Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

V Rusku oplakávají Vladimira Churova: Zemřel Putinův „volební kouzelník“!

Autor: rix - 
23. března 2023
07:33

V Rusku bez předchozích známek zdravotních potíží zemřel Putinův kamarád Vladimir Churov. Vážený Rus byl předsedou ruské ústřední volební komise a opakovaně čelil obviněním z toho, že organizoval volební podvody, které ruskému prezidentovi zajišťovaly opakovaná vítězství v prezidentských volbách.

Jak informoval deník Daily Star, Churov zemřel na infarkt. Vážné zdravotní potíže se mu přitom do té doby vyhýbaly. Naprosto zdravý měl být i pár dní před smrtí. Jeho skon ruskou veřejnost šokoval. 

Informaci o jeho skonu přinesla ruská tisková agentura TASS s odvoláním na zprávu bývalého představitele ruské volební komise Leonida Ivleva. „Je to skutečně smutná zpráva,“ uvedl Lvlev. 

Churov byl známý jako „Putinův kouzelník“. Zahájil svou politickou kariéru v 90. letech, kdy začal pracovat pro Vladimira Putina. Věrný mu byl až dokonce života. Stál především za jeho volebními úspěchy. Mnohými byl obviňován z toho, že manipuloval volby ve prospěch Putinova vítězství. 

Churov tato tvrzení vždy vehementně odmítal. Když ho kritici konfrontovali se záznamy z volebních místností, na kterých komise manipuluje s volebními schránkami, nic si z toho nedělal. „To natočili Putinovi odpůrci,“ odpověděl úsečně. 

Vladimir Putin v každých prezidentských volbách drtivě zvítězil a právě Churov měl mít na jeho úspěchy nejvyšší vliv. Putinova éra je mnohými aspekty spojována s úpadkem demokratických hodnot v zemi. 24. února minulého roku rozpoutal ruský prezident největší vojenský konflikt v Evropě od druhé světové války, když zahájil invazi na Ukrajinu. 

9:21
Dnes

Izraelští a ukrajinští vojáci spolupracují v Polsku při nasazení izraelského systému včasného varování na Ukrajině. Ve čtvrtek to podle agentury Ukrinform při své návštěvě Vídně prohlásil ministr obrany Izraele Eli Kohen.

8:39
Dnes

Západní činitelé odhadují, že Rusko při dobývání Bachmutu na východě Ukrajiny ztratilo 60.000 vojáků. Tento údaj zahrnuje jak mrtvé, tak raněné, píše britská televize SkyNews na svých internetových stránkách. Za celý rok a čtvrt invaze na Ukrajinu přišlo Rusko podle odhadů o více než 200.000 zraněných či mrtvých.

7:41
Dnes

„Terorizování Kyjeva vzdušnými útoky pokračuje,“ napsal na sociální síti šéf vojenské správy Serhij Popko, podle kterého „šílení teroristé prakticky bez přestávky útočí na hlavní město - za šest dní podnikli už šestý vzdušný útok“.

Zobrazit celý online

Video  Oteklý Putin se šampaňským: Začala si Ukrajina  - Reuters
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa