Zmizí ze dveří záchodků restaurací a hospod panáček s panenkou a zůstane jen nápis WC či výraz „gender neutral“, čili „rodově neutrální“? Novelu umožňující vznik společných toalet pro muže a ženy prosazuje náměstek primátora Petr Hlaváček (61, STAN). Změna Pražských stavebních předpisů (PSP) podle něj kopíruje trend západních zemí, kde jsou jednotné toalety normou.

Rada města už návrh schválila. „V připomínkovém řízení se k němu nyní mohou vyjádřit městské části i veřejnost,“ uvedl šéf Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč.

Pražané novinku komentují s rozpaky, odpůrcům Hlaváček prostřednictvím Blesku vzkázal: „Předpisy neřeší genederové otázky. V případě požadavku nebudou PSP nikomu bránit, aby si zřídil dělené na muže a ženy. Jen to nebude povinnost,“ řekl. Jeho úmyslem prý je pouze snaha rozvolnit přísná pravidla PSP.

Opozice: „Přestaňte řešit záchody!“

Nad návrhem se pozastavuje opozice. „Jan Čižinský (44, Praha sobě) by dal hospodským povinnost, aby jejich toalety suplovaly veřejné. A pan Hlaváček by zavedl genderově neutrální,“ řekl Blesku zastupitel Tomáš Portlík (44, ODS). „Myslím, že Praha má důležitější problémy, než aby se celé vedení staralo o záchody. Co se podívat na korupci, investice, dopravu? To lidé ocení více.“

Zastupitel Patrik Nacher (47, ANO) dodal: „Myslím, že současná koalice jasně ukazuje, jak se vzdálila od života Pražanů, když vidíme, jaké řeší nápady. A lidé mezi tím uvažují, jestli budou schopni zaplatit všechny své výdaje,“ řekl Blesku.

Odborník: „Hosté to neocení“

Že chování českých návštěvníků gastronomických zařízení je jiné a novelu neocení, míní mluvčí Českého gastronomického institutu Luboš Kastner. „Ze světa s tím zkušenosti mám, u nás jsou ale návyky jiné, zejména u žen. Jsou zvyklé na větší komfort než muži. A třeba v Anglii společné toalety působí dost nevábně,“ řekl Blesku. „Ten návrh je spíš vstřícný krok k developerům a majitelům nemovitostí, usnadní výstavbu a pronájem dříve nevyhovujících prostor. U nás možnosti využijí spíš restauratéři v historických stavbách v centru města.“

Plánuje WC změnu i stát?

Společné záchodky budou zatím zřejmě jen výdobytkem Prahy. Ministerstvo pro místní rozvoj ČR na dotaz, zda podobné změny také nepřipravuje, prostřednictvím mluvčího Viléma Frčka Blesku sdělilo: „V návaznosti na nový stavební zákon připravujeme v současnosti ve spolupráci s pracovní skupinou pro hmotné stavební právo, návrh nové prováděcí vyhlášky o požadavcích na výstavbu. Vyhláška je teprve ve fázi přípravy, nelze se k zaslanému dotazu věcně vyjádřit,“ napsal.

Co si o takovém kroku myslíte?

Markéta Nová (25), Praha, mateřská dovolená

„Nic proti pánům, ale jsou to trošku prasátka a dámy podle mě potřebují nějaké svoje soukromí. Když vezmu v potaz ženské problémy a všechno dohromady, tak mi to nepřijde vůbec dobrý nápad.“ + foto: 04 Záchody ANKETA 01 Markéta Nová

Markéta Nová.
Autor: Alexandr Malachovský, Mária Rušinová, miv, chm, Reuters/J. Drake, archiv

Vítek Lomos (59), Praha, operátor logistiky

„Já s tím nesouhlasím. Upřímně, mně to přijde docela ujetý. Nedovedu si to v praxi vůbec představit. Na druhou stranu, už se změnilo tolik věcí, co jsem si nedovedl představit, ale pro tohle bych ruku rozhodně nezvedl.“

Vítek Lomos.
Autor: Alexandr Malachovský, Mária Rušinová, miv, chm, Reuters/J. Drake, archiv

Věra Tejmlová (49), Ústí nad Labem, úřednice

Mně by to asi nevadilo. Vždy by tam byl přeci vymezený prostor jen pro ženy a jen pro muže. Myslím, že potkat se někde u dveří není žádný problém. Lidé by se s tím určitě srovnali.“

K tematice společných záchodů se pro Blesk vyjádřila například Věra Tejmlová.
Autor:  Alexandr Malachovský, Mária Rušinová, miv, chm, Reuters/J. Drake, archiv

Ondřej Poláček (27), Ústí nad Labem, pracovník vězeňské služby

„Pro mě by to problém určitě nebyl, ale pro ženy by to mohlo být asi nepříjemné. Je to pro ně podle mého názoru intimnější. Navíc některé zvuky člověk určitě také slyšet nechce. Takže bych to nechal tak, jak je to doposud – rozdělené.“

K tematice společných záchodů se pro Blesk vyjádřil například Ondřej Poláček.
Autor:  Alexandr Malachovský, Mária Rušinová, miv, chm, Reuters/J. Drake, archiv

Josef Czerny (53), Slušovice-Vrbka, nyní bez práce

„V dnešní době by to mělo být oddělené. Lidé jsou různí. Na záchodě chcete mít co největší soukromí přece, takhle ho třeba těm stydlivějším ještě více uberou. Kdybych nutně potřeboval, asi bych to zkousl, ale jako nápad mi to přijde zbytečné. To chtějí ušetřit nebo je za tím něco jiného?“

K tematice společných záchodů se pro Blesk vyjádřil například Josef Czerny.
Autor:  Alexandr Malachovský, Mária Rušinová, miv, chm, Reuters/J. Drake, archiv

Jana Stříbná (45), Otice, zdravotní sestra

„No je to hloupost, vždyť to nemůže fungovat. Jak to chtějí udělat? To jako žena půjde kolem chlapa čůrajícího do pisoáru? Já bych tam určitě nešla, i kdyby se mi stokrát chtělo. Anebo bych musela mít někoho s sebou, kdo by hlídal, aby tam nepřišel nějaký muž, neměla bych z toho dobrý pocit.“

K tematice společných záchodů se pro Blesk vyjádřila například Jana Stříbrná.
Autor:  Alexandr Malachovský, Mária Rušinová, miv, chm, Reuters/J. Drake, archiv
Fotogalerie
15 fotografií