Neděle 26. března 2023
Svátek slaví Emanuel, zítra Dita
Oblačno, déšť 12°C

Velký přehled: Kandidáti na primátora Chomutova v komunálních volbách 2022

Magistrát města Chomutov
Magistrát města Chomutov  (Autor: Profimedia)
Autor: mah - 
23. srpna 2022
09:13

V Chomutově vzniklo před komunálními volbami 2022 jedenáct kandidátek, které se utkají o přízeň voličů. Ti tak budou mít stejný výběr jako před čtyřmi lety. Primátor Marek Hrabáč z ANO se ve volbách pokusí svou pozici již podruhé obhájit. Kdo všechno kandiduje na primátora Chomutova?

Kandidáti na primátora Chomutova 2022

Kandidát

Volební strana

Ivana Košanová

Moderní společnost

Jiří Richter

Chomutovská koalice

Zdeněk Vaňkát

SPD s podporou PRO

Marian Bystroň

PRO Chomutov

Elvíra Hahnová

Za bezpečný domov

Marek Hrabáč

ANO

Ota Staňo

Správná volba PRO Zdraví a Sport

David Dinda

Nový sever

Jaroslav Čech

ODS

Jaroslav Komínek

KSČM

Daniel Černý

STAN

Ivana Košanová (Moderní společnost)

Kandidátka Moderní společnost není úplná. Figuruje na ní pouze šestnáct kandidátů z 35 možných. Do jejího čela se postavila Ivana Košanová, která se tak stala kandidátkou na primátorku v komunálních volbách 2022.

Pro Ivanu Košanovou jde o první kandidaturu do zastupitelstva Chomutova.

Jiří Richter (Chomutovská koalice)

Kandidátka Chomutovská koalice sdružuje v komunálních volbách 2022 nezávislé kandidáty. V jejím čele stojí Jiří Richter.

Ten má za sebou už jeden pokus dostat se do zastupitelstva. V roce 2018 kandidoval ze třetího místa kandidátky ODS, ale zvolen nebyl.

Zdeněk Vaňkát (SPD s podporou PRO)

Hnutí SPD přibralo v Chomutově v komunálních volbách 2022 i kandidáty hnutí PRO 2022. Kandidátem na primátora je ovšem Zdeněk Vaňkát z SPD.

Ten se do zastupitelstva Chomutova pokouší dostat poprvé.

Marian Bystroň (PRO Chomutov)

Kandidátka PRO Chomutov sdružuje nezávislé kandidáty a představitele hnutí JsmePRO!, Pirátů, TOP 09 a KDU-ČSL. V jejím čele stojí nestraník Marian Bystroň.

Ten má přitom zkušenosti nejen ze zastupitelstva, ale i z vedení města. Poprvé se do zastupitelstva dostal už v roce 1998 na kandidátce Unie svobody, o čtyři roky později ovšem neobhajoval. Znovu kandidoval až v roce 2006, kdy za Zelené ovšem neuspěl. Na kandidátce PRO Chomutov se objevil poprvé v roce 2010, kdy ovšem z 20. místa zvolen nebyl. Úspěšný byl až v roce 2015, kdy byl zvolen v opakovaných volbách, a po nich se dokonce stal náměstkem primátora. Koalice na magistrátu ovšem vydržela pouze do roku 2016, kdy byl z funkce náměstka odvolán. Před čtyřmi lety se mu pak podařilo mandát obhájit.

Elvíra Hahnová (Za bezpečný domov)

Kandidátku Za bezpečný domov vede krajská zastupitelka Elvíra Hahnová.

Ta přitom před čtyřmi lety vedla kandidátku SPD, v roce 2021 ovšem na mandát rezignovala. Kandidovat zkoušela i v roce 2014 a v opakovaných volbách v roce 2015, kdy figurovala na druhém místě kandidátky Otevřená radnice. Tehdy ovšem neuspěla.

Marek Hrabáč (ANO)

Za hnutí ANO bude v komunálních volbách 2022 post primátora Chomutova obhajovat primátor Marek Hrabáč.

Ten se do komunální politiky dostal po opakovaných komunálních volbách v roce 2015. Kandidátku hnutí ANO ovšem vedl i v řádných volbách. Po svém zvolení se stal 1. náměstkem primátora. Poté, co byl odvolán primátor Daniel Černý, byl v roce 2016 zvolen primátorem. Svůj mandát i funkci zvládl uhájit i v roce 2018.

Ota Staňo (Správná volba PRO Zdraví a Sport)

Kandidátem na primátora Chomutova v komunálních volbách 2022 je za Správnou volbu PRO Zdraví a Sport Ota Staňo.

Ten kandidoval poprvé v roce 2018 ze třetího místa kandidátky PRO Zdraví a Sport, ale neuspěl.

David Dinda (Nový sever)

Hnutí Nový sever jde do voleb i se svým tradičním kandidátem na primátora Davidem Dindou. Ten již v současnosti na magistrátu působí jako náměstek primátora.

Byl lídrem hnutí hned v prvních volbách, kterých se účastnilo. V zastupitelstvu zasedl po svém zvolení v opakovaných volbách v roce 2015. Od roku 2016 pak působí i jako náměstek primátora. Mandát i funkci se mu podařilo obhájit i v roce 2018. Poprvé ovšem kandidoval už v roce 2010, kdy se ovšem za hnutí Severočeši.cz do zastupitelstva nedostal.

Jaroslav Čech (ODS)

ODS se rozhodla vsadit v komunálních volbách 2022 v Chomutově na novou tvář. Kandidátem na primátora se stal Jaroslav Čech.

Pro toho půjde o první kandidaturu do městského zastupitelstva v Chomutově.

Jaroslav Komínek (KSČM)

KSČM si za kandidáta na primátora vybrala dlouholetého městského i krajského zastupitele Jaroslava Komínka.

Ten se do zastupitelstva poprvé dostal v roce 2006, kdy za KSČM kandidoval poprvé a od té doby svůj mandát zatím pokaždé obhájil.

Daniel Černý (STAN)

Hnutí Starostové a nezávislí v komunálních volbách 2022 vsadili v Chomutově na Daniela Černého, předchůdce primátora Hrabáče.

Černý přitom v komunální politice začínal na kandidátce PRO Chomutov, na kterou byl nejdříve navržen  Zelenými, později STAN. Do zastupitelstva se poprvé dostal jako náhradník v roce 2011, následně v řádných volbách v roce 2014 i v opakovaných volbách o rok později svůj mandát obhájil, a stal se dokonce primátorem. Na začátku roku 2016 byl ovšem z funkce odvolán. O dva roky později se mu podařilo mandát zastupitele obhájit, když kandidátku PRO Chomutov vedl. Letos poprvé povede samostatnou kandidátku hnutí STAN.

Volební kalkulačka pro komunální volby

Blesk.cz připravil ve spolupráci se sdružením KohoVolit.eu pro své čtenáře volební kalkulačku pro komunální volby.

Video  Průvodce komunálními volbami  - Videohub
Video se připravuje ...

Komunální volby 2022

Komunální volby se v Česku konají každé čtyři roky. Voliči v nich mohou volit zástupce více stran díky tzv. panašování. Voleb se zároveň mohou účastnit i občané států Evropské unie, kteří mají v Česku přihlášený přechodný pobyt, a to jako voliči i kandidáti.

Kdy budou volby

Komunální volby 2022 proběhnou v pátek 23. září a sobotu 24. září.

Otevírací doba volebních místností:

  • Pátek: 14:00 - 22:00
  • Sobota: 8:00 - 14:00

Kdo kandiduje

Volby do obecních zastupitelstev jsou tradičně počtem kandidátů největší největším druhem voleb v Česku. Komunální volby 2022 v tom nejsou žádnou výjimkou. Zájem o funkci zastupitele má sice o 21 tisíc kandidátů méně, než před čtyřmi lety, i tak ovšem kandiduje takřka 200 tisíc lidí.

Jak se volí

V komunálních volbách je možné využít tzv. panašování. Lidé mohou dát hlas kandidátům více stran. Volební systém je ovšem poměrný a k určení rozdělení křesel v obecních zastupitelstev se používá přepočet upravenou D’Hondtovou metodou.

Kdo může volit

V komunálních volbách mohou zastupitelstvo volit všichni občané ČR s trvalým pobytem v dané obci, kterým je v den voleb alespoň 18 let. Kromě toho mohou volit i občané států Evropské unie, kteří jsou v obci přihlášeni k přechodnému pobytu.

Volební účast je v průměru 48 procent.

Kandidáti na primátory

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa