Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Desítky zraněných po útoku Rusů v Záporoží: Dopad rakety na panelák zachytilo video

Video se připravuje ...
Autor: Mii, ČTK, swp - 
22. března 2023
16:16

Rusové dnes podnikli další útok na civilní cíl. V Záporoží dopadla ruská raketa na obytný dům, osudný okamžik zachytilo video, které zveřejnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten také útok odsoudil.

Anatolij Kurtjev ze záporožské radnice informoval, že útok si vyžádal život jednoho člověka. Dalších 25 lidí je podle něj v nemocnici, z toho tři ve vážném stavu.

„Rezidenční oblast, kde žijí obyčejní lidé s dětmi, je pod palbou. Nesmí se to stát prostě dalším dnem na Ukrajině nebo kdekoli jinde na světě. Svět potřebuje větší jednotu a odhodlání porazit ruský teror rychleji a ochránit životy,“ uvedl Zelenskyj.

K dopadu rakety došlo kolem 11:20 tamního času, vedení města okamžitě vyzvalo obyvatele, aby nezveřejňovali žádné fotografie a videa. „Nepomáhejte nepříteli. Nadměrná informační pozornost poškozuje obranné síly Ukrajiny,“ sdělilo.

V Záporoží probíhají intenzivní boje od začátku války. Podle ukrajinského generálního štábu se tu nicméně Ukrajincům daří bránit. „V regionech u měst Záporoží a Cherson jsou Rusové v defenzivě,“ uvedl dnes ráno štáb.

20:44
Dnes

Další zatýkání mezi ruskými „siloviky“: Ruská média informovala o zadržení Vladimira Vertěleckého z ministerstva obrany, kde má na starosti obranné zakázky.

Vyšetřovatelé uvedli, že ho viní ze zneužití pravomocí. Konkrétně z toho, že v roce 2022 schválil v rámci státní zakázky nedokončenou práci, kvůli čemuž vznikla státu škoda ve výši přes 70 milionů rublů (kolem 18 milionů korun).

19:24
Dnes

Několik stovek lidí dorazilo do horní části Václavského náměstí v Praze na shromáždění evropských stran sdružených ve frakci Identita a demokracie (ID). Mítink pořádalo české opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) jako hlavní akci své závěrečné kampaně před červnovými volbami do Evropského parlamentu. Předseda Tomio Okamura v projevu kritizoval českou vládu i Evropskou unii kvůli jejich podpoře Ukrajiny nebo postoji k migraci, po něm promluvili zástupci spřízněných evropských stran.

Na Václavské náměstí dorazili i odpůrci SPD a příznivci Ukrajiny. Policisté zajistili tři lidi, které podezírá z přestupku - pokoušeli se házet vajíčka na Okamuru během jeho projevu.

19:11
Dnes

Veteráni i civilisté pokládají květiny ke spontánnímu památníku vojákům padlým ve válce s Ruskem na náměstí Nezávislosti ("majdanu") v Kyjevě.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa