího místa společné kandidátky TOP 09 a KDU-ČSL, kam byl jako nestraník nominován TOP 09, do zastupitelstva ovšem zvolen nebyl.

Anna Lehká (Volba pro Děčín)

Jedničkou Volby pro Děčín se stane zastupitelka a náměstkyně primátora Anna Lehká.

Ta přitom v zastupitelstvu působí pouze tři roky. Ve volbách 2018 byla totiž zvolena druhou náhradnicí a do zastupitelstva se tak dostala, až poté, co se mandátu vzdaly Hana Cermonová s první náhradnicí Janou Bednarskou. Od roku 2020 pak působí jako náměstkyně primátora Jiřího Anděla. Koalice vznikla poté, co byl odvolán původně zvolený primátor Jaroslav Hrouda.

Martin Kubš (ODS)

ODS povede do komunálních voleb 2022 v Děčíně Martin Kubš. 

Pro Kubše půjde o první pokus dostat se na Děčínský magistrát.

Jaroslava Kamarytová Vršitá (KSČM)

KSČM v Děčíně postavila neúplnou kandidátku. Figuruje na ní pouze šestnáct kandidátů z 27 možných. V jejím čele stojí Jaroslava Kamarytová Vršitá.

Ta poprvé kandidovala na magistrát již v roce 2010, kdy se objevila na osmém místě kandidátky KSČM, zvolena ovšem nebyla, o čtyři roky později ani nekandidovala. Znovu se na kandidátce objevila před čtyřmi lety, ale úspěšná opět nebyla.

Jaroslav Horák (ČSSD)

ČSSD sází pro komunální volby 2022 v Děčíně na Jaroslava Horáka.

Ten zatím z děčínského magistrátu žádné zkušenosti nemá, kandiduje ovšem pravidelně od roku 2010.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa