Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

V Rusku oplakávají Vladimira Churova: Zemřel Putinův „volební kouzelník“!

Autor: rix - 
23. března 2023
07:33

V Rusku bez předchozích známek zdravotních potíží zemřel Putinův kamarád Vladimir Churov. Vážený Rus byl předsedou ruské ústřední volební komise a opakovaně čelil obviněním z toho, že organizoval volební podvody, které ruskému prezidentovi zajišťovaly opakovaná vítězství v prezidentských volbách.

Jak informoval deník Daily Star, Churov zemřel na infarkt. Vážné zdravotní potíže se mu přitom do té doby vyhýbaly. Naprosto zdravý měl být i pár dní před smrtí. Jeho skon ruskou veřejnost šokoval. 

Informaci o jeho skonu přinesla ruská tisková agentura TASS s odvoláním na zprávu bývalého představitele ruské volební komise Leonida Ivleva. „Je to skutečně smutná zpráva,“ uvedl Lvlev. 

Churov byl známý jako „Putinův kouzelník“. Zahájil svou politickou kariéru v 90. letech, kdy začal pracovat pro Vladimira Putina. Věrný mu byl až dokonce života. Stál především za jeho volebními úspěchy. Mnohými byl obviňován z toho, že manipuloval volby ve prospěch Putinova vítězství. 

Churov tato tvrzení vždy vehementně odmítal. Když ho kritici konfrontovali se záznamy z volebních místností, na kterých komise manipuluje s volebními schránkami, nic si z toho nedělal. „To natočili Putinovi odpůrci,“ odpověděl úsečně. 

Vladimir Putin v každých prezidentských volbách drtivě zvítězil a právě Churov měl mít na jeho úspěchy nejvyšší vliv. Putinova éra je mnohými aspekty spojována s úpadkem demokratických hodnot v zemi. 24. února minulého roku rozpoutal ruský prezident největší vojenský konflikt v Evropě od druhé světové války, když zahájil invazi na Ukrajinu. 

20:44
Dnes

Další zatýkání mezi ruskými „siloviky“: Ruská média informovala o zadržení Vladimira Vertěleckého z ministerstva obrany, kde má na starosti obranné zakázky.

Vyšetřovatelé uvedli, že ho viní ze zneužití pravomocí. Konkrétně z toho, že v roce 2022 schválil v rámci státní zakázky nedokončenou práci, kvůli čemuž vznikla státu škoda ve výši přes 70 milionů rublů (kolem 18 milionů korun).

19:24
Dnes

Několik stovek lidí dorazilo do horní části Václavského náměstí v Praze na shromáždění evropských stran sdružených ve frakci Identita a demokracie (ID). Mítink pořádalo české opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) jako hlavní akci své závěrečné kampaně před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Předseda Tomio Okamura v projevu kritizoval českou vládu i Evropskou unii kvůli jejich podpoře Ukrajiny nebo postoji k migraci, po něm promluvili zástupci spřízněných evropských stran.

Na Václavské náměstí dorazili i odpůrci SPD a příznivci Ukrajiny. Policisté zajistili tři lidi, které podezírá z přestupku - pokoušeli se házet vajíčka na Okamuru během jeho projevu.

19:11
Dnes

Veteráni i civilisté pokládají květiny ke spontánnímu památníku vojákům padlým ve válce s Ruskem na náměstí Nezávislosti ("majdanu") v Kyjevě.

Zobrazit celý online

Video  Oteklý Putin se šampaňským: Začala si Ukrajina  - Reuters
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa