„Moderní město se má rozvíjet na základě svých skutečných potřeb – vyjádřených přesnými daty. Díky této prognóze víme, kde budou potřeba nové školy, ordinace nebo domovy pro seniory. Praha má v rukou nástroj, který pomůže městu růst chytře a udržitelně,“ říká Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje.

Už za 25 let v roce 2050 by počet obyvatel hlavního města měl vzrůst ze současných 1,38 milionu na 1,68 milionu. Prognóza ale pracuje i s variantou vyššího růstu až k hranici 1,9 milionu. Město se na takový přírůstek musí připravit hned v několika oblastech. Souvisí s tím vyšší nároky na školství, zdravotnictví ale i rekreační a kulturní infrastrukturu – jako jsou knihovny, komunitní centra nebo hřiště.

„Praha je jedno z nejkrásnějších měst na světě a není divu, že dynamicky roste. Nárůst počtu obyvatel nabízí spoustu příležitostí, ale také řadu výzev, které je třeba včas řešit. V tomto směru je klíčová proměna brownfieldů na živé městské čtvrti, polidštění veřejného prostoru a v neposlední řadě výstavba městských bytů, které zlepší dostupnost bydlení pro všechny. Ve všech směrech se rozhodujeme na základě podrobných dat, které zpracovává a analyzuje Institut plánování a rozvoje a nyní jsou přehledně dostupné skrze dokončenou Prognózu obyvatel a veřejné vybavenosti nebo na portále Územně analytických podkladů,“ říká Petr Hlaváček, náměstek primátora pro oblast územního rozvoje.

Praha je na tom dobře co se týče parků, dětských hřišť, nebo obchodů s potravinami. Některé kapacity ale nestačí už dnes, a pokud se zavčasu nezačnou navyšovat, problémy budou v roce 2050 výrazně palčivější. Kapacity jsou nedostatečné především ve školství nebo v domovech pro seniory.

Studie je volně dostupná na webu https://uap.iprpraha.cz/pov, kde lze prozkoumat stav a vývoj jednotlivých typů veřejné vybavenosti po městských částech i menších územních celcích.